GüncelSosyal Hak ve Yardımlar

“Erişilebilir Türkiye” İçin Harekete Geçildi

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, 9 Ocak’ta düzenlenen engelli vatandaşların ve devlet korumasından yararlanmış gençlerin kamu kurumlarına yerleştirilmesi töreninde, erişilebilirlik standartlarının belirlenmesi ve tüm kurumların çalışmalarını buna göre yürütmesinin önemine işaret ederek, 2020’nin “Erişilebilirlik Yılı” olarak ilan edildiğini açıklamıştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından 2020’nin “Erişilebilirlik Yılı” ilan edilmesiyle ülke genelinde geniş kapsamlı bir kampanya başlatılacağını belirtti.

SELÇUK, “2020’de yapacağımız çalışmalarla başta kamu kurumlarımız olmak üzere hayatın her alanını engellilerimize erişilebilir kılmayı amaçlıyoruz. Hedefimiz erişilebilir Türkiye.” dedi. Bunun üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, “Erişilebilirlik Yılı” kapsamında yürütülecek farkındalık oluşturacak etkinlikler için çalışmalara başladı. Bakan Zehra Zümrüt SELÇUK, konuyla ilgili açıklamasında, “Bakanlık olarak geniş kapsamlı bir kampanya başlatılması hedefleniyor. Eğitim kurumlarına ve kamu kurumlarına bilgilendirme yaparak da bu konuda hızlı yol almaları sağlanacak. Kılavuz kitapçıklar hazırlanarak dağıtılacak.” ifadelerini kullandı.

2019’daki 3 Aralık Dünya Engelliler Günü‘nde ilki verilen Erişilebilirlik Ödüllerinin her yıl tekrar edilmesini sağlayacaklarını anlatan SELÇUK, yapılacak çalışmalara ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Şehirler akıllı ve yaş dostu hale getirilerek yaşlıların kentsel yaşam alanlarından güvenli ve yardımsız olarak faydalanması için gerekli ölçütler belirlenmesi ve erişilebilirlik denetleme sürecine bu ölçütlerin dahil edilmesi sağlanacak. Aynı zamanda belediyeler iş birliğinde, sonradan engelli hale gelen kişilerin konutlarında ihtiyaç duydukları erişilebilirlik düzenlemelerinin yapılmasına ilişkin model geliştirilecek. Ayrıca periyodik olarak kurumlarca yürütülen çalışmalar takip edilecek.”

Engelli vatandaşların daha rahat bir yaşama kavuşması, yapılan hizmetlerde farkındalık oluşturulması ve belli standartların hayata geçirilmesini çok önemsediklerini vurgulayan SELÇUK, “Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi akıllı şehirlerden bahsettiğimiz bir dönemde tüm şehirlerimizi engelli vatandaşlarımıza tamamen erişilebilir kılmak ve sosyal yaşama katılımlarını artırmak bu yıl en önemli önceliklerimizden biri olacak.” diye konuştu. Bakan SELÇUK, “2020 yılında yapacağımız çalışmalarla başta kamu kurumlarımız olmak üzere hayatın her alanını engellilerimize erişilebilir kılmayı amaçlıyoruz. Hedefimiz erişilebilir Türkiye.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan SELÇUK’tan “Erişilebilirlik Yılı” Genelgesi

Öte yandan “Erişilebilirlik Yılı”na ilişkin farkındalık oluşturulması, ülke genelinde engelli ve yaşlı vatandaşların yaşamın her alanına rahatça erişebilmesinin sağlanması için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı  Zehra Zümrüt SELÇUK İmzasıyla genelge yayımlandı.

Genelgede, erişilebilirliğin, engelliler ve yaşlılar başta olmak üzere herkesin toplumsal yaşama eşit ve etkin olarak katılabilmesinin ön koşulu olduğu belirtilerek, “Hareket kısıtlılığı olanların evlerinden çıkabilmesi; kaldırımları, yaya geçitlerini, parkları, binaları ve toplu taşımayı kullanabilmesi; bilgi ve iletişim teknolojilerine ve hizmetlere erişebilmesi için, tüm bunların engelsiz yani erişilebilir olarak planlanması, tasarlanması ve düzenlenmesi gerekmektedir.” denildi.

Eksikliklerin Tespiti Halinde Para Cezaları Söz Konusu

7 Temmuz 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun‘a işaret edilen genelgede, kanunda kamu kullanımına açık binalar, açık alanlar, ulaşım hizmetleri ve araçlarında erişilebilirliğin sağlanmasına yönelik hükümlerin yer aldığı, erişilebilirlikle ilgili eksikliklerin tespiti halinde de idari para cezalarının uygulanmasının söz konusu olduğu anımsatıldı.

Genelgede Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, Türk Standartları Enstitüsü ile binalar, açık alanlar, toplu taşıma sistemleri ve web sayfalarının erişilebilirliğiyle ilgili standartları da belirlediği, ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iş birliğinde Planlı Alanlar İmar ile Yapı Denetim Uygulama Yönetmeliklerinde erişilebilirlik standartlarına yönelik düzenlemeler yapıldığı kaydedildi.

Tüm Kurum ve Kuruluşlara “Erişilebilirlik Yılı” Çağrısı

Bakan SELÇUK, genelge ile Türkiye genelinde açık alanlardan binalara kadar her alanda erişilebilirlik düzenlemelerinin gerçekleştirilmesini, mevzuat kapsamında yürütülen iş ve işlemlerinin takibinin sağlanmasını istedi. Genelgede tüm kurum ve kuruluşların “Erişilebilirlik Yılı” ile ilgili duyuru yapmaları çağrısında bulundu.

 

Kaynak: ailevecalisma.gov.tr/eyhgm

 


makale içeriği alt bilgi

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu