Sosyal Hak ve Yardımlar

EYT Engellileri Kapsıyor Mu? Kimleri Kapsıyor! İşte Detaylar…

EYT Engellileri Kapsıyor Mu? EYT Şartları Nelerdir? EYT Son Durum?

EYT Engellileri Kapsıyor Mu? EYT Şartları Nelerdir? EYT Son Durum?

Emeklilik için yaşa takılanlar yani EYT kapsamında olan vatandaşlarımız, emeklilik için yapılacak düzenlemeler ve yenilikleri merakla beklemektedirler. Emeklilik için prim süreleri, sigorta, işe başlama tarihleri gibi kriterler dikkate alınmaktadır.

Yıllardır sorun haline gelmiş olan EYT, artık sesini duyurmuş durumdadır. EYT son durumları nedir ve EYT engellileri kapsıyor mu?

EYT Engellileri Kapsıyor Mu?

EYT Engellileri Kapsıyor Mu? EYT Şartları Nelerdir? EYT Son Durum?

EYT durumunu kapsayan vatandaşlarımız, 1999 yılının Eylül ayında, tam olarak 8 Eylül tarihinde başlamış olup, gerekli olarak sunulmuş olan prim ödemeleri ve sigorta günlerini tamamlamış olmasına rağmen getirilmiş olan emeklilik yaş şartlarına takılmış olan vatandaşlarımızı kapsamaktadır.

Emekli olabilmek için yaş sıkıntısı gibi problemlerle karşı karşıya kalmış olan vatandaşlarımız EYT kapsamındadır.

Engelli bireylerimiz, engelli emeklilikleri içerisinde de yenilikler yapılması şartı ile EYT grubu içerisinde sayılabilmektedir. Engelli bireyler adına emeklilik şartlarında yaş sıkıntıları ve engelleri bulunmadığı için yapılabilecek ekstra yenilik muhtemelen sigorta ve prim günlerinde olduğundan daha da az günlere indirgenmesi olacaktır.

EYT Şartları Nelerdir?

EYT Engellileri Kapsıyor Mu? EYT Şartları Nelerdir? EYT Son Durum?

EYT grubunda olan vatandaşlarımız için başlıca aranan kriter, “9 Eylül 1999’dan önce ilk sigorta girişinin yapılmış olması”.EYT engellileri kapsıyor mu Bunun yanı sıra aranan diğer şartlar ise;

  • Erkeklerde yaş olarak 60 şartı,
  • Erkekler için 25 yıl sigorta süreci,
  • Kadınlar için 20 yıl sigorta süreci,
  • Prim ödemelerinin 5000 günlük sağlanmış olması,
  • Kadınlarda yaş olarak 58 şartı aranmaktadır. 

EYT Son Durum?

EYT için ne olacağı EYT engellileri kapsıyor mu ve son gelişmeleri, Bakan Vedat Bilgin geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Bakan Bilgin yaptığı açıklamada,

Biz 1999 öncesi işe girmiş olanların yaş sorunu yüzünden emeklilikte karşılaştıkları sorunun çözümüne dönük düzenleme hazırlığı içerisindeyiz. Bu tek tip bir düzenleme. Bazı televizyonlarda uzman diye elinde kalemle hesaplamalar yapıyorlar, bu rakamlar onlar açısından maalesef doğru değil. Ellerinde veriler yok. Bütün çalışanların yaşı, günü ve prim sayısı gibi tüm veriler elimizde. O gerçek veriler üzerinde çalışıyoruz. Aralık ayında bunu Meclise intikal ettireceğimizi kamuoyuna açıkladık ve sayın Cumhurbaşkanı’mıza da bu konuda bilgi verdik.” cümlelerini dökmüştür. 

Bakan Vedat Bilgin, bu açıklamasının ardından tekrar bir açıklamada bulundu ve bu açıklamada çalışmaların tamamlandığını, son gelişmeleri kesin ve net olarak sene sonuna doğru açıklanacağını bildirdi.

Bakan Bilgin, “EYT çalışmamız son aşamasında. Tamamladık diyebilirim. Aralık ayında bir basın toplantısıyla etraflıca kamuoyuyla paylaşacağız. Çalışmamız teknik olarak bitti, Cumhurbaşkanımıza sunacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızla paylaştıktan sonra onu Meclis’e intikal ettiririz” ifadelerini kullandı. Şimdi ise büyük bir heyecanla aralık ayında yapılacak olan basın toplantısı bekleniyor.” cümlelerini dökmüştür. 

İlgili başlıklar;

Eyt nedir?

Eyt şartları nelerdir?

Eyt son dakka!

Sosyal medya hesaplarımız: İNSTEGRAM // TİKTOKmakale içeriği alt bilgi

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: EYT’lilere Müjde!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu