Spor

Futsal 1.Lig 2.Devre Müsabakaları, 05-12 Kasım 2018 Tarihlerinde Alanya’da Düzenlenecek

05 – 12 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan Antalya – Alanya Futsal 1.lig 2. devre Müsabakaları ile ilgili Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu tarafından açıklanan Reglamanı aşağıya aynen aktarılmıştır.

 

Sayı : GESFED-                                                                                                                                                   ../…/2018

Konu: Müsabaka Reglamanı

GÖRME ENGELLİLER SPOR FEDERASYONU B2-B3 FUTSAL 1. LİG 2. DEVRE VE

MİLLİ TAKIM SEÇME MÜSABAKA REGLAMANI

 

Görme Engelliler Spor Federasyonunun 2018 yılı faaliyet programında yer alan Futsal B2-B3

1.Lig 2. Devre ve Milli Takım Seçme Müsabakaları 05 – 12 Kasım  2018 tarihleri arasında ANTALYA / ALANYA (Atatürk Spor Salonunun da) ilinde yapılacaktır.

Müsabaka Başlangıç Tarihi 05 Kasım 2018’ dir.      

 1. Ligde yer alan kulüplere harcırah ve alt yapı yardım ödemesi 10.500,00TL ücret üzerinden ödemeler merkezden yapılacaktır
 2. Müsabakalara Futsal Lig talimatına göre lige katılma hakkı elde eden tescilli görme engelli spor kulüpleri katılacaktır.

FUTSAL 1.LİG 1.YARI PUAN DURUMU

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Sıralama TAKIMLAR O G B M A Y AV PU
1 ÇANKAYA BEL. 7 7 0 0 53 11 42 21
2 NİLÜFER BEL. 7 4 1 2 43 18 25 13
3 YENİMAHALLE BEL 7 3 3 1 28 10 18 12
4 MALATYA Y.YURT 7 4 0 3 30 19 11 12
5 TRABZON GEGSK 7 2 2 3 22 18 4 8
6 TURGED 7 2 1 4 25 26 -1 7
7 ESKİŞEHİR GESK 7 2 1 4 23 45 -22 7
8 MEVLANA 7 0 0 7 7 84 -77 0
 1. Müsabakalar; Federasyonumuz Futbol- Futsal Talimatı IBSA ve FİFA Kurallarına göre yapılacaktır.
 2. Sporcuların müsabaka esnasında gözlük takmaları yasaktır.(Sporcu Gözlüğü hariç) Sporcu gözlüğüne karar verici tek kişi müsabaka baş hakemidir.
 3. lig 2018 Futsal sezonu boyunca sporcular aynı forma numarası ile oynayacaklardır.
 4. Müsabakaya çıkan takımların, karışıklık olmaması için, en az 2 farklı renk forma ve benc (yedek kulübesi)’nde oturacak oyuncular için ayrım yeleği bulundurmaları zorunludur. Ayrım yeleğini yedekteki tüm sporcuların giymesi mecburidir. Uyarılar sonunda giymeyen oyuncu ihtarla cezalandırılır.
 5. Takımlar 1.yarıda oynanan fikstüre göre maçları oynayacaklardır.   Maçlarda sarkma ve mücbir sebepler olmadığı takdirde, salona gelmeyen, geç gelen, hazır olmayan takımı, bekleme süresi yoktur. Maç tarihleri ve saatlerini değiştirme hakkı tertip kuruluna aittir.
 6.      Sportmenlik dışı davranan takımlar veya sporcular (Sahadan çekilme, olay çıkarma, vb.) Ligden ihraç edilecekler ve Disiplin Kuruluna sevk edilerek harcırahları ödenmeyecektir.
 7. Bütün sporcular müsabakalara lisanslı olarak katılacak olup, lisanslarda silinti, kazıntı ve tahrifat yapılmayacaktır. Lisanslar 2018 vizeli olacak ve Futsal-Futbol branşı yazılacaktır. Futsal-Futbol branşı yazılı olmayan sporcu oynatan ve gören sporcu oynattıkları tespit edilen kulüpler turnuvadan ihraç edilerek, harcırahları ödenmeyecek ve Federasyon Disiplin Kuruluna Sevk edilecektir.
 8. Bütün sporcular müsabakalara lisanslı olarak katılacak olup, lisanslarda silinti, kazıntı ve tahrifat yapılmayacaktır. Lisanslar 2018 vizeli olacak ve Futsal – Futbol – Görme engelli futbol branşı yazılacaktır. Futsal – Futbol- Görme engelli futbol branşı ibarelerinden hiç birisi yazılı olmayan sporcu oynatan ve gören sporcu oynattıkları tespit edilen kulüpler turnuvadan ihraç edilerek, harcırahları ödenmeyecek ve Federasyon Disiplin Kuruluna Sevk edilecektir.
 9.       Gören ve b3 üstü olan kaleciler, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinden 2018 Görme Engelliler Spor Federasyonu (futsal, futbol, görme engelli futbol – gören kaleci) ibarelerinden birisinin yazılı olduğu lisanları olmak zorundadır. Lisansız; gören ve b3 üstü kaleciler müsabakalarda görev alamayacaktır.
 10. Futsal B2-B3 lig müsabakalarında, kulüpler 14 yaşından gün almamış sporcu oynatamayacaktır. Kulüpler müsabakalara istedikleri kadar sporcuyla gelebilirler. Lig’de ki takımlar her bir maç için azami 14 sporcuyu maç esame listesine yazabilecek ve oynatabileceklerdir.    devre müsabakalarında da ilk yarı fikstürü geçerli olacaktır.
 11. Her takım maça başlarken 5 (beş) kişi (biri lisanslı kaleci (gören ve b3 üstü kaleci oynatacaklar için), en az iki B2 oyuncu) ile sahaya çıkmak zorundadır. Oyun esnasında B2 oyuncu sayısı sakatlık veya ihraç dan dolayı eksilirse yerine koyacak B2 si yoksa takım hükmen mağlup edilmez. Bir B2 oyuncusu ve toplam 4 kişiyle devam eder. Oda eksilirse 3 oyuncu ile devam eder. Bir kişi daha eksilirse bir kaleci bir oyuncuyla oyun tatil edilir.
 12. Sporcularının IBSA görme sınıfına uygun olup olmadığından kulüpleri sorumludur.
 13. Her türlü itiraz müsabakadan sonra 30 dakika içerisinde bir depozitoyla birlikte tertip kuruluna yazılı olarak yapılacaktır. (İtiraz depozitosu 250,00 TL olacaktır). İtiraz geçerli sayıldığında depozito geri verilecektir. Aksi takdirde Görme Engelliler Spor Federasyonu banka hesabına yatırılarak dekont ilgiliye itiraz dilekçesinde belirtilen adrese postalanacaktır.
 14. Zamanında itiraz dilekçesi ve depozitosunu yatırmayıp süre geçtikten sonra itiraz eden kulüplerin itirazları değerlendirilmeyecek zamanında ve kurallara uygun itiraz etmeyen ve kurallara uygun olmayacak şekilde itiraz etmek için ısrarcı olan kulüp yönetici, sporcu ve idareciler disiplin kuruluna sevk edilerek müsabakadan men edilecektir. Oyun kuralları ile ilgili itirazlar  müsabakadan sonra 30 dakika içinde, lisans, sahte oyuncu ve sporcu ile ilgili v.b. itirazlar müsabakalarının federasyonca tesciline kadar yapılabilir.
 15. Kulüpler formalarında, eşofmanlarında, saha içi ısınma ve maç esnasında, sporcu ve antrenörlerin Türk Bayrağını Kullanmaları, 2893 Sayılı Türk Bayrağı Kanunu ve Gençlik ve Spor Kulüpleri Yönetmeliği Madde 26, b bendine göre kesinlikle yasaktır.
 16. Tertip Kurulu; Federasyon Temsilcisi, MHK ’den bir üye, Teknik Kuruldan bir üye, Lig Yürütme Kurulundan bir üye ve il temsilcisinden oluşmaktadır.
 17.    Bu reglamanda yer almayan konularda, karar verme yetkisi Tertip Kurulun aittir.
 18. Ligde oynayacak takımların kulüp futsal antrenörleri, kendilerine gönderilecek form için futsalb2b3@gmail.com adresine ad-soyad, telefon numarası ve aktif mail adreslerini 02 Kasım 2018 Tarihine kadar göndermeleri zorunludur.
 19. Teknik konularda, Futsal Teknik Kurul Başkanı Ali GENÇ’ i (533 235 83 55) arayabilirsiniz

Konu ile ilgili daha detaylı ve resmi açıklama için Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Oy Ver post

makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu