Sosyal Hak ve Yardımlar

Gebelik Yardımı Başvuru Formu! Gebelik Yardımı Nasıl Alınır?

Gebelik Yardımı Başvuru Formu! Gebelik Yardımı Nasıl Alınır? Gebelik Maaşı Kimler Alabilir?

Gebelik Yardımı Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, uygulamakta olduğu sosyal ve maddi yardım projelerine bir yenisini daha ekledi ve hamilelik sürecinde bulunan anne adaylarına da maddi yardımda bulunmaya başladı. Verilen bu yardımlar anne adayını psikolojik olarak desteklerken aynı zamanda da anneyi maddi yönden destekler. Çünkü özellikle de son zamanlarda artan hayat pahalılığı ve alım gücünün düşmesi tüm vatandaşları fazlasıyla sıkıntıya soktu.

Devlette, yapacağı bu yardımlar sayesinde, vatandaşın maddi yükünü biraz da olsa hafifletmek istiyor. Böyle bir yardım projesinin var olduğunu duyan anne adayları ise şimdilerde gebelik yardımı nasıl alınır diye araştırmaya başladı bile. Bu yazı dizimizde tam olarak bu sorunuza verilecek tüm yanıtları kapsıyor.

Gebelik Yardımı Başvuru Formu! Gebelik Yardımı Nasıl Alınır?

Gebelik Yardımı Başvuru Formu

Devletin yapmakta olduğu bu yardım projesini öğrenen anne adayları, bu yardım kampanyasına dâhil olmak için gebelik yardımı başvuru formu için nereye başvuracağını merak ediyorlar.  Bu yardım formunu aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı olan kurumlardan ya da devletimizin resmi sitesi olan e devlet üzerinden yapabileceksiniz.

Gereken şartları yerine getirdiğiniz takdirde, başvuru formunuz kabul görür ve devletin size vereceği bu yardım türünden fayda sağlayabileceksiniz. E devlet sitesi resmi adresi için, https://www.turkiye.gov.tr/ilksan-dogum-yardimi-basvurusu linkine tıklayabilir ve bu maddi yardım projesi için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Gebelik Maaşı Kimler Alabilir?

Bu yardım projesine başvuracak kişiler için bir takım başvuru şartları belirlenmiştir. Bu şartların olmasının temel sebebi ise, gerçekten ihtiyaç sahibi kişileri belirleyip, ayrılan bu yardım fonunu sadece onlar için kullanmaktır. Bu şartlar, aile ve sosyal politikalar bakanlı tarafından devlet onaylı olarak belirlenmiştir. Gebelik maaşı kimler alabilir sorusunun cevabı ise şu şekilde belirtilmiştir;

 • Devletin belirlediği 3294 sayılı kanun kapsamında bulunan kimseler,
 • Yardıma muhtaç, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan kimseler,
 • Asgari ücret sınırı altında yaşamına devam eden kimseler,
 • Hane içinde yaşayan kişi sayısına alınan ücret bölündüğü zaman, devletin belirlediği sınırın altında kalmak
 • Muhtaçlık sınırı altında yaşamak, 
 • Başvuru yaptığınız tarihten itibaren işsiz olmanız.

Uyulması gereken temel şartlardandır. Eğer siz de bu şartlardan en az birisine uyuyorsanız, siz de devletin yaptığı bu yardımlardan faydalanma hakkına sahip olabilirsiniz. ayrıyeten bu yardım türünden faydalanmak için gebelik süreniz boyunca tüm kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmanız gerekmektedir.

2022 Gebelik Yardımı Parası Ne Kadar?

Yukarıda belirttiğimiz şartlara uyum sağlayan vatandaşlar, 2022 gebelik yardımı parası ne kadar sorusuna cevap istiyorlar. Verilecek olan ücretin miktarı, devlet kurumları tarafından 45 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Gebelik Yardımı Kaç Ayda Verilir:Gerekli yerlere başvurularını tamamlayan vatandaşlar gebelik yardımı kaç ayda verilir sorusunu soruyorlar. Devlet tarafından verilecek olan bu yardım; yılın ocak, mart, mayıs, temmuz, eylül ve kasım aylarında şartlı sağlık yardımı kapsamında verilir. Bu yardımı almaya hak kazanan kişiler; devletin belirlediği 4185 çocuk şartlı sağlık yardımı olarak geçer.

Gebelik Yardımı Başvuru Formu

Eğer siz de gebelik yardımı başvuru formu için yukarıda saydığımız şartlara uyum sağlamanız kesinlikle gerekmektedir. Aynı zamanda bu başvuru şartlarının genel tanımını şehrinizde bulunan sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıflarına şahsen giderek öğrenebilirsiniz.

Gebelik Yardımı için Gerekli Evraklar

Gebelik yardımı için gerekli evraklar aile ve sosyal politikalar bakanlığınca istenir. Bu yardım başvuru formunu doldurmak istiyorsanız, form doldurmadan önce yanınızda bulundurmanız gereken resmi evrak çeşitleri şu şekilde belirlenmiştir;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Kira sözleşmesi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Muhtarlık onaylı olan fakirlik resmi belgesi
 • Annenin ve hanedeki diğer kişilerin issiz olduğuna dair sosyal sigortalar kurumu tarafından düzenlenen resmi belge.

Şartlı Gebelik Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Devlet tarafından verilecek olan bu yardımın hangi tarihlerde tahsil edileceğini merak eden anne adayları, şartlı gebelik yardımı kaç ayda bir verilir sorusunun cevabını isterken, gerekli olan açıklama yapıldı. Bu yardımın, anne adaylarına verileceği tarihler, hamilelik süresi boyunca sürdüğü yönündedir.

Ayrıyeten doğum yapan annelere bir kereye mahsus olmak üzere devlet tarafından 100 Türk Lirası yardım yapılır. Verilen bu maddi yardımı ise size en yakın PTT şubesine giderek kimlik numaranız ile belirlenen tarihlerde tahsil edebilirsiniz.

Gebelik Yardımı Sorgulama

Bu yardım türüne başvuruda bulunduktan sonra,  maddi yardım türünden fayda sağlayıp sağlamayacağınızı öğrenmek için gebelik yardımı sorgulama yapmak için e devlet sitesinin resmi linki olan https://www.turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama adresine tıklayarak, sorgulamanızı hızlı ve güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / TİKTOK / İNSTAGRAM / news.google.com//

İlgili Başlıklar;

Bekar annelere devlet yardımı var mı?

Çocuk parası kaç yaşına kadar alınır?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu