Eğitim

EYT Hesaplama Nasıl Yapılır?

EYT Hesaplama Nasıl Yapılır? EYT ’de Prim Günü Kaç Olmalı? EYT’ de Prim Gün Sayısı Kaç Olunca Emekli Olunur? EYT Kimleri Kapsıyor? EYT ‘de Şartlar Nelerdir? EYT ‘ den Kimler Yararlanabilecek Son Dakika

EYT Hesaplama Nasıl Yapılır?

Erken emeklilikte yaşa takılan 1,5 milyondan fazla vatandaş, yeni yılda çıkacak olan kanun tasarısıyla birlikte EYT hesaplama nasıl yapılır diye merak ediyor. Yapılacak olan bu hesaplama, devlet tarafından vatandaşları için açıklandı. 15 Ocak 2023 tarihinde belli olacak olan bu problemin çözümü için Türkiye Cumhuriyeti Devleti çalışmalara başladı. 

EYT Hesaplama Nasıl Yapılır?
EYT Hesaplama Nasıl Yapılır?

9 Eylül 1999 senesinde kabul edilen kanun ile birlikte emekli olmayan vatandaşlar için açıklanan hesaplama yöntemi ise şu şekildedir. Eğer kadın çalışansanız ve prim gününüz 5000 gün şartını doldurduysanız yaş şartına bakılmaksızın emekli olabileceksiniz.

Ama erkek çalışanlar için durum biraz farklıdır. 25 yıl çalışma şartının yanında kesin olarak istenen 7000 prim gününü de doldurmuş olmanız gereklidir. Bu durumu bir örnekle hesaplamak gerekirse; diyelim ki Mehmet bey ilk kez 17 Haziran 1985 yılında sigortalı çalışmaya başlamış.

O tarihten bu güne kadar çalışmakta olan bu kişi 7000 çalışma gününü tamamlamış oluyor. Mehmet Bey’in doğum yılını da hesaplarsak, ortaya çıkan hesap şu şekilde oluyor. Kişi, sigorta prim gününü tamamlamış fakat yaş sınırından mütevellit emekli olamıyor. Çünkü emeklilik de erkekler için belirlenen yaş 58’dir. Siz de kendiniz için bu basit hesabı yaparak EYT hesabınızı yapabilirsiniz.

EYT ’de Prim Günü Kaç Olmalı?

EYT ‘de prim günü kaç olmalı diye merak eden ve sigorta prim gününe takılan vatandaşlar için, devlet tarafından açıklanan sınır şu şekilde belirtildi. Erkek çalışanlar için sigorta prim günü 7000, kadın çalışanlar için ise yaş sınırı olmaksızın belirtilen süre 5000 iş günüdür.

EYT’ de Prim Gün Sayısı Kaç Olunca Emekli Olunur?

9 Eylül 1999 senesinde yürürlüğe giren kanun ile birlikte EYT’ de prim günü sayısı kaç olunca emekli olunur sorusunun cevabı da verildi. Bu kanun ile belirlenen süre; erkek ve kadın çalışanları için farklılık gösterir. Erkek çalışanlar için prim günü, istisnalar dışında ( malulen emeklilik, iş kazaları, iş hastalıkları vs. ) 7000 prim günü, kadın çalışanlar için ise 5000 prim günü olarak belirlenmiştir.

EYT Kimleri Kapsıyor?

Yukarıdaki başlıklarda belirtmiş olduğumuz şartlara uyum sağlayan herkes için verilen cevaplar, EYT kimleri kapsıyor sorusuna verilecek olan en genel cevaptır. Belirlenen prim şartına uyum sağlayan herkes, erken yaşta emekli olmaya hak kazanabilecek.

EYT ‘de Şartlar Nelerdir?

Erken emeklilikte yaşa takılan 1,5 milyondan fazla kişi EYT ‘de şartlar nelerdir diye öğrenmek için devletten gelecek cevabı merakla bekliyor. Belirlenen şartlar ise şu şekilde düzenlenmiştir;

  • Erkek çalışanlar için 7000 prim iş günü ve 25 yıl çalışma şartı
  • Kadın çalışanlar için 5000 prim iş günü ve 20 yıl çalışma şartı
  • Erkek çalışanlar için 60 yaş sınırı
  • Kadın çalışanlar için ise 58 yaş sınırı

Devlet tarafından belirlenen şartlardır.

EYT ‘ den Kimler Yararlanabilecek Son Dakika

2022 senesinin bitmesi ile erken emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar, 15 Ocak 2023 tarihinde meclise sunulacak yeni yasayı araştırıyor ve EYT ‘den kimler yararlanabilecek son dakika haberlerini dört gözle bekliyor. Açıklanacak olan bu haberler, 2023 senesi ile birlikte vatandaşlara duyurulacak.

EYT Çıkıyor Yaş Sınırı Kaç Olacak?

EYT çıkıyor yaş sınırı kaç olacak sorusunun cevabı 15 Ocak 2023 yılında devlet tarafından verilecek. Ama yıllardan beri uygulanmakta olan yaş sınırı, erkekler için 60, kadınlar için ise 58 olarak belirlenmiştir.

EYT Çıkarsa Emeklilik Yaşı Kaç Olacak?

Yukarıda belirttiğimiz tarihte çıkacak olan yeni yasa vatandaşların EYT çıkarsa emeklilik yaşı kaç olacak sorusuna da cevap niteliğinde olacaktır. Bu yeni yasa ile birlikte, sigorta prim günü ayrımı yapılmaksızın herkes 56 yaşında emekli olmuş olacaktır. Bu kadın sayesinde, kadın ve erkek çalışanların arasındaki sigorta prim farkı ve yaş farkı tamamen ortadan kalkacak ve daha erken emekli olabilecek.

Sosyal medya hesaplarımız: İNSTEGRAM / TİKTOK

İlgili Başlıklar;

EYT 25 Yıl şartı nedir?

EYT Haberleri


makale içeriği alt bilgi

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu