Sosyal Hak ve Yardımlar

Engelliye Evde Bakım Maaşı İçin 967 Liralık Gelir Kriterine Dikkat!

Bakıma muhtaç engelli yakınları için ödenen aylık bin 85 liralık evde bakım maaşı, yüz binlerce aile için kurtarıcı olurken, aylık kişi başı 847 liraya kadar gelir kriteri, yeni yılda 967 liraya çıktı. Bu nedenle geliri artanların maaşını kestirmesi zorunlu. Aksi takdirde fazladan alınan paranın faiziyle birlikte iadesi istenir.

Devlet, bakıma muhtaç ve yoksul durumdaki 600 bine yakın vatandaşa yardım amacıyla yılda 5-6 milyar lira dolayında kaynak aktarıyor. Evde bakım maaşından yararlanabilmek için en az yüzde 50 engelli raporu bulunması ve raporda “ağır özürlü” olduğunun belirtilmesi, engelli bireyin kişisel bakımını tek başına karşılayamaması zorunlu.

Gazete Habertürk’ten Ahmet Kıvanç ve Tahsin Akça’nın haberlerine göre, ağır hastalık nedeniyle yaşamını başkalarının yardımıyla sürdürenler de bu kapsamda değerlendiriliyor. Bu kriterlerin yanı sıra gelir kriterinin de yerine getirilmesi gerekiyor. Evde bakım maaşı bağlatılabilmesi için her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınarak hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin net asgari ücretin 2/3’ünden az olması zorunlu. Net asgari ücretin hesabı, asgari geçim indirimi düşüldükten sonra kalan tutar üzerinden yapılıyor.

MAAŞ BAĞLATMA HAKKINIZ DOĞABİLİR

2017 yılında hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık geliri 847.17 liranın üzerinde olanların evde bakım maaşı başvuruları reddedildi. Ocak ayında asgari ücretteki yüzde 14’lük artışla gelir kriteri 967.27 liraya yükseldi.

Geçen yıl yaptığı başvuruda hane içinde fert başına gelir 847.17 liranın üzerinde çıktığı için evde bakım maaşı bağlatamayanların gelir seviyesi bu rakamlara yakın ise ocak ayından itibaren artan asgari ücret dolayısıyla yeniden gelir testi yaptırmaları yararlı olabilir. Yapılacak test sonucunda kişi başına gelirleri 967 liranın altında kalanlara evde bakım maaşı bağlanabilir.

BAKIM MERKEZİNDE DE BAKIM YAPILABİLİR

Evde bakım maaşı, yoksulluk durumu devam ettiği sürece ödeniyor. Bu nedenle, yıl içinde kişi başına gelir 967.27 lira ve üzerine çıktığında evde bakım maaşının kestirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde fazladan alınan paranın faiziyle birlikte iadesi istenir.

Örneğin beş kişilik bir aile için yapılan hesaplamada kişi başına gelir 840 lira olduğu için geçen yıl maaş bağlandığını varsayalım. Bu ailenin herhangi bir işte çalışmayan çocuklarından biri evlenerek ayrılırsa, hane içinde kişi başına gelir artacağından maaşın kestirilmesi zorunluluğu doğar. Bakım maaşı engelliye bizzat bakan akrabaya ödeniyor. Komşu ya da dışarıdan birine bakım maaşı verilmiyor. Bakıma muhtaç engellilerin özel bakım merkezlerinde bakımı da mümkün. Bu durumda bakım merkezine ödenmek üzere aylık 2 bin 171 lira ödenir.

 

Kaynak: Habertürk

Oy Ver post

makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu