Sosyal Hak ve Yardımlar

Erişilebilirlik Nedir? ve Standartları Nelerdir?

Erişilebilirlik, Erişilebilir Şehir, Erişilebilir Ürün, Erişilebilir Hizmet gibi ifadeleri son dönemlerde çok fazla duyuyoruz. Peki Erişilebilirlik Nedir? engellilerdostu.com olarak sürekli duyduğumuz ama bir türlü tam olarak anlamını kavrayamadığımız bu kelimeyi detaylı bir şekilde inceleyelim istedik…

Erişilebilirlik: herhangi bir ürünün, hizmetin, teknolojinin ya da ortamın engelliler, yaşlılar dahil olmak üzere herkes tarafından ulaşılabilir ve kullanılabilir olmasını ifade etmektedir.

Yine de erişilebilirlik en genel anlamıyla ulaşabilmeyi anlatsa da aslında tüm dezavantajlı grupların hayatını kolaylaştıran çalışmaların tamamını ifade eder.

Mevzuat Açısından Erişilebilirlik Nedir?

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

7/7/2005 tarih, 25868 sayılı ve 5378 Kanun Numarası ile Resmi Gazete’de yayımlanan “Engelliler Hakkında Kanun”‘un Tanımlar başlıklı Madde 3/f’de Erişilebilirlik: Erişilebilirlik: Binaların, açık alanların, ulaşım ve bilgilendirme hizmetleri ile bilgi ve iletişim teknolojisinin, engelliler tarafından güvenli ve bağımsız olarak ulaşılabilir ve kullanılabilir olmasını, şeklinde geçmektedir.

Erişilebilirlik standartları ise Türk Standardları Enstitüsünün erişilebilirlikle ilgili yayımladığı standartlardır.

Yapılı çevrede engellilerin erişebilirliğinin sağlanması için planlama, tasarım, inşaat, imalat, ruhsatlandırma ve denetleme süreçlerinde erişilebilirlik standartlarına uygunluk sağlanır.

 


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu