Sosyal Hak ve Yardımlar

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Evde Bakım Parası Şartları Nelerdir?

Evde Bakım Parası Hangi Hallerde Kesilir? 2022 Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir Nasıl Hesaplanır? Evde Bakım Maaşı Kimler Alabilir?

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Evde Bakım Parası Şartları Nelerdir?

Evde Bakım Parası İçin Çalışma Koşulları Nelerdir?

Yaşadığınız hane içinde, hasta birisi varsa ve eğer o hasta kişi kendisinin günlük ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak durumda ise, devlet bu kişiye kendi bütçesinden bir miktar nakdi para yardımında bulunuyor.

Verilen bu yardımlar sayesinde hasta kişinin ve ona bakmakla mükellef olduğu kişilerin hayat standardı ciddi anlamda yükseliyor.

Böyle bir yardım kampanyasının olduğunu duyan dar gelirli ve yardıma muhtaç kişiler ise internetten evde bakım parası için çalışma koşulları nelerdir sorusunu sormaya başladılar. Bu konuya cevap veren devlet ise bu konuyu;

  • Aylık gelirinizin asgari ücretin altında olması ya da hiçbir şekilde gelir kapınızın bulunmaması
  • Evde hasta olan kişinin, kişisel temizlik, banyo ve tuvalet gibi ihtiyaçlarını giderememesi,
  • Hasta olan kişiye tam teşekküllü bir hastaneden ağır engelli raporunun alınması

Şeklinde açıkladı.

Evde Bakım Parası Hangi Hallerde Kesilir?

Bu yardım türünden faydalanan bazı kişilere verilen ücret kesintiye uğradı. Bu kesintiyle karı karşıya kalan insanlar da evde bakım parası hangi hallerde kesilir diye merak etmeye başladılar.

Eğer sizin de aldığınız bu yardım, kesintiye uğramış durumdaysa, bu durumun sebebini de merak ediyorsanız konuyu size şu şekilde özetleyebiliriz.

Eğer, süreli engelli raporunuzun teslim süresini kaçırdıysanız, var olan engelli raporunuzdaki ‘ ağır engelli2 ibaresi hastane tarafından kaldırılmışsa ve hanede kişi başına düşen gelirde artış söz konusuysa verilen bu yardım kesintiye uğrayabilir.

2022 Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir Nasıl Hesaplanır?

Devlet, vereceği bu yardımdan fayda görmek isteyen vatandaşlarını gelir testine sokuyor. Bu gelir testinin sonucu, bu yardıma gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını da belirlemiş oluyor.

2022 evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir nasıl hesaplanır sorusunu soran vatandaşlarımız için diyebiliriz ki, eğer geliriniz asgari ücret standartlarında ise, bu ücreti evde yaşayan kişi başına bölmeniz bu hesaplamayı yapmak için yeterli olacaktır.

Örneğin 3 kişilik bir ailede geçim kaynağı asgari ücret ise, 5500 Türk Lirasını 3’e bölmeniz gerekiyor.

Evde Bakım Maaşı Kimler Alabilir?

Devletin böyle bir yardım türünde bulunduğunu öğrenen vatandaşlar evde bakım maaşı kimler alabilir sorusuna cevap arıyorlar. Bu soruyu soran vatandaşlarımız için diyebiliriz ki, bu yardım türünden 3294 sayılı devlet kanununa tabi olan her insan, bu yardımdan süreli ya da süresiz bir şekilde fayda sağlayabilir.

Bu kanun kapsamına giren vatandaşlar ise, ihtiyaç sahibi ve dar gelirli kişi ya da aileler, aylık kazandığı miktar asgari ücretin altında bulunanlar, 65 yaş ve üstü kimsesi olmayan vatandaşlar ve başka hiçbir yerden geliri bulunmayanlardır.

Evde Bakım Parası Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bu yardım türüne ihtiyacı olan vatandaşlarımız evde bakım parası alabilmek için gerekli olan şartlar nelerdir diye merak içindeler. Bu yardım türünün genel şartları ise;

  • Hasta kişinin kendi ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak durumda olması
  • Tam teşekküllü bir hastaneden süreli ya da süresiz bir şekilde ‘ağır engelli’ raporunun bulunması
  • Hanede yaşayan tüm bireylerin gelir durumunu hesaplayan resmi bir belge
  • Sahip olduğu taşınır ya da taşınmaz malların beyanı
  • Hasta olan kişi eğer eğitim ve öğretimine devam etmekteyse, okul tarafından verilen öğrenci belgesi
  • Hasta kişinin eğer varsa vasi belgesi

Bu şekilde sıralanmıştır. Eğer bu yardım türünü almaya hak kazandıysanız her ayın 15 i ve 31i arasında bu verilecek olan yardımlar PTT hesabınıza yatmış olacaktır.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / TİKTOK / İNSTAGRAM / news.google.com//

İlgili Başlıklar;

2023 evde bakım parası ne kadar olacak?

Evde bakım parası yatan iller!


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu