Güncel

EYT Askerlik Borçlanması Nedir?

EYT Askerlik Borçlanması! EYT Askerlik Borçlanması Geriye Çeker Mi? EYT Askerlik Borçlanması Hesaplama! EYT Askerlik Borçlanması Nasıl Ödenir

EYT Askerlik Borçlanması

EYT Askerlik Borçlanması! EYT Askerlik Borçlanması Geriye Çeker Mi? EYT Askerlik Borçlanması Hesaplama! EYT Askerlik Borçlanması Nasıl Ödenir?

EYT askerlik borçlanması ile prim gün sayısını doldurmak mümkündür. Prim gün sayısı dolmayan ve diğer şartları tamamlayan herkes askerlik borçlanması yapabilir. Prim gün sayısını doldurmanın yanında henüz belirlenmemiş olan yaş sınırının da tutması gerekir.

EYT Askerlik Borçlanması
EYT Askerlik Borçlanması

En son yapılacak toplantılarda erken emeklilik durumunda yaşın sınırının olup olmayacağı belli olacaktır. Yaş sınırının belirlenmesinin ardından prim gün sayısı erkeklerde en az 5500 gün olmalıdır. Erkekler bu prim gün sayısını doldurmak için askerlik borçlanmasıyla birlikte kalan günlerini tamamlayabilir. Fakat erken emeklilikte askerlik borçlanması yapılsa dahi prim gün sayısı dolmuyorsa bu sefer çalışmak gerekebilir. 

Erken emeklilikten faydalanmak isteyenlerin askerlik borçlanması yapması mümkün olmaktadır. Prim gün sayısını e-devlet üzerinden görüntüleyebilmeniz mümkündür. Gün sayısı ve diğer sigorta bilgileri e-Devlet hesabı üzerinden SGK uygulamasından incelenir.

Önce e-Devlet hesabınıza giriş yapar sonrasında SGK dökümünü indirerek uygulamaya aktarılırsınız. Sosyal Güvenlik Kurumunun uygulamasına e-Devlet hesabınız üzerinden erişilebilir. Ayrıca dilerseniz direk Sosyal Güvenlik Kurumunun kendi uygulamasına giderek e-Devlet hesabınızdaki giriş bilgilerinizle uygulamaya girebilirsiniz. Her kişi kendi sigorta dökümünü inceleyebilir. Bu sebepten dolayı bilgiler tamamen kişiseldir.

EYT Askerlik Borçlanması Geriye Çeker Mi?

EYT askerlik borçlanması durumunda sadece prim gün sayısı değişir. Herkes tarafından tartışılan bir konu askerlik borçlanması yapılarak sigortanın geriye çekilebilme durumudur. Söz konusu yapılacak olan borçlanma için sadece prim gün sayısını doldurabilmek mümkün olur.

Sigorta girişini etkileyemez. Bu sebepten dolayı sigorta girişinin geriye çekilebilmesi mümkün değildir. Askerlik borçlanmasını yapacak kişilerin bilmesi gereken en önemli detay sadece prim gün sayısına etki etmesidir. Primi dolmayan ve diğer şartları taşıyan herkes askerlik borçlanması yapabilir. Bu sayede emekli olabilme şansını yakalarlar.

Emekli olmak isteyenler her şartı taşıdıktan sonra eğer prim günleri eksikse askerlik borçlanmasına başvuru yapabilir. Borçlanmanın yapılabilmesi için geçmişe dönük incelemelerin başlatılması gerekir. İncelemeler kapsamında askerlik yapıldığı süre boyunca borçlanma hesaplaması askerlik döneminde belirlenen rakamlardan oluşur. Bu rakamların net ve kesin bir şekilde oluşması sadece sigorta kurumunun inisiyatifindedir.

Bu sebepten dolayı her ay ödeyeceğiniz rakam ve toplam tutar başvuru zamanında öğrenilebilir. Buna ek olarak başvuru yapacak kişiler vakit kaybetmeden erken emeklilik şartı açıklandıktan sonra mutlaka başvurusunu yapmalıdır. Ayrıca erken emekliliğin açıklanmasını beklemeden de başvurular yapılabilir. Tüm ayrıntıları e-Devlet hesabı üzerinden inceledikten sonra prim gün sayınız dolmuyorsa en yakın sigorta kurumuna giderek askerlik borçlanma talebinde bulunabilirsiniz. Erken emeklilikte erkeklerin yararlanabileceği koşullar şu şekildedir;

  • Sigorta prim gün sayısını doldurmak
  • En az 5500 gün olması
  • Belirlenecek yaş sınırında bulunmak

EYT Askerlik Borçlanması Hesaplama

EYT kapsamında askerlik borçlanmasından yararlanacak kişiler için gerekli hesaplamalar sigorta birimlerinde yapılır. Bu hesaplamalar kapsamında kaç gün askerlik yapıldığına bakılarak belirli bir rakam gündelik bir şekilde oluşturulur ve her ay düzenli bir şekilde ödenmelidir.

Ayrıca askerlik yapıldığı dönemde önemlidir. Kısacası askerlik yapıldığı dönemde eğer askerlik yapılmasaydı kişinin sigortası günlük kaç TL olarak yatırılacaksa bu oranda hesaplanarak aylık tutar belirlenecektir. Günlük tutar üzerinden aylık ödenecek net miktar ve toplamdaki miktar taksitlere bölünerek borçlanma yapılabilir.

Eğer sadece prim gün sayısını dolduramıyorsunuz askerlik borçlanmasıyla birlikte bugün sayısını doldurabilmeniz mümkün olur. Buna ek olarak askerlik borçlanması yaparak prim gün sayısının dolmaması durumlarında ise belirli bir süre daha çalışarak gün sayısını doldurabilirsiniz. 

Prim gün sayısını doldurmak için yapılacak bu işlem sırasında borçlanmanın hesabı kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Çünkü herkesin askerlik yaptığı dönem birbirinden farklıdır ve kaç gün askerlik yaptığına göre borçlanmayı hesaplamak mümkün olur.

Askerlik yaptığınız sene içerisindeki ödemelerin hesaplanabilmesi için sigorta kurumu geriye dönük çalışmalarını yapar. Başvurularınız oluşturduktan birkaç hafta içerisinde sonuçlarınızın belirlenmesi mümkün olur. Çünkü hesaplama işleme geriye dönük yapıldığı için belirli bir süre üzerinde çalışmalar gerçekleşir.

EYT Askerlik Borçlanması Nasıl Ödenir?

EYT askerlik borçlanmasının ödemeleri düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Askerlik borçlanmasındaki ödeme şekli ve ödenecek miktar belirlendikten sonra taksitlere bölünmektedir. Taksite bölünmesi durumunda kaç taksit olacağı başvuru sırasında belirtilir. Kendinize uygun olan taksitinizi seçebilir ve ödemelerinizi kolayca yapabilirsiniz. Mutlaka ödeyeceğiniz miktarlarda bir ödeme planı oluşturmanız lazımdır. 

Eğer ödeme planını aksatırsanız erken emeklilikten daha geç yararlanmanız söz konusu olur. Bu sebepten dolayı mutlaka belirlenecek olan toplam borç tutarında size verilecek olan taksitlerden herhangi birini seçebilirsiniz.

Borçların toplamasının nasıl ödeneceğini belirleyecek sigorta kurumu bu ödemeleri interaktif işlemler üzerinden alabilir. Kredi kartı veya banka kartı ile sigorta kurumunun kendi internet sayfasından ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz PTT üzerinden de ödemelerinizi yapabilmeniz mümkün olur.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / news.google.com/

ilgili  başlıklar için https://engellilerdostu.com/guncel-engelli-haberleri/ linkine tıklayın.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu