Güncel

EYT Haberleri!

EYT Haberleri! Vedat Bilgin EYT Açıklaması! EYT Stajyerlik Döneminini Kapsar Mı? EYT Engellileri Kapsar Mı? EYT Şartları Nelerdir?

EYT Haberleri!

EYT, engellilikte yaşa takılmış olan, yıllarını çalışarak harcayan ve buna rağmen hayallerindeki emekliliklerine kavuşamamış olan vatandaşlarımızdır. 2022 yılının son aylarına geldiğimiz dönemlerde, EYT üzerinden çeşitli haberler sunulmakta, yeniliklerin yapılacağı müjdesi verilmektedir.

Bakan Vedat Bilgin’de, EYT için çalışmaların yapıldığını ve Aralık ayında kesinlik kazanacağı haberini vermişti. Buna bağlı olarak net kararlar ve sonuçlar Aralık ayının son günlerinde meclis onayı ile vatandaşlarımıza sunulacaktır.

Vedat Bilgin EYT Açıklaması!

EYT Haberleri! Vedat Bilgin EYT Açıklaması! EYT Stajyerlik Döneminini Kapsar Mı? EYT Engellileri Kapsar Mı? EYT Şartları Nelerdir?

Bakan Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde EYT kapsamındaki vatandaşlarımız için bir açıklamada bulunmuştu. Bu açıklamaya göre, düzenlemelerin belirlendiğini, meclise sunulacağını ve net kararların Aralık ayında verileceğini şu cümleleri ile ifade etmişti;
,” “Biz 1999 öncesi işe girmiş olanların yaş sorunu yüzünden emeklilikte karşılaştıkları sorunun çözümüne dönük düzenleme hazırlığı içerisindeyiz. Bu tek tip bir düzenleme. Bazı televizyonlarda uzman diye elinde kalemle hesaplamalar yapıyorlar, bu rakamlar onlar açısından maalesef doğru değil. Ellerinde veriler yok. Bütün çalışanların yaşı, günü ve prim sayısı gibi tüm veriler elimizde. O gerçek veriler üzerinde çalışıyoruz. Aralık ayında bunu Meclise intikal ettireceğimizi kamuoyuna açıkladık ve sayın Cumhurbaşkanı’mıza da bu konuda bilgi verdik.” 

“EYT çalışmamız son aşamasında. Tamamladık diyebilirim. Aralık ayında bir basın toplantısıyla etraflıca kamuoyuyla paylaşacağız. Çalışmamız teknik olarak bitti, Cumhurbaşkanımıza sunacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızla paylaştıktan sonra onu Meclis’e intikal ettiririz” ifadelerini kullandı. Şimdi ise büyük bir heyecanla aralık ayında yapılacak olan basın toplantısı bekleniyor.”

Bakan Vedat Bilgin’in üst üste yaptığı iki açıklaması da yukarıdaki gibidir. Aralık ayında bu konu hakkında net bilgiler verilecek, şartlar ve düzenlemeler açıklanacaktır.

EYT Stajyerlerlik dönemini Kapsar Mı?

Stajyerlik yapılmış olan dönemler EYT kapsamına girer mi? Bu konu hakkında da oldukça fazla merak var. Fakat stajyerlik veya çıraklık dönemleri EYT kapsamına girmemektedir. 9 Eylül 1999 yılından önce ilk iş sigorta girişi olmuş olan ve daimi çalışanları kapsar. Stajyerlik veya çıraklık dönemlerinde yapılmış olan sigortalar, sadece sağlık alanlarından faydalanabilmek adınadır. Prim günlerinden ve ekstra sigorta hesaplarından sayılamaz. 

EYT Engellileri Kapsar Mı?

EYT, engellilikte yaşa takılan ve emeklilik hayallerine kavuşmak için bekleyen vatandaşlarımızı kapsar. Engelli bireylerimiz, emeklilik için yaş sorunlarına takılmamakla beraber, olabilecek ekstra yenilikleri hali hazırda var olan yaş sınırının daha da altına düşmesidir.

EYT Şartları Nelerdir?

EYT kapsamında sayılabilmek için belirli birkaç kriter vardır. Bu kriterlerin haricinde yeni yapılacak olan düzenlemeler içerisindeki değişiklikler için belirlenecek olan şartlar da muhtemelen Aralık ayında açıklanacaktır. Şu an için ise belirli olan EYT şartları;

  • Sigorta girişinin 9 Eylül 1999’dan önce yapılmış olması,
  • Erkeklerin yaş şartı 60,
  • Kadınlarda yaş şartı 58,
  • Kadınların sigorta süresi 20 yıl,
  • Erkeklerin sigorta süresi 25 yıl,
  • Sigorta ve prim ödemelerinin 5.000 günü tamamlamış olması…

Benzer içerikler;

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / news.google.com

EYT’lilere müjde!

EYT son durum ne oldu?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu