Güncel

EYT Şartları! EYT 25 Yıl Şartı Nedir?

EYT Şartları! EYT Prim Günü Kaç Olunca Emekli Olunur? EYT 25 Yıl Şartı Nedir? EYT den Kimler Yararlanabilecek Son Dakika! EYT Son 7 Yıl Kuralı Nedir? EYT Şartları Kimleri Kapsıyor?

EYT Şartları

EYT, emeklilikte yaşa takılanlar açıklamasının kısaltılmış halidir. Yıllardan beri, sigorta primleri tam gün ödenen fakat yaşından dolayı emekli olamayan yaklaşık olarak 1,5 milyon Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlarını kapsar.

Bu vatandaşlar, yıllardan beri emekli olmak için devletten bir açıklama bekliyor ve bu sorunun tam bir çözüme kavuşmasını istiyor. EYT şartları kapsamın girip giremeyeceğini öğrenmek isteyen milyonlarca vatandaş, bu senenin bitmesiyle birlikte devlet kanadından gelecek olan son açıklamayı bekliyor. 

EYT şartları, genel itibari ile 1999 senesi ve öncesinde çalışma hayatına sigortalı olarak başlayan kişileri ilgilendiriyor. Bu kişilere verilen imtiyazlar, cinsiyetlerine göre değişiklik gösterebilirken, yatırılan prim günü ve kişinin yaşı da erken emeklilikte yaşa takılanlar için merak konusu oldu.

Emeklilikte yaşa takılanlar kanunu, Bülent Ecevit döneminde 4447 kanun kapsamında, Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan işsizlik sigortası kanunu ile başladı. 12 Temmuz 1999 da sunulan bu kanunun gerekçesi olarak, sosyal sigorta güvenlik sisteminin, ülke gündemini meşgul etmesi gösterildi. O günden bu güne kadar emeklilikte yaşa takılanlar bu konunun ivedilikle çözülmesini bekliyor.

EYT Şartları! EYT 25 Yıl Şartı Nedir?
EYT Şartları! EYT 25 Yıl Şartı Nedir?

EYT Prim Günü Kaç Olunca Emekli Olunur?

EYT prim günü kaç olunca emekli olunur sorusuna 12 Temmuz 1999 yılında yürürlüğe giren işsizlik sigortası kanunu ile de cevap verilmiş oldu. Bu kanun kapsamına göre, prim günü kadın vatandaşlarda 5000, erkek vatandaşlarda ise 7000 olarak belirlendi.

Bu prim günlerini dolduranlar, eğer yaşları da kanunun belirttiği gibiyse emekli olma hakkını kazanabilir. Uygulanan bu kanunla birlikte, herkesin emekli olma yaşı ileri bir tarihe atılmıştır. Emeklilikte yaşa takılma sorunu da bu kanundan ibarettir. Bu kanundan etkilenen vatandaşların kişi sayısı ise şimdiye kadar 4 milyon 600 bin kişi olarak belirlenmiştir.

EYT 25 Yıl Şartı Nedir?

EYT 25 yıl şartı nedir diye merak eden vatandaşlar için konuyu şu şekilde özetleyebiliriz. 8 Eylül 1999 ve sonrası için işe giren erkeklerin en az 25 yıl çalışma şartı bulunur. Bu 25 yıllık süre zarfı, SGK, BAĞKUR ve tarım işçisi olanları da kapsar. Devlet ya da özel fark etmeksizin emekli olabilmek için en az 25 yıl prim ödeme şartını yerine getirmeniz gereklidir.

EYT den Kimler Yararlanabilecek Son Dakika

EYT den kimler yararlanabilecek son dakika haberleri devlet tarafından açıklanmıştır. Bu kanun kapsamına girecek olan erken yaşta emeklilikte yaşa takılanlar ise şu şekilde belirlenmiştir; 

  • Erkek çalışanlar için 25 yıl prim ödeme şartı
  • Kadın çalışanlar için 20 yıl prim ödeme şartı
  • Erkek çalışanlar için 7000 gün sigorta süresi
  • Kadın çalışanlar için 5000 gün çalışma süresi

Bu belirlenen süreler ve prim ödeme günleri, 8 Eylül 1999 ve öncesi çalışmaya başlayan vatandaşları kapsar.

EYT Son 7 Yıl Kuralı Nedir?

Emeklilik sürenizde, hangi kurum üzerinden maaş alacağınızın kesinleşmesinde, son 7 yıllık çalışma hayatınız esas alınır. Yani emeklilik maaşınızın miktarı, son 7 yılınızın prim ya da ödenekler kesilerek hesaplanır. EYT son 7 yıl kuralı nedir diye merak eden tüm vatandaşlara verilecek cevap ise budur.

EYT’nin 2 Şartı Nedir?

EYT’nin 2 şartı nedir diye araştırma yapıyorsanız, bu sorunun cevabını size şu şekilde açıklayabiliriz. Erken emeklilikte yaşa takılanlara sunulan 2 şarttan birisi prim ödeme günü diğeri de belirlenen yaş sınırıdır. Belirlenen yaş sınırı, erkek çalışanlar için 60, kadınlar için ise 58 olarak belirlenmiştir.

EYT Şartları Kimleri Kapsıyor?

EYT şartları kimleri kapsıyor sorunuzun tüm cevaplarını, yukarıda belirttiğimiz başlıklarda açıklamış bulunduk. Ama yine de öğrenmek istediğiniz her konuyu ve erken emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili kanunları merak ediyorsanız, erken emeklilikte yaşa takılanların yardımlaşma sitesi olan https://eyt.org.tr/ linkine tıklayabilir ve bu konu hakkındaki tüm gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: İNSTEGRAM –- TİKTOK

İlgili Başlıklar;

EYT engellileri kapsıyor mu?

EYT Haberleri


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu