Sosyal Hak ve Yardımlar

Gıda Yardımı Nasıl Alınır? Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda Yardımı Nasıl Alınır? Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Gıda Yardımı Alma Şartları Nelerdir? Gıda Yardımı Kimler Alabilir? Gıda Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Gıda Yardımı Nasıl Alınır? Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda Yardımı Nasıl Alınır?

Devletimiz, artan enflasyon oranlarına karşı vatandaşlarını korumak için birtakım önlemler alır. Bu alınan önlemlerin temel amacı, 

  • vatandaşını hayat şartlarına karşı korumak, 
  • alım gücü olmayan ya da çok az kişilere yaşaması için gerekli olan yardımları yapmak 
  • vatandaşlarını hayat yükünün altında ezdirmemektir. 

Devletin bazı yardım projelerine hayat verdiğini öğrenen dar gelirli ve yardıma muhtaç olan kişi ya da aileler gıda yardımı nasıl alınır sorusuna cevap istiyorlar. Merak ettiğiniz soruların tüm cevaplarını bu yazı dizimizde bulabilecek ve bu yardımdan faydalanmak için gerekli yerlere başvuru yapmanın şartlarını görebileceksiniz.

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda Yardımı Nasıl Alınır? Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu yardımdan faydalanmak isteyen dar gelirli ve yardıma muhtaç kişi ya da aileler gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır diye merak ediyorlar. Yapılacak olan bu gıda yardımı vatandaşların yüzünü güldürmeyi başardı ve yüklerini biraz olsun devlet yoluyla hafifletti.

Eğer siz de bu yardımdan faydalanmak isterseniz uygulamanız gereken basit bir iki adım mevcut. Gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır sorunuzun en net cevabı şudur ki, yapılacak olan bu yardım başvurusunu ya Türkiye Cumhuriyeti Devletinin resmi sitesi olan e devlet üzerinden yapabilir ya da ikamet ettiğiniz il ya da ilçede bulunan belediyelere giderek şahsen başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Gıda Yardımı Nasıl Alınır? Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu seçeneklere ek olarak, cep telefonunuzdan ya da kullandığınız sabit ha üzerinden ALO 144 hattını arayarak bu yardım için başvuruda bulunabilirsiniz. E devlet sitesi üzerinden bu yardıma başvuruda bulunmak isterseniz https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak, e devlet sitesine hızlı ve güvenilir bir şekilde giriş yapıp bu yardımı almak için talep oluşturabilirsiniz.

Gıda Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Gıda Yardımı Nasıl Alınır? Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda yardımı alma şartları nelerdir diye merak ettiğiniz konu için verilecek tüm cevapları, dar gelirli ve yardıma muhtaç kişi ya da aileler için derledik. Bu yardımdan faydalanmak için yukarıda bahsettiğimiz adımlardan herhangi birisini gerçekleştirdikten sonra bulunduğunuz şehirde hizmet veren vakıflar genel müdürlüğüne ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneğine gidip bizzat başvuru da bulunmanız lazım.

Bu yapacağınız bizzat başvuru esnasında, size verilecek olan başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız istenecektir. Bu başvuru formunu doldurduktan sonra, eğer size olumlu bir dönüş olursa, devlet tarafından size aylık 700 Türk Lirası olmak kaydıyla gıda yardımı yapılacaktır.

Bu yardım sizin maddi durumunuza göre süreli ya da süresiz olarak yapılır. Bu nakdi yardım bazen de yiyecek kolisi olarak, belediyeler tarafından evinize ücretsiz bir şekilde teslim edilir.

Eğer bu gıda yardımı 700 Türk Lirası olarak verilen projeye dâhil olabilirseniz, size verilecek olan bu nakdi yardımı size en yakın olan PTT şubelerine devlet kimlik numaranız ile giderek bu yardımı alabilirsiniz.

Gıda Yardımı Kimler Alabilir?

Gıda Yardımı Nasıl Alınır? Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devletin vereceği bu yardımdan sadece dar gelirli ve yardıma muhtaç kişilere verilir. Gıda yardımı kimler alabilir sorusuna genel bir cevap istiyorsanız, konuyu size şu şekilde özetleyebiliriz.  Bu yardımdan faydalanmak isteyen kişiler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 3294 sayılı kanununda belirttiği kimselerden oluşuyor. Bu kanun içinde bulunan vatandaşların; 

Gıda Yardımı Nasıl Alınır? Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  • hiçbir şekilde sosyal güvencesi olmaması, 
  • aylık net gelirinin devlet tarafından verilen asgari ücret miktarının 1/3 ü miktarında olması, 
  • ailesine ya da kendisine bakmaya mükellef olup su an çalışamayacak durumda olması, 
  • iş göremez raporunun bulunması 
  • 65 yaş üstü yardıma muhtaç ve kimsesiz vatandaşlardır.

Gıda Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Gıda Yardımı Nasıl Alınır? Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından verilen bu yardımı almaya hak kazananlar dar gelirli ve yardıma muhtaç vatandaşlarımız daha rahat bir hayat sürmek için gıda yardımı ne zaman dağıtılacak sorularına devlet tarafından cevap istiyorlar. Gıda yardımı ne zaman dağıtılacak sorusuna verilecek en net cevap şudur ki; bu yardım sizlere devlet tarafından özellikle ramazan ve kurban bayramları öncesi dağıtacaktır. 

Diğer kalan aylarda verilecek olan yardımın ne zaman dağıtılacağını ise şehrinizde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ya da size en yakın olan belediyelerin bu konuyla ilgilenen birimlerinden öğrenebilirsiniz. Bu yardım kolisini almaya hak kazanan vatandaşlarımıza, devletimizin verdiği bu maddi ve sosyal yardım, dar gelirli ya da yardıma muhtaç kişilere 3 ya da 4 ayda bir düzenli bir şekilde verilir.

Benzer İçerikler;

1000 tl yardım alanlar tekrar yardım alacak mı?

Sanal portal devlet yardımları nelerdir?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu