GüncelSosyal Hak ve Yardımlar

EYT Nedir?

EYT Nedir? EYT Şartları? EYT Hakkında Son Durum Nedir?

EYT Nedir? EYT Şartları? EYT Hakkında Son Durum Nedir?
EYT Nedir? EYT Şartları? EYT Hakkında Son Durum Nedir?

EYT, yıllarını ve emeklerini çalışarak geçirmiş olan, belirli bir yaşı tamamladıktan sonra artık emekliliğe geçmek isteyen, kalan ömrünü huzur ve refah seviyesinde geçirmek isteyen onlarca vatandaşımızın önüne takılmış olan engellerdir. 

EYT kapsamında olan vatandaşlarımız, bu konu hakkında düzenlemeler beklemekte ve emekliliklerine kavuşabilmek için çeşitli çalışmaları sonuçlanmasını beklemektedir.

EYT için belirli şartlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Bakan Vedat Bilgin EYT son durum kapsamlarında bu şartları ve EYT kapsamında olan vatandaşlarımız için ne olacağı hakkında son durumları paylaşmıştır. Peki bunlar nelerdir?

EYT Şartları?

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

EYT şartları, emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız için belirlenen bazı kaidelerdir. Yeni düzenlemeler ve verilecek kararlar neticesinde bu sorunu aşabilmek için belirli şartları taşıyor olmak gerekmektedir. EYT için de elbette birtakım şartlar bulunmaktadır.

Onlarca zamanını ve emeklerini veren binlerce vatandaşımız bulunmaktadır. Bu vatandaşlarımız maalesef yaş konusunda ve işe başlama dönemlerinden dolayı sıkıntılar yaşamaktadır. EYT için belirlenmiş birtakım şartları taşıyamayan vatandaşlarımız bunların neler olduğunun merakı içindedir.

Peki EYT şartları nelerdir?
EYT şartları, emeklilik konusunda sıkıntı çekmemek ve emekliliğine kavuşabilmek için vatandaşlarımıza sunulan bazı kurallar diyebiliriz. Bunlardan en önemlisi;

  • EYT durumunda sayılabilmek için belli şartları taşıyor olmak gerekiyor. 1999 yılı 9 Eylül tarihinden önce sigorta işlemlerinin yapılmış olması gerekiyor. 
  • Erkeklerde yaş olarak 60 şartı,
  • Kadınlarda yaş olarak 58 şartı,
  • Kadınlar için 20 yıl sigorta süreci,
  • Erkekler için 25 yıl sigorta süreci,
  • Prim ödemelerinin 5000 günlük sağlanmış olması gibi şartlar aranmaktadır. 

EYT Hakkında Son Durum Nedir?

EYT konusunda geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Vedat Bilgin, aralık ayına kadar bu konunun meclise sunulacağını bildirmişti. Bu açıklamasından sonra bir açıklama daha gerçekleştiren Bakan Bilgin’in yaptığı son açıklama, ““EYT çalışmamız son aşamasında. Tamamladık diyebilirim. Aralık ayında bir basın toplantısıyla etraflıca kamuoyuyla paylaşacağız. Çalışmamız teknik olarak bitti, Cumhurbaşkanımıza sunacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızla paylaştıktan sonra onu Meclis’e intikal ettiririz” ifadelerini kullandı. Şimdi ise büyük bir heyecanla aralık ayında yapılacak olan basın toplantısı bekleniyor.” dedi. 

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız, bu konu hakkında gelecek olan aralık açıklamasını ve net kararları dört gözle bekliyor durumda. 

İlgili başlıklar;

EYT Son durum ne oldu? EYT netleşti mi?

Eyt son dakka haberleri


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu