GüncelSosyal Hak ve Yardımlar

Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulaması Nasıl Yapılır

Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Evde bakım ödeme bilgileri sorgulama işlemi, evinin içerisinde bakıma muhtaç bir hasta olan ve buna karşılık olan kişinin, o hastanın bakımına dair devletten aldığı maaşın onaylanıp onaylanmadığına bakmak amacı ile yapılmaktadır.

Devletin bu noktaya hastaya ve ailesine destek olması oldukça önemli bir durumdur. Evde bakım aylığı alacak kişi başvurusunu yaptıktan sonra belirli bir süre beklemektedir. Aşırı uzun olmayan bu süre içerisinde ilgili birimler; hastanın durumunu, ailenin gelir durumunu ve tüm bu dereceleri kontrol edip, bir karara varmaktadırlar.

Bakım maaşı alan kişiler ise ödemenin yatıp yatmadığını kontrol etmek için ödeme bilgilerini görmek istemektedir.

evde-bakım-maaşı

Evde Bakım Ödeme Sorgulaması Yapılışı

Evde bakım ödeme bilgileri sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet kullanmak için; TC kimlik kartınızın üzerinde bulunan nüfus cüzdan numaranız ve e-devlet şifreniz gerekmektedir. Aksi halde bu sistemden yararlanmanız mümkün değildir. E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar, şifreyi PTT birimlerinden temin edebilirler.

Evde bakım ödeme sorgulaması yapmak için e-devlet üzerinden arama butonuna ‘’engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulama’’ yazabilirsiniz. Bu sayede açılacak sayfada tüm detaylara erişim sağlayabilirsiniz.

Sorgulama yapmak isteyen ve e-devlet üzerinden ulaşım sağlayamayan vatandaşlar da SMS aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirebilirler. Ziraat üzerinden bu bedeli tahsis ediyorsanız; BAKIYE yazıp, 4747’e gönderebilirsiniz.

Güncel olarak tüm işlemleri takip edebileceğiniz bir servis olan e-devlet’ten, devlet daireleri ile alakalı olarak ulaşmak istediğiniz her türlü detaya ulaşabilirsiniz. Evde bakım ödemesi alan biriyseniz de bunun takibatını yapmak için de bu servisi kullanabilirsiniz.

 

Tüm işlemler için saatlerce uğraşmak ya da uzun kurtuklar beklemenize artık gerek kalmamaktadır.

Evde bakım ödeme bilgileri sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kategorisinde yer almakta olan bir özelliktir.

Binlerce kişi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bu özelliğinden yararlanmaktadır. Bu yüzden de oldukça merak edilen bu sorunun çözümünün oldukça kolay olduğunun bilinmesinde fayda vardır. Bazen erken bazen ise belirli sebeplerden dolayı geç yatabilen evde bakım maaşları olabilir. Tüm detayları bu şekilde takip etme şansına erişebilirsiniz.

 

 

 

 

 


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı