Çalışma Yaşamı

Ev Sahibi Olan Engellilere Para Kazanma Fırsatı: AirBnB Nedir?

Tekrar merhabalar değerli engelli dostları. Çalışma hayatı ve para kazanma konularına tüm hızımız ile devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda internetten anket doldurarak para kazanma, daha doğrusu para KAZANAMAMA olayının gerçeklerini sizlerle paylaşmıştık. Anket doldur para kazan sahtekarlığının gerçek yüzünü sizlere anlatmaya çalışmıştık. Bu yola girecek olan engelli dostlarımızı uyarmıştık.

Bu yazımızda ise gerçek bir para kazanma yöntemi olan AirBbB’den para kazanma konusunu işleyeceğiz. Ev sahibi olan engelli dostlarımızın da para kazanabileceği bir sistem olan AirBnB’yi bütün detayları ile ele alacağız. Yazımız oldukça uzun olacak. AirBnB hakkında bilinmesi gereken her konuya teker teker değinmeye çalışacağız.

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Airbnb hakkında kapsamlı bilgiler alacağız. AirBNB nedir? Ne işe yarar? Sistem nasıl çalışır? Nasıl kullanılır? Bizi ilgilendiren kısım para kazanma olduğuna göre AirBnB ile para kazanma konusuna da değineceğiz.

Airbnb’den para kazanmak isteyen engelli dostlarımız için AirBNB’den nasıl para kazanılır? Airbnb’ye giriş yaparken kullanabileceğimiz ve engellilerdostu.com ziyaretçilerine özel Airbnb indirim kodu nasıl alınır? Airbnb indirim kuponu nasıl girilir? Ne kadar indirim alınabilir? Airbnb üyelik işlemleri nasıl yapılır?

Bütün bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu sayfamızda cevaplamaya çalışacağız. Airbnb ve para kazanma konusunda bilmemiz gerekenleri öğreneceğiz. Ayrıca Airbnb’den para kazanmak isteyenlere önemli uyarılar da yapacağız.

Yazımızın sonuna geldiğimizde inanıyoruz ki herkes Airbnb’den nasıl para kazanıldığını öğrenmiş olacak. İmkanı olanlar Airbnb’yi kullanmaya, dolayısıyla para kazanmaya başlayacak. Önce her zamanki gibi teorik bilgilerle başlayalım. Airbnbn nedir? Ne değildir? Yeni duyanlar için Airbnb nasıl kullanılır? Airbnb’den kimler para kazanabilir? Bu tür soruların cevaplarını alarak giriş yapalım.

AirBNB Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sürekli gelişen teknoloji ve internet kullanımı ile birlikte birçok yeni sektörler ortaya çıkmaya başladı. Birçok iş kolu artık internet üzerinden çok daha hızlı büyümeye başladı. AirBNB de çok hızlı büyüyen, ev veya oda kiralama üzerine kurulu bir sistemdir.

Ev sahipleri için geçerli müthiş bir para kazanma fırsatıdır!

Airbnb’den para kazanabilmek için kiraya vereceğiniz bir evinizin olması gerekir. Tabii sadece ev ile sınırlı değilsiniz. Her türlü konaklama imkanı sağlayan mülkünüzü AirBnB ile kiraya verebilirsiniz. Villa, çatı katı, bağ evi, otel odası, pansiyon, veya oturduğunuz evin bir odasını bile Airbnb üzerinden kiraya vererek yüksek gelir elde edebilirsiniz.

Günlük kiralık ev terimini duymuşsunuzdur. AirBNB için günlük kiralık ev sisteminin internetten işleyişidir diyebiliriz. Airbnb nedir? Sorusunu kısaca bu şekilde tanımlayabiliriz. AirBNB’nin artı bir özelliği, halihazırda kullandığınız evin bir veya birkaç odasını birden kiraya verebiliyor olmanızdır. Oturduğunuz evin bir odasını Airbnb üzerinden kiraya vererek para kazanabilirsiniz.

Tabii bu sadece oturduğunuz ev olmak zorunda değil. Yılın belirli zamanlarında kullandığınız eşyalı bir ev olabilir. Yazlık türü evlerden bahsediyoruz. Villa bile olabilir! Yurt dışında yaşayan bir akrabanızın evi olabilir. Bir tanıdığınızın boş duran bağ evi olabilir. Evin tamamını kiraya verebileceğiniz gibi odaları ayrı ayrı da verebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken tek şey Airbnb Türkiye sayfasından AirBnB’ye üye olmak, kiraya vereceğiniz evin bilgilerini girerek resimlerini platforma yüklemek. Hepsi bu kadar! Gerisi ilanınıza cevap verecek müşteri beklemeye kaldı.

Yazımızın devamında Airbnb giriş ve üye olma sürecini adım adım anlatacağız. Airbnb indirim kodunun nasıl alınacağını öğreneceğiz. İlk ilanımızı oluşturacağız! İlanınızı gören kiracılar sizinle Airbnbn üzerinden iletişime geçerek evinizi kiralamak istediklerini bildirir. Bu da AirBnB’den para kazanmaya başladığınız anlamına gelir.

AirBnB ile para kazanma sisteminin çalışma mantığı bu şekildedir.

airbnbden para kazanmak
airbnbden para kazanmak

AirBnB Ne Demek? Anlamı Nedir?

AirBNB’nin kelime anlamı, Air Bed And Breakfast olarak geçiyor. Türkçede anlaşılır şekilde yatak ve kahvaltı hizmeti vererek konaklama sağlama yöntemidir. Ev sahipleri ile kısa süreli ev veya oda kiralamak isteyenleri internet ortamında buluşturan havuz sisteminin adıdır.

AirBnb’de ev sahipleri anlaşmaya bağlı olarak kiracılarına vereceği kahvaltı, temizlik, ulaşım gibi ekstra hizmetler için fazladan ücret talep edebiliyor. Yıllarca Turizm Otelcilik sektöründe çalışmış biri olarak AirBNB için bireysel otel işletmeciliğidir tarifini rahatlıkla kullanabiliriz.

Bulunduğunuz bölgenin konumuna göre AirBNB ile çok ciddi paralar kazanmak mümkün!

Fakat şunu şimdiden söyleyelim, Airbnb’nin hızlı yükselişi ile birlikte otelciler arasında şimdiden homurdanmalar başlamış gibi görünüyor. Hürriyet gazetesine haber konusu olacak kadar büyük homurdanmalardan bahsediyoruz. BKZ: “Otellerin korkulu rüyası bir süredir aynı: Airbnb” Başlıklı 11.01.2017 tarihli haberi… Devam Edelim;

Airbnb ne demek sorusunun cevaplarını bakış açısına göre şekillendirmek mümkündür. AirBNB aracılığı ile ev kiralayacak bir kullanıcıya AirBNB sizce nedir diye soracak olursak hesaplı, temiz, harika bir konaklama fırsatıdır cevabını almamız hiç de zor değil.

Evini AirBNB ile kiraya veren ve bu işten para kazanan ev sahibine airbnb nedir diye sorarsak, altın yumurtlayan tavuk misalidir şeklinde bir cevap alabiliriz.

Bir otel sahibi veya konaklama tesisi işletmecisi için AirBNB hakkında olumlu sözler duymak için fazla iyi niyetli olmak gerekir. Yukarıda örneğini verdik. Bu sistem Türkiye’de Uber gibi olursa bunun tek sebebi otel sahipleri olacaktır. Bu kesin!

Sistem Nasıl Çalışır?

Evini kiraya vermek isteyen ev sahipleri, airbnb.com.tr üzerinden bir ilan açar, o bölgede kısa süreli kiralık ev arayan kiracılar da Airbnb vasıtasıyla kiralayacak uygun evleri bulurlar.

Airbnb’yi bir nevi global emlakçılık yapan şirket olarak da düşünebiliriz. AirBNB için Uber’in emlak sektöründeki versiyonudur da diyebiliriz. Bildiğiniz gibi Uber de aynı işlemi taksi hizmeti için yapıyordu. Uber’in başına gelenler AirBNB’nin de başına gelecek mi hep birlikte göreceğiz.

Bu arada lafı açılmışken belirtelim, Uber’in Türkiye’de yasaklanmasından sonra Airbnb yasal mı? Airbnb güvenli mi? Tarzı sorularla sık sık karşılaşıyoruz. Sırası gelmişken bu soruları da cevaplandıralım.

İlerleyen zamanlar ne gösterir bilinmez fakat Kasım 2019 itibari ile Airbnb’nin Türkiye’de kullanılmasına dair herhangi bir yasal kısıtlama bulunmuyor. Yani Airbnb Türkiye’de YASALDIR!

AirBNB, Brian Chesky ve Joe Gebbia isimli iki Amerikalı genç tarafından 2008 yılında kurulmuştur. İlk başlarda okul ve ev masraflarını karşılamak için kurmuşlardır. Açtıkları bir web sitesi aracılığı ile oturdukları evin çatı katını kiraya vererek başlamış, 2019 verilerine göre piyasa değeri 30 milyar doları aşan bir şirket haline gelmiştir.

AirBNB, Türkiye’de İstanbul, İzmir, Antalya, Bodrum, Ankara, Fethiye, Marmaris, Çeşme gibi büyük şehirlerde ve turist potansiyelinin yüksek olduğu yerlerde aktif olarak kullanılmaktadır. Airbnb’den para kazanma fikri ev sahipliği yapacak kişiler için çok güzel paralar kazanılabilen bir ek iş fırsatıdır.

Kiraya verecek evi bulunan engellilerin Airbnb’yi kullanmalarını tavsiye ederiz. Müthiş bir para kazanma fırsatını değerlendirmelerini öneririz.

Airbnb ülkemizde yeni yeni tanınsa da batıda oldukça popülerdir. Dünyada 150’yi aşkın ülkede hizmet verir. Gezginler arasında sık kullanılan uygulamadır. Şirket, airbnb.com.tr adresi üzerinden Türkiye’de hizmet vermeye başlamıştır. İstanbul, Airbnb’de 530’un üzerinde kiralık ev ilanı ile Türkiye’de ilk sırada yer almaktadır.

Buraya kadar Airbnb hakkında bilinmesi gereken hemen hemen bütün teorik bilgileri aldık. Hatta fazla bile kaçırdık! Bir an önce AirBNB’den para kazanmaya başlamak için yapmamız gerekenleri öğrenelim. Değil mi? AirBNB’ye giriş ve üyelik işlemlerinin nasıl yapıldığına değinelim.

Airbnb’de nasıl ilan verilir? Evimizi AirBnB üzerinden nasıl kiraya verebiliriz? Airbnb ilk rezervasyon indirimi nasıl alınır? Sadece engellilerdostu.com ziyaretçilerinin yararlanabileceği airbnb indirim kodu nasıl alınır? İnridim kuponu nasıl kullanılır? İlk üyeliklerde 130.00 TL’ye varan indirimden yararlanmak için ne yapmak gerekir? Bu tür sorulara benzer pratikte ihtiyacımız olacak bilgileri alalım.

Airbnb’den para kazanmak için ilk adımlarımızı atalım. Para kazanmaya başlayalım!

AirBNB’ye Giriş

AirBNB’nin ev sahipleri ile kiracıları bir araya getiren ev veya oda kiralama hizmeti veren bir platform olduğunu AirBNB nedir başlığı altında yer vermiştik. AirBNB’den hem kiracı, hem de ev sahibi olarak yararlanabilirsiniz. Ev sahibi olarak ilan verip kiracı bulduğunuz takdirde AirBNB’den para kazanmaya başladınız demektir.

Kiracı olarak hangi bölgede ne kadar ilan var görebilirsiniz. Bütçeniz kısıtlıysa bütçenizi aşmayacak ilanları listeleyebilir, bölgedeki kiralık ev ilanlarını tek tek inceleyebilirsiniz. Kiralamayı düşündüğünüz evi daha önce kullananların yorumlarını okuyarak kiralayacağınız evle ilgili ön bilgileri alabilirsiniz. Ev sahiplerinin profillerini inceleyip ev sahibi hakkında daha önce kalan kişilerin yaptığı yorumlara bakabilirsiniz.

AirBNB’yi kiracı olarak kullanacaksanız bu alanları mutlaka incelemelisiniz!

AirBnB’den Para Kazanmaya Başlayın!

AirBNB’den para kazanmak için yapmanız gereken ilk şey, Airbnb’ye ev sahibi olarak üye olmaktır.

AirBNB’ye üye olmak ücretsizdir. 18 yaşını dolduran herkes AirBnB’ye üye olabilir. Aşağıdaki adımları takip ederek AirBnB’ye giriş ve üyelik işlemlerini kolayca yapabilirsiniz.

Not: Yazımızın giriş bölümünde Airbnb’den para kazanmak isteyen ev sahiplerinin 130 TL’ye varan indirimlerden yararlanabileceğinden söz etmiştik. Airbnb’nin engellilerdostu.com ziyaretçilerine sağladığı indirimden yararlanmak için buradan üye olabilirsiniz.

AirBNB’ye Giriş İçin Tıklayınız

airbnb ev sahipliği giriş ve üyelik işlemi
airbnb ev sahipliği giriş ve üyelik işlemi

AirBnB’den ev sahibi olarak para kazanmaya başlamak için Başlayın sekmesine tıklayın!

airbnb indirim kodu kupon alma
airbnb indirim kodu kupon alma

Yeni açılan pencerede “Kaydolun” sekmesine tıklayarak devam edin.

Airbnb kayıt olma işlemleri
Airbnb kayıt olma işlemleri

Airbnb’ye Facebook ve Google hesaplarınızla giriş yapabileceğiniz gibi e-mail adresiniz ile de üye olabilirsiniz. Hangi hesabınızla kayıt olmak istiyorsanız seçiniz.

airbnb üyelik indirim kuponu alma
airbnb üyelik indirim kuponu alma

Ne tür mekan kaydediyorsunuz?” Başlığı altındaki seçeneklerden Airbnb’de kiraya vereceğiniz evin özelliklerini işaretleyerek “Sonraki” sekmesini tıklayın.

airbnb oda tipi yatak ve kişi sayısı belirleme ekranı
airbnb oda tipi yatak ve kişi sayısı belirleme ekranı

Mekanınızda kaç misafir ağırlayabilirsiniz?” Başlığı altında açılan pencereden kiracıların kullanabileceği oda ve yatak sayısını bildirmeniz gerekiyor. Mülkünüze ait bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra “Sonraki” sekmesine tıklayarak Airbnb giriş için kayıt işlemlerine devam ediyoruz.

adres bilgilerini girme ekranı
adres bilgilerini girme ekranı

Yeriniz nerede bulunuyor?” Sayfasına geldiğimizde evinizin adres bilgilerini girmeniz gerekiyor. Formu aşağıdaki bilgiler ışığında doldurunuz.

Ülke/Bölge: Türkiye’yi seçiyoruz.

Cadde Adresi: Mahalle, Sokak ve/veya Cadde adresinizi giriniz.

Ap. Süit. (İsteğe Bağlı): Apartman/bina adı, kat, numara vb gibi kiraya vereceğiniz mülkünüze ait bilgileri giriniz. Boş bırakabilirsiniz.

Şehir: Kiralık evin bulunduğu bölgeyi giriniz. Belde/İlçe

Eyalet: İlinizi girin

Posta Kodu: Mülkünüzün bulunduğu bölgenin posta kodunu giriniz. Posta kodunuzu bilmiyorsanız, Posta kodunuzu öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. Aşağıdaki görselde adres bilgileri kaydı örnek olarak gösterilmiştir. Örneğe göre mülkünüzün adresini doldurabilirsiniz.

Airbnb adres bilgileri örneği
Airbnb adres bilgileri örneği

Adres bilgilerinizi doğru şekilde girdikten sonra “Sonraki” sekmesine tıklayınız.

harita bilgileri doğrulama ekranı
harita bilgileri doğrulama ekranı

Açılan pencerede adresinizin haritadaki konumunu doğrulamanız isteniyor.

İğne adresinizi gösteriyorsa “Evet, bu doğru” sekmesini tıklayarak sonraki sayfa ile devam ediyoruz. İğne yanlış adresi gösteriyorsa muhtemelen yanlış adres girdiniz. “Geri” diyerek adres bilgilerinizi tekrar kontrol edin.

ev sahipliği ekranı evin olanakları
ev sahipliği ekranı evin olanakları

Adresinizi haritada onayladıktan sonra “Evet, bu doğru” sekmesi ile yeni pencere açıyoruz. Karşımıza gelen “Olanaklar” Başlığı altında yer alan ve mülkünüzde kiracıların kullanımına açık olan imkanları işaretleyiniz. İşlem bittikten sonra “Sonraki” ile devam ediyoruz.

kiracıların kullanım alanları
kiracıların kullanım alanları

Misafirler hangi alanları kullanabilir?” AirBnB’de ev sahipliği yapacağınız mülkünüzde var olan ve Airbnb misafirlerine kullanma izini verdiğiniz alanları işaretleyin. “Son” sekmesine tıklayarak kaydı bitirin.

2. Adım – Evinizi Tanıtın

Airbnb’den para kazanma adına ilk adımı attık. 2. adımda evinizin tanıtımını yapacağız.

Ev, oda veya herhangi bir mülkle ilgili bilgileri gireceğiz. Görsellerini (fotoğraflarını) yükleyeceğiz. Mülkümüzü potansiyel kiracılarımıza tanıtmış olacağız. Bu sayede Airbnb kiracıları evimizle ilgili daha kapsamlı bilgiler alabilecek.

Airbnb ev sahipliği kayıt evin fotoğraflarını yükleme ekranı
Airbnb ev sahipliği kayıt evin fotoğraflarını yükleme ekranı

2. Adım olan”Ortamı hazırlayın” Başlığı altında yer alan “Devam Et” butonuna tıklayarak evimizin tanıtımını yapmaya başlayabiliriz.

Evin fotoğraflarını yükleme ekranı
Evin fotoğraflarını yükleme ekranı

Karşımıza gelen panelden mülkün fotoğraflarını yükleyeceğiz.

Fotoğraf Yükle” butonundan evinizin fotoğraflarını seçerek Airbnb’ye yüklüyoruz. “Şimdilik Atla” sekmesini tıkladığımızda fotoğraf yüklemeden, boş ekran görüntüsü ile sonraki sayfaya geçebilirsiniz. Fotoğrafları daha sonra da yükleyebilirsiniz.

Not: Airbnb ile para kazanmak istiyorsanız bu kısmı kesinlikle atlamayın. Evinizin fotoğraflarını mutlaka yükleyin. Sadece Airbnb kiracıları değil hiç kimse nerede kalacağını görmeden kuru bilgilerle ev kiralamaz. Siz kiralar mısınız? Evinizin görsellerini en kısa zamanda yüklemeye çalışın. Kiracı bulma yani airbnb’den para kazanma sürecini hızlandırın!

Airbnb kiralık ev bilgilerini girme ekranı
Airbnb kiralık ev bilgilerini girme ekranı

Fotoğraf ekleme kısmını tamamladıktan/atladıktan sonra “Yerinizi misafirlerinize anlatın” kısmına geleceğiz. Bu kısımda evinizin konumuyla ilgili öne çıkan özelliklerini tanıtın. Evinizin yakınlarında bulunan bilindik mekanlardan bahsedin.

Örnek: Denize 500 metre uzaklıkta, tarihi … kalesi manzaralı, göl kenarında, Beşiktaş Merkez’de vs. İşlem bittikten sonra “Sonraki” butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Adlandırma ekranı
Adlandırma ekranı

Yerinizi adlandırın” Kısmında ilanınızda kullanacağınız başlığı atmış olacağız.

Başlığınızı seçerken ilgi uyandıran bir başlık kullanmaya çalışın. Bölgenizde ev arayan airbnb kiracılarını ilanınızı tıklamaya teşvik edecek başlıklar seçin.

Örnek: Alaçatı’daki en iyi balayı evi, Yedigöller’de doğa ile iç içe harika manzaralı dağ evi, Alanya Kalesi’ne bakan, denize 200 metre mesafede aile pansiyonu gibi ilanınızı gören kişilerin ilgisini çekecek başlıklar seçmeye çalışın ki kullanıcılar ilanımızı tıklasın ve daha yakından incelesin. Böylece kiracı bulma ihtimalimizi arttırmış olalım.

Mülkünüze uygun en iyi başlığı seçtikten sonra “Sonraki” sekmesine tıklayarak, 2. adımın son basamağına geçeceğiz.

Airbnb ev sahibinin fotoğrafını yükleme ekranı
Airbnb ev sahibinin fotoğrafını yükleme ekranı

Son olarak “Fotoğrafınızı ekleyin” bölümüne geleceğiz. Burada ev sahibine yani kendinize ait bir fotoğraf yüklemeniz gerekiyor. “Bir fotoğraf yükleyin” kısmına tıklayarak bilgisayarınızdan yüzünüzün net görüldüğü bir fotoğrafı yükleyin.

Ya da Facebook hesabınızdaki fotoğraflardan birini de kullanabilirsiniz. Bunun için “Facebook fotoğraflarını kullan” sekmesini tıklıyoruz. Facebook hesabınızla oturum açtıktan sonra Airbnb’nin erişimine izin vererek Facebook profil fotoğrafınızı Airbnb’de de kullanabilirsiniz.

Burada ufak bir not düşelim, “Kaydınıza fotoğraf yükleyin” kısmında da fotoğraf yüklemiştik. Fakat oradaki fotoğraflar Airbnb’de kiraya vereceğiniz mülkünüze ait fotoğraflardı. Burada şahsınıza ait olan fotoğraflardan birini yüklüyoruz.

Son” butonuna tıklayarak 2. adımı da sonlandırıyoruz. Böylece Airbnb ile para kazanmak için tamamlamamız gereken son bir adım kaldı. 3. adımı da tamamladıktan sonra airbnb’den para kazanmaya başlayabiliriz!

Airbnb giriş ve üyelik işlemleri 3. adıma hazırlık
Airbnb giriş ve üyelik işlemleri 3. adıma hazırlık

Buraya kadar yaptığımız ayarları sağ alt kısımda yer alan “Önizleme” linkine tıklayarak ilanın kullanıcılar tarafından ne şekilde görüneceğinin ön izlemesini yapabilirsiniz. Sol alt kısımdaki “3. adım Misafirler için hazırlanın” başlığının altında yer alan “Devam et” butonuna tıklayarak 3. ve son adımı da tamamlayalım.

AirBnB İle Para Kazanmak İçin Son Adımı Atıyoruz!
Airbnb'de kiracı belirleme ekranı
Airbnb’de kiracı belirleme ekranı

Airbnb’nin misafir gerekliliğini inceleyin” Başlığı altında toplananlar, airbnb’de ev sahipliği yapacak kişilerle airbnb evinde kalacaklar arasında bir nevi “Kira Sözleşmesi” vazifesi görür. “Ek Gereklilikler Ekleyin” kısmına kadar olanlar Airbnb’nin kurallarıdır.

Ek gereklilikler ekleyin kısmını siz değiştirebilirsiniz. Böylece evinizi Airbnb’den kiralayacak kişilere belirli kriterler koyabilirsiniz.

Örnek:Diğer ev sahipleri tarafından önerilen ve hiçbir olumsuz değerlendirmesi olmayan” kısmını işaretlediğiniz taktirde daha önce airbnb üzerinden ev kiralayan ve konakladığı evin sahibi tarafından olumlu değerlendirmeler alan kişiler ilanınızı görebilir.

1 kez bile olumsuz değerlendirme alan kiracılara ilanınız gösterilmez. İlanınıza yapılan başvuru otomatik olarak reddedilir. Burayı anladığınızı var sayarak “Sonraki” sekmesini tıklayarak devam edelim,

Airbnb ev kuralları kiracının uyması gereken kurallar
Airbnb ev kuralları kiracının uyması gereken kurallar

Misafirler için ev kurallarını düzenleyin

Airbnb kiracıları, evinizi kiraladıkları süre zarfında sizin belirlediğiniz kurallara uymakla mükelleftir. Airbnb kiracılarının evinizde yapmalarının yasak ve izinli olduğu kısımları buradan düzenleyebilirsiniz. “Sonraki” sekmesini tıklayarak devam edelim,

Karşımıza “Misafir gerekliliklerini değerlendir” sayfası çıkacak. Bir önceki sayfada yaptığımız değişikliklerin ön izlemesini göreceğiz. Burada bir şey yapmamıza gerek yok. “Sonraki” kısmına tıklayarak devam ediyoruz. Değişiklik yapmak isterseniz “Geri” veya “Düzenle” kısımlarından yapabilirsiniz.

Airbnb bilgi ekranı
Airbnb bilgi ekranı
Airbnb ile para kazanma rehberi
Airbnb ile para kazanma rehberi

Misafirler sizinle şu şekilde rezervasyon yapabilir:

Burada bir değişiklik yapmamıza gerek yok. “Sonraki” diyerek devam ediyoruz.

Rezervasyon takvimi ayarlama ekranı
Rezervasyon takvimi ayarlama ekranı

Pekala! Takvimimi güncel tutacağım” İşaretleyerek “Sonraki” diyoruz.

Airbnb para kazanma
Airbnb para kazanma

Ayarlarınızı sırası ile yaparak “Takviminizi güncelleyin” Sayfasına kadar gelin.

Bu sayfada mülkünüzü ne zaman kiraya vermek isterseniz veya ne zaman satışa kapatmak isterseniz buradan değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda buradaki ayarlara göre Airbnb kiracıları mülkünüzün açık ve kapalı olduğu zamanları görebilecektir.

Not: Takviminizi sık sık güncelleyin. Rezervasyon aldığınız tarihleri takviminizde satışa kapatın.

Airbnb evi fiyatlandırma ekranı fiyat ayarları
Airbnb evi fiyatlandırma ekranı fiyat ayarları

Sonraki” diyerek “Yerinize Fiyat Verin” Sayfasına geliyoruz. Bu sayfadaki ayarlar önemli! Mülkünüzün günlük kiralama ücretlerini buradan ayarlıyoruz.

Fiyatlandırmayı kendiniz yapabileceğiniz gibi Airbnb’nin “Akıllı Fiyatlandırma” özelliğini kullanarak fiyat belirlemeyi Airnbn’ye bırakabilirsiniz. Airbnbn, çevrenizde bulunan diğer Airbnb evlerinin fiyatlarıyla airbnb kullanıcılarının gösterdiği ilgiye göre ortalama bir fiyat belirliyor.

Airbnb’nin akıllı fiyatlandırma algoritmasının tam olarak ne şekilde çalıştığını bilmesek de varsayılan ayar olarak akıllı fiyatlandırma özelliği devrededir. Fakat siz istediğiniz zaman kendi fiyatlarınızı kendiniz belirleyebilirsiniz.

Bunun için “Taban Fiyat” kısmına belirlediğiniz fiyatı girebilirsiniz. Böylece mülkünüzün günlük kiralık ücretini kendiniz belirlemiş olursunuz. Belirlediğiniz fiyat sabit olacaktır.

Akıllı fiyatlandırma ayarlarının alt ve üst limitlerini kendiniz ayarlayabilirsiniz. “Minumum Fiyat” ile “Maksimum Fiyat” bölümlerine gireceğiniz rakamlar arasında fiyatlandırma yapacaktır. İlanınız belirlediğiniz fiyatlar arasında kiralık ev arayan airbnb kullanıcılarına gösterilecektir.

Akıllı Fiyatlandırma Mı? Sabit Fiyat Mı?

Bunun seçimi size kalmış. Akıllı fiyatlandırma ile sabit fiyatlandırma arasındaki fark kişiden kişiye, bölgeden bölgeye, potansiyel müşteri sayısına ve çevredeki Airbnb evlerinin fazlalığına veya azlığına göre değişiklik gösterebilir. Göreceli bir kavramdır. Fiyat politikasını belirlemek sizin izleyeceğiniz stratejiye bağlıdır.

Fiyatlandırmayı yüksek tutarsanız aşırı pahalılıktan olası müşteri kaybı yaşayabilirsiniz. Düşük fiyatlandırma yaparsanız yaşanacak yoğunluk zamanlarında olası yüksek kazançtan olabilirsiniz.

engellilerdostu.com ailesi olarak bizim önerimiz, fiyat belirleme politikanızı bölgenizin potansiyeline göre kendiniz değerlendirmeniz yönünde olacak. Bölgenizde yaşanacak yoğunluğu ve diğer airbnb evlerinin fiyatlarını sık sık kontrol edin. Fiyatlarınızı bu şekilde düzenleyin.

Airbnb giriş işlemlerine devam ediyoruz…

Son birkaç adım kaldı. Sonra Airbnb’den para kazanmaya başlayabileceğiz! Mülkümüzün gecelik kiralama fiyatlarını belirledik. “Sonraki” butonuna basarak diğer sayfaya geçiyoruz.

Airbnb indirim kuponu belirleme ekranı
Airbnb indirim kuponu belirleme ekranı

Burada misafirlerinize Airbn indirim kodu verebilirsiniz. Bu indirim tutarını belirlemek tamamen size kalmış. Örnek verecek olursak 3 gece kalanlara %25 indirim sağlayabilir, Bölgenizde faaliyet gösteren belirli bir yerle (restoran, cafe, alış veriş merkezi veya potansiyel müşterilerinizin uğradığı herhangi bir yer) anlaşıp anlaştığınız yerin referansı ile gelenlere belirli miktarda indirim sağlayabilirsiniz.

Tam burada Airbnb’nin engellilerdostu.com ziyaretçilerine sağladığı 130.00 TL’lik ilk ev sahipliği Airbnb indirim kuponu fırsatını örnek gösterebiliriz. Benzer kampanyalar yaparak müşteri sayınızı arttırabilirsiniz. Bir başka deyişle Airbnb’den çok daha fazla para kazanabilirsiniz.

Herhangi bir indirim kuponu, indirim kodu, özel teklifler gibi olanak sağlamak istemiyorsanız “Özel bir teklif eklemeyin” bölümünü işaretleyerek “Yerel kanunlarınız ve vergiler” sayfasına gelinceye kadar “Sonraki” diyerek devam ediyoruz. “SON” Sekmesine tıklayarak Airbnb kayıt ve ev sahipliği üyelik işlemlerini tamamlıyoruz.

TEBRİKLER!!!

AirBnB’den para kazanmak için yapılması gerekenleri tek tek yerine getirdiniz.

Artık AirBnB ile para kazanmaya başlayabilirsiniz!

Ödemeler Nasıl Yapılır? AirBnB’den Ödeme Alma

Buraya kadar hep Airbnb ve para kazanma ile ilgili kelimeleri sık sık bir arada kullandık. Airbnb’ye üye olduk. 130.00 TL’lik engellilerdostu.com ev sahipliği indirim kuponunu aldık. İlk ilanımızı da verdik. Şimdi rezervasyon almaya başlayabiliriz. Airbnb üzerinden mülkümüzü kiralamak isteyen bir kiracı çıktı diyelim. Bu, Airbnb’den para kazandık demektir.

Peki ya kazandığımız parayı nasıl alacağız?

Öyle ya kazandığımız bu parayı banka hesabımıza aktaramazsak hiçbir kıymeti yok. Değil mi? Şimdi de en önemli noktalardan birini, Airbnb ödeme alma yöntemini de öğrenelim. Airbnb’den ödeme nasıl alınır? AirBnB ödeme yöntemi ekleme işlemi nasıl yapılır? AirBnb’den kazandığımız parayı banka hesabımıza nasıl geçireceğiz? En çok merak edilen bu tür soruların cevaplarını da alalım. Airbnb’den para kazanma ile ilgili hiçbir noktayı atlamayalım. Herşeyi eksiksiz yapalım.

AirBnB Ödeme Yöntemi Ekleme

AirBnB’ye ödeme alacağımız banka hesabımızı eklemek için sağ üst köşede yer alan profil resminize tıklayın. Açılan pencereden sırası ile Hesap » Alınan ve Gönderilen Ödemeler » Yapılan Ödemeler » Ödeme Yöntemi Ekle adımlarını izleyin. Aşağıdaki talimatlar doğrultusunda ilerleyin. Para birimi TRY olan Banka Transferi seçeneğini işaretleyerek “İleri” butonuna tıklayın.

 

Not: AirBnB’yi kiracı olarak kullanacaklar, “Alınan Ödemeler” sekmesini tıklayarak airbnb üzerinden kiraladıkları evin ödemesini yapabilmek için kredi kartı veya debit cart (banka kartlarını) sisteme tanımlamaları gerekmektedir. Airbnb’den kiracı olarak yararlanacakların “Alınan Ödemeler” sekmesini tıklayarak gerekli bilgileri doldurması gerekir.

Tam burada AirBnb’de sistemin nasıl işlediğini tekrar hatırlatmak isteriz. AirBnB’den para kazanmak konusunda kafasında hala soru işaretleri olanlar varsa bu örnek ile herşeyin netleşeceğini söyleyebiliriz. AirBnB’ye kiracı olarak kayıt olanlar yani sistem üzerinden ev kiralayacak kişiler, şayet ev sahibi olarak kayıt yapan kişilerin evlerini kiraladıkları taktirde ödemelerini tanımladıkları bu kredi kartı/debit cart ile AirBnB’ye yaparlar. Airbnb, önce bu ödemeyi kendi havuzunda tutar. Yapılan rezervasyon ev sahibinin ekranına düşer. Ev sahibi rezervasyonu onayladıktan sonra kiracıdan alınan ödeme, AirBnB tarafından ev sahibinin hesabına aktarılır. AirBnB, bu işlemden %3,5 ile %5 oranında kesinti yapar ki bu da kabul edilebilir bir miktardır. Öyle değil mi? Devam edelim…

Biz ev sahibi olarak ödeme alacağımızdan “Yapılan Ödemeler” sekmesini tıklayarak ödemeyi alacağımız banka bilgilerini gireceğiz.

Ödemeleri TL hesabımıza alacağımız için “Para birimi TRY olan Banka Transferi” seçeneğini işaretliyoruz. Payoneer hesabı olanlar Payoneer seçeneğini işaretleyebilir.

6. adımda karşınıza gelen ekrandan adres bilgilerini girin. Kayıt aşamasında girdiğimiz bilgiler doğrultusunda girebilirsiniz. Buradaki ince detay, Şehir: Kısmına İlçe, Eyalet/Şehir: Kısmına bulunduğunuz ili girmeniz gerekmektedir. Posta kodunuzu buradan öğrenebilirsiniz.

Adres bilgilerini de girdikten sonra şimdi ödemelerimizin yapılacağı sanal cüzdan/online ödeme sistemi oluşturacağız. Yukarıdaki formu doldurarak “İleri” diyoruz. Airbnb bizi Payoneer hesap oluşturma sayfasına yönlendirecek.

Not: AirBnB, daha doğrusu internetten para gönderme işlemleri yapan şirketler kazanılan parayı direkt banka hesabına göndermez. Aracı ödeme kanalları kullanılır. Ödemeler oluşturulan bu online ödeme kanalına/sanal cüzdana, oradan da banka hesabımıza gönderilir.

AirBnb, online ödeme yöntemi olarak partner olarak kabul ettiği Payoneer sistemini kullanır. Payoneer, dünya çapında kabul görmüş bir sanal cüzdan uygulamasıdır. Paypal’ın ülkemizde yasaklanmasından sonra Türkiye’de yabancı platformlarda kullanılan en çok tercih edilen ödeme yöntemlerinden biridir.

AirBnB üzerinden para alış verişi yapıldığı taktirde ödeme önce payoneer hesabımıza oradan da otomatik olarak payoneer hesabı oluştururken tanımlayacağımız banka hesabına gönderilir.

Bu ekranda herhangi bir işlem yapmamıza gerek yok. “İleri” diyerek Payoneer hesabı oluşturacağımız sayfaya geçiyoruz.

payoneer hesabı oluşturma
payoneer hesabı oluşturma

Yukarıdaki Payoneer hesabı oluşturmak için gerekli bilgileri giriyoruz. Sırası ile;

Bireysel hesap oluşturacağımızdan varsayılan olan “Bireysel Hesap” seçeneğini değiştirmeden ilerliyoruz.

Ülke olarak Türkiye, Para birimi olarak TRY seçeneğini değiştirmeden banka hesap bilgilerimizi ekliyoruz.

Kimlik Numarası bölümüne T.C. Kimlik Numaranızı girin.

Banka Adı bölümüne açılan pencereden TL hesabınızın bulunduğu ve payoneer’e bağlayacağınız bankayı seçin. Bankanız ekranda yer almıyorsa “Other” seçeneğini işaretleyerek kendiniz giriniz.

Hesap Adı yerine adınız ve soyadınızı giriniz. Not: Hesap adınız nasılsa o şekilde girin. Örneğin, iki isminiz varsa veya bayanlar için evlenmeden önceki soyadınızı da kullanıyorsanız banka hesabınızdaki adınız nasıl görünüyorsa o şekilde girin.

SWIFT/BIC: Bu alana bankanızın SWIFT konudu girmeniz gerekiyor. SWIFT kodu, uluslararası işlemler için her bankanın sadece kendisine ait olan koddur. Bankanızın swift kodunu bilmiyorsanız, burayı tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Son olarak IBAN numarasını da girdikten sonra “Gönder” butonuna tıklayın. Hesabınız 1 ile 3 iş günü içerisinde %99 ihtimalle onaylanacaktır. Bilgilendirme, üyelik işlemlerinde kullandığınız e-mail hesabınıza yapılacaktır.

Böylece Airbnb ödeme yöntemini de bu şekilde eklemiş olduk. Artık ödeme de alabileceğiz. Airbnb’de açtığımız ilana kiracı çıkması durumunda Airbnb, tanımladığımız bu banka hesabına paramızı göndermiş olacak. Böylelikle AirBnB’den para kazanabilmek için bütün gereksinimleri yerine getirdik.

Airbnb ile para kazanma konusu üzerine “Pratikte” de ihtiyacımız olacak bütün bilgileri öğrendik. Son olarak airbnb’den para kazanmak isteyen engelli dostlarımızın dikkat etmeleri gereken hususlar konusunda da bilgilendirelim. Artık Airbnb nedir? Nasıl kullanılır? Airbnb’den nasıl para kazanılır? gibi soruların cevaplarını kapsamlı olarak ele aldığımız “Ev Sahibi Olan Engellilere Para Kazanma Fırsatı: AirBnB İle Tanışın!” Başlıklı sayfamızı yavaş yavaş sonlandıralım.

AirBnB Ev Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar:
  • Hesap oluşturma esnasında girdiğiniz iletişim bilgilerinin doğru olduğundan emin olun! Tekrar kontrol edin.
  • Misafirleri en iyi şekilde ağırlayın. Onları müşteri olarak görmeyin! Unutmayın ki çıkış yaptıktan sonra çoğu kiracı kaldıkları yer hakkında olumlu ya da olumsuz görüş bildirir.
  • Size karşı yapılan bildirimlerin diğer kullanıcılar (Potansiyel müşterileriniz) tarafından da görüleceğini unutmayın.
  • Müşterilerinizden (kiracılardan) hep olumlu bildirimler almaya çalışın. Aldığınız bildirimler uzun vadede size olumlu ya da olumsuz olarak yansıyacaktır. AirBNB’den para kazanmak için bu kurala çok dikkat edin.
  • Profil resminizi ve evin/mülkün kullanılabilir bütün alanlarının resimlerini eklemeyi unutmayın!
  • Rezervasyon aldıkça “Takviminizi” güncellemeyi unutmayın! Airbnb’ye giriş esnasında görmüştük.
  • Mesajlarınızı sık sık kontrol edin.
  • Sorulan soruları en kısa sürede cevaplamaya çalışın. Müşteri sizden uzun süre cevap alamazsa başka ilanlara yönelebilir. Bu da olası kazancınızı başkalarına kaptırdığınız anlamına gelir.
  • İzinli ve izin vermediğiniz konuları detaylı şekilde belirtin. Örnek: Evde sigara içilmez, içki içilmez, evcil hayvan kabul edilmez, mutfak kullanılmaz vs…
airbnb ile para kazanma ev sahibi
airbnb ile para kazanma ev sahibi
Sık Sorulan Sorular:

Buraya kadar AirBNB hakkında merak edilenleri öğrendiğinizi var sayıyoruz. AirBNB nedir? Airbnb ne demek? Nasıl kullanılır? Nelere dikkat etmek gerekir? AirBNB’den nasıl para kazanılırAirBNB giriş ve üyelik işlemleri nasıl yapılır? AirBNB indirim kuponu nasıl alınır?

Bunlara benzer başlıca önem arz eden soruların cevaplarını detaylı şekilde yanıtlamaya çalıştık. AirBNB hakkında sıkça sorulan soruları kısa cevaplar halinde yanıtlayalım. Aradıklarınızı burada bulamazsanız resmi siteden iletişime geçebilirsiniz. AirBNB Türkiye sayfasına www.airbnb.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Müşteri hizmetleri ile bire bir görüşerek sorularınızı sorabilirsiniz. Sorularınız çok kısa zamanda cevaplandırılır. AirBNB hakkında en çok merak edilen ve en çok sorulan soruları derledik.

AirBNB Yasal Mı? Güvenli Mi?

Günlük kiralanan evlere kıyasla AirBNB evleri kesinlikle daha güvenlidir. Evde daha önce kalanların yorumları, evin sahibi hakkında görüşler, evin bulunduğu konumun güvenilirlik durumunu da eklediğimizde AirBNB ile ev kiralama bize güven veriyor. Dünyada kullanılan bir sistem olduğunu da unutmayalım.

Ödemelerde Sorun Yaşar Mıyım?

AirBnB’de ödemeler konusunda kesinlikle sorun yaşamazsınız. Kiracı ödemeyi AirBnB’ye öder. Bu da paranızın AirBnB tarafından garanti altında olduğu anlamına gelir. AirBNB, %3,5 ile %5 oranında değişen komisyon kesintisini yaptıktan sonra en geç 24 saat içinde ev sahibinin hesabına parayı yatırır.

AirBNB İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya Gibi Yerlerde Hizmet Veriyor Mu?

Evet, AirBNB İstanbul başta olmak üzere Türkiye’de bir çok ilde hizmet veriyor. İzmir, Antalya, Bodrum, Ankara, Fethiye, Marmaris, Bursa gibi büyük şehirlerde ve turizm bölgelerinde Airbnb’nin aktif bir şekilde kullanıldığını görebilirsiniz. Türkçe dil hizmeti de vermektedir. AirBNB Türkiye sitesinden detaylara ulaşabilirsiniz.

AirBNB’nin Anlamı Nedir?

Airbnbn anlam olarak ingilizcede, Air Bed And Breakfast kelimesinin kısaltmasıdır. Turizm sektöründe kullanılan “bed and breakfast” Türkçe anlamıyla “oda ve kahvaltı” hizmetinin kısaltılmış adıdır. Kurucuları ilk başta teras katını kiraya verdiklerinden “Air” ön ekini vermişlerdir.

Ev Sahibi ve Kiracı Görüşebilir Mi?

Evet. İster ev sahibi olun ister ev kiralayacak olun, AirBnB’de size özel üyelik paneli üzerinden ev sahibi ve kiracı birbiri ile iletişime geçebilir. İster mesaj yöntemi ile isterseniz telefonla görüşme talebinde bulunabilir.

Neden AirBNB’yi Tercih Etmeliyim?

Airbnb, para kazanmak isteyen ev sahipleri için müthiş bir para kazanma yöntemidir. Normal bir aileye aylık kiraya verdiğiniz bir daireden elde edeceğiniz geliri, Arbnb’de 2-3 gün içerisinde elde edebilirsiniz. Aylık en az 3-4 kat daha fazla para kazanabilirsiniz.

Yasal Bir Sakıncası Var Mı?

AirBNB yurt dışında oldukça popüler olsa da ülkemizde yeni yeni gelişen bir platform. Şu an için herhangi bir sakıncası yok. Fakat şunu da belirtelim, işleyiş olarak Uber ile benzer yapıya sahip bir uygulama olduğundan yakında AirBNB için de yeni kararlar alınabilir.

engellilerdostu.com ailesi olarak bu konunun takipçisi olacağız. Airbnb Türkiye’de yasaklanırsa, sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Bizi takip etmeye devam edin.

AirBNB İndirim Kodu Nasıl Alınır? Nasıl Kullanılır?

İnternet ortamında hizmet veren birçok platformun sistemlerine müşteri çekebilmek için ilk üyelikte verdikleri indirim imkanına AirBNB’de de rastlayabilirsiniz. AirBNB indirim kodu uygulaması ile hem evini kiraya verecekler için, hem de ev kiralayacaklar için ilk üyelik bonusu verir.

engellilerdostu.com kullanıcılarına sağlanan indirim kodundan yararlanmak için aşağıdaki linkleri kullanarak üye olmanız yeterli olacaktır. Ev sahipleri 130 TL bonus, Kiracılar da 165 TL’ye varan indirimlerden yararlanabilir.

Airbnb’ye ev sahibi olarak üye olmak ve airbnb indirim kuponundan yararlanmak için burayı tıklayarak üye olun.

Airbnb’den ev kiralamak isteyen kiracılar için geçerli ilk kiralamada geçerli 165 TL indirimden yararlanmak için burayı tıklayarak üye olmanız yeterli olacaktır.

Son Söz:

Engelliler dostu ailesi olarak engellilerin yararlanabileceği internetten para kazanma fırsatlarını sizin için araştırmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda AirBNB’den para kazanma yöntemi üzerinde durduk. Oldukça doyurucu bilgiler aldık.

Airbnb ile para kazanmak isteyen ev sahiplerinin ihtiyacı olan bütün bilgilere yer vermeye çalıştık. Umarız aradıklarınızı bulabildiniz. Son söz olarak engellilerdostu.com ailesi olarak AirBNB platformundan para kazanma fikri, ev sahipliği yapacak kişiler için önereceğimiz ek iş fikirleri arasındadır. Engelliyim, para kazanmak istiyorum. Kiraya verecek evim de var diyorsanız, Buraya tıklayarak Airbnb’de ev sahipliği yaparak para kazanmaya başlayın!

Engellilerin internetten ve evden yapabileceği diğer para kazanma yöntemleri için bizi takip etmeye devam edin…

Airbnb nedir Airbnb den para kazanma rehberi
Airbnb nedir Airbnb den para kazanma rehberi

makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu