EyeSense Uygulaması Yenilendi. Artık, Görme Engelliler Renkleri Tanıyabilecek

2 dakikada okuyabilirsiniz


Türk Telekom tarafından görme engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak için geliştirilen EyeSense uygulaması, kullanıcıların etrafındaki nesnelerin renklerini öğrenmelerini sağlayacak ‘Renk Tanıma’ adında yeni bir özellik kazandı.

Türk Telekom’un geçtiğimiz yıl yayınladığı sesli uyarı sistemi odaklı EyeSense uygulaması, gündelik hayatlarında pek çok zorlukla mücadele etmek zorunda kalan görme engelli insanların yaşamlarını bir nebze de olsa kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Görme engelli vatandaşların toplumsal hayata entegrasyonu açısından büyük bir öneme sahip olan EyeSense, aynı zamanda sosyal medyada da aktif olarak yer almalarını sağlıyor. Kısa sürede geniş bir kullanıcı tabanına ulaşan uygulama, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesi yepyeni özelliklere kavuştu.

Yenilenen EyeSense uygulaması:

EyeSense’in yenilenen arayüzü, çok daha sade ve kullanışlı bir deneyim vadediyor. Uygulamada değişen tek şey tasarım değil. Görme engelli bireyler, EyeSense’in ‘Renk Tanıma’ adlı yeni özelliği sayesinde, kıyafetlerin ve nesnelerin hangi renkte olduğunu öğrenebilecekler.

Uygulama halihazırda görme engellilerin etraflarındaki nesneleri tanımlamasına yardımcı oluyor. Kullanıcılar, akıllı telefonlarını dokundukları bir nesneye doğrultuyor. Binlerce objenin tanımlı olduğu EyeSense uygulaması ise nesnenin ne olduğunu sesli uyarı sistemiyle görme engellilere iletiyor. Türk Telekom’un platforma entegre ettiği ‘Renk Tanıma’ özelliği de aynı mantıkla çalışacak.

EyeSense’in kullanıcılara sunduğu imkanlar bunlarla da sınırlı değil. Görme engelli bireyler, sesli uyarı sistemi ile telefonun ön ve arka kamerasını kullanarak fotoğraf çekebiliyorlar. Bu anlamda Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan uygulama, görme engellilerin de sosyal medyada aktif olarak yer alabilmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

 Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Hoş
0
Hoş
Beğen Beğen
0
Beğen
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Kötü Kötü
0
Kötü
İlginç İlginç
0
İlginç

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF