Güncel

EYT’lilere Müjde!

EYT’lilere Müjde! EYT Kimleri Kapsıyor? EYT Şartları Nelerdir?

EYT’lilere Müjde! EYT Kimleri Kapsıyor? EYT Şartları Nelerdir?

EYT’lilere Müjde!

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

EYT’lilere Müjde! EYT Kimleri Kapsıyor? EYT Şartları Nelerdir?

EYT kapsamındaki vatandaşlarımız, yani engellilikte yaşa takılanlar için 2022 yılının son aylarında net düzenlemeler ve yenilikler yapılacağı haberi gündemde yerini almış durumdadır. EYT kapsamındaki bireylerimiz, emeklilik dönemlerine geçebilmenin, kanun ve yasaların bu alanda düzenlenmesini dört gözle beklemektedir. Bakan Vedat Bilgin bu konu hakkında çalışmaların devam ettiğini ve Aralık ayında kesinleşeceğini şu sözleri ile duyurmuştu; “Biz 1999 öncesi işe girmiş olanların yaş sorunu yüzünden emeklilikte karşılaştıkları sorunun çözümüne dönük düzenleme hazırlığı içerisindeyiz. Bu tek tip bir düzenleme. Bazı televizyonlarda uzman diye elinde kalemle hesaplamalar yapıyorlar, bu rakamlar onlar açısından maalesef doğru değil. Ellerinde veriler yok. Bütün çalışanların yaşı, günü ve prim sayısı gibi tüm veriler elimizde. O gerçek veriler üzerinde çalışıyoruz. Aralık ayında bunu Meclise intikal ettireceğimizi kamuoyuna açıkladık ve sayın Cumhurbaşkanı’mıza da bu konuda bilgi verdik.” 

Bu konuşmanın ardından yapılan bir diğer açıklama ise şu şekildeydi; “EYT çalışmamız son aşamasında. Tamamladık diyebilirim. Aralık ayında bir basın toplantısıyla etraflıca kamuoyuyla paylaşacağız. Çalışmamız teknik olarak bitti, Cumhurbaşkanımıza sunacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızla paylaştıktan sonra onu Meclis’e intikal ettiririz” ifadelerini kullandı. Şimdi ise büyük bir heyecanla aralık ayında yapılacak olan basın toplantısı bekleniyor.” 

Yukarıdaki açıklamalara göre, EYT kapsamındaki bireylerimiz için son düzenlemeler aralık ayında kesinleşecekti ki şimdiden sinyallerini vermiş durumda. EYT için kaç kişiyi kapsıyor?

EYT Kaç Kişiyi Kapsıyor?

EYT çalışmaları son sürat devam ederken, bazı yasalar ve kapsam alanındaki kişiler içerisinde belirli miktarlar netleşmiştir. Buna bağlı olarak EYT kapsamında bulunacak vatandaşlarımızın sayısı yaklaşık olarak 1.5 milyondur. EYT kapsamı bünyesinde ise belirlenecek olan şartları taşımasının ardından 2 milyona yakın insanımız da emekli olabilecektir. EYT kapsamına girebilmek için belirli birkaç şart vardır. Bunun dışında kesinleşecek şartlar da veya düzenlenecek, değişecek şartlar Aralık ayında tam halini alacaktır. 

EYT Şartları Nelerdir?

EYT şartları, özellikle en önemlisi ve bu kapsam içerisinde bulunabilmek için 9 Eylül 1999 yılından önce sigorta girişlerinin yapılmasıdır. İlk aranan şart 9 Eylül 1999 kuralı… Bunun haricinde kadın ve erkekler üzerinden belirlenmiş olan EYT şartları şu şekildedir;

  • Prim ödemelerinin 5000 günlük sağlanmış olması,
  • Kadınlar için 20 yıl sigorta süreci,
  • Erkekler için 25 yıl sigorta süreci,
  • Erkeklerde 60 yaş şartı,
  • Kadınlarda 58 yaş şartı aranmaktadır. 

İlgili başlıklar;

Güncel haberler için bizi takipte kalın. news.google.com

Benzer içerikler;

Engelli maaşı alanlara müjde!

Eyt engellileri kapsıyor mu?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu