Sosyal Hak ve Yardımlar

Evde Bakım Parası Ne Kadar Zamanda Bağlanır?

Evde bakım maaşı ya da toplumda bilinen ismiyle evde bakım parası birçok engelli ve yakını için ciddi düzeyde önem taşıyan büyük bir merak konusu. Evinde bakıma muhtaç, yaşlı ya da engelli bir yakınına bakan kişiler, son dönemlerde evde bakım parasına ilişkin internet ortamında arama yapmaktadırlar. Peki, evde bakım parası ne kadar zamanda bağlanır? İşte tüm detaylar…

Evde Bakım Parası Ne Kadar, engellilerdostu.com-Engelliler İçin Ssoyal İçerik Platformu, Evde bakım maaşı veya evde bakım parası: evinde engelli olan hasta ya da kendi kendine yetemeyecek yani ihtiyaçlarını karşılayamayacak düzeyde olan yakınlarına bakan binlerce insanın merak ettiği en önemli sosyal yardımlardan biridir.

Evde Bakım Parası Ne Kadar
Evde Bakım Parası Ne Kadar

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen evde bakım maaşı evinde en az yüzde 50 engelli yakınlarına, kendi ihtiyaçlarını karşılayacak durumdaki yaşlısına ya da hastasına bakan vatandaşlar için sağlanan sosyal desteklerden birisidir.

Peki, evde bakım parasına başvurunca ne kadar zamanda bağlanır? Evde bakım maaşını ve evde bakım parasını alma şartları nelerdir? İşte tüm sorulara yanıt bulabileceğiniz detaylar…

Evde Bakım Parası, Evde Bakım Yardımı Nedir?

Evde bakım parası, Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan evde bakım yardımı sıkça sorulan sorular kısmında  “Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgarî ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, engellinin bakımına destek amacıyla verilen sosyal yardımdır.” Şeklinde ifade edilmektedir.

Evde Bakım Parası Ne Kadar ve Evde bakım parasına başvurmak için engel oranı Sağlık Bakanlığınca belirlenen yetkili hastanelerden alınacak engelli sağlık kurulu raporunda engel oranı en az %50 ve “Ağır engelli” İbaresi “evet” olarak işaretlenmiş olması gerekmektedir.

Evde Bakım Parası Ne Kadar Zamanda Bağlanır?

Belgelerin eksiksiz teslim edilmesi ve İl Müdürlüğü bünyesinde görev alan Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti tarafından engellinin hanesinde gerçekleştirilecek inceleme sonucunda İl Müdürlüğü onayı ile başvuru sonuçlandırılır. Talebinin olumsuz değerlendirilmesi halinde engelliye veya yasal temsilcisine İl Müdürlüğünce 30 gün içinde yazılı olarak bildirilir.

Yapılan başvuruların gelir kriterinin uygun olması, bakılan kişinin bakıma muhtaçlık kriterine uygun olması ve engelli olduğu belirtilen kişinin sağlık kurulunca ağır engelli olduğu raporlanması kriterlerinin tamamlanmasının ardından genellikle olumlu olarak değerlendirilir.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR // news.google.com


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu