Engelliler Dostu

Görme Engelliler! Görme Engelli Nedir

Görme Engelliler! Görme Engelli Nedir? Dünya Görme Engelliler Günü! Görme Engelli Bastonu Ne İşe Yarar? Görme Yetersizliği

Görme Engelliler

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Görme Engelliler! Görme Engelli Nedir? Dünya Görme Engelliler Günü! Görme Engelli Bastonu Ne İşe Yarar? Görme Yetersizliği

Görme Engelliler! Görme Engelli Nedir
Görme Engelliler! Görme Engelli Nedir

Görme engelli vatandaşlar yaşadığı görme kaybı nedeniyle hayatına farklı bir yön vermiştir. Bu durum doğuştan olabilir veya sonradan yaşanabilir. Herhangi bir hastalık veya kaza sonucunda görme engelli durumu ortaya çıkabilir. Her ne olursa olsun görme engelli yaşayan vatandaşlar engelli sıfatındadır. Ayrıca görme engeline göre görme yetersizliği başka bir kavramdır.

Görme yetersizliğinde genellikle her iki göz veya gözlerden herhangi birinin görme kaybı vardır. Görme engelli bireylerin mutlaka ilgili eğitimleri ve topluma kazandırılmaları kurumlar tarafından sağlanmalıdır. Eğitim kurumlarında ve devlet dairelerinde görme engelli vatandaşların toplum içerisinde rahatlıkla hayatlarını yaşamasına olanak tanıyacak çalışmalar yapılmalıdır.

Görme engelli bir birey yaşadığı engel yüzünden hayatında birtakım değişiklikler yaşayabilir. Bu değişimler genellikle görme engellinin rahatlıkla yaşamına devam edebilmesine olanak tanır. Özellikle kullanacağı ve onu engellerden koruyan görme engelli bastonu tasarımları mutlaka dış koşullarda gereklidir.

Baston tasarımları sayesinde görme engelliler rahatlıkla dış koşullarda yürüyebilir. Ayrıca evde de kullanımlar gerçekleşebilir. Gelişen ve sürekli kendini yenileyen teknolojiler görme engelli vatandaşların hayatta daha rahat bir şekilde yaşamalarını olanak tanır.

Titreşimli baston tasarımlarıyla birlikte önceden algılanan tehlikeler hissedilir ve görme engelli kişi engelsiz bir şekilde yürümeye devam eder.

Dünya Görme Engelliler Günü

Görme engelli bireyler için dünya görme engelliler günü her yılın 15 Ekim tarihinde kutlanır. Bu tarihte Dünya beyaz baston günü olarak da bilinen etkinlikler düzenlenir. Engelliler için düzenlenen etkinlikler 15 Ekim tarihlerinde yapılır.

Dünya engelliler günü kapsamında yapılacak çalışmalar engelliler için mutlaka gereklidir. Ancak bu sayede onlara değer verildiği anlaşılır. Eğitim kurumlarında veya devlet dairelerinde Dünya görme engelliler günü kutlanmalıdır.

Dünya görme engelliler gününde dikkat çekmek için yaşadıkları sorunlar ele alınmalıdır. Eğer yaşadıkları sorunlara çözüm bulunabilirse daha rahat bir yaşam sürebilmelerine olanak tanır. Beyaz baston günü olarak da bilinen görme engelli günü her yıl 15 Ekim zamanında coşkuyla kutlanır.

Görme Engelli Bastonu Ne İşe Yarar?

Görme engelli bastonu tüm engelliler için mutlaka gereklidir. Bu baston sayesinde güvenli bir şekilde yürüyebilirler. Mutlaka baston kullanımı engelli bireye kazandırılmalıdır. Kullanımı kısa süreler içerisinde öğrenilir. 

  • Görme engelli bastonu üzerindeki renkler görme engellinin engellerini belirtir. 
  • Üzerinde çift çizgi varsa hem görme engelli hem de işitme engelli olduğu anlaşılmalıdır. 
  • Eğer tek çizgili bir baston kullanan birine görürseniz görme engelli olduğunu anlamanız lazımdır.

Görme Yetersizliği

Görme engelli yaşayan kişilerin bu duruma neden olabilecek sebeplerinin araştırılması lazımdır. Ayrıca görme engelli ve görme yetersizliği kavramları birbirinden ayrıdır. Çünkü görme yetersizliği yaşayan kişilerin tek bir göz veya her iki gözde de belirli bir görme kaybı vardır.

Görme kaybı yaşayan kişilerin yetersizliğinin ortaya çıkarılması alacaklara raporda belirtilir. Görme engelliye verilen rapor kapsamında detaylı bir şekilde açıklamalar yapılır ve görme yetersizliği ortaya çıkar. Her kişiye göre bu kayıp durumundan kaynaklı yüzdelik rapor farklı veriler.

Bu sebepten dolayı engel durumuna bağlı olarak engelin oluşturduğu sorunlara sebep olan durumlar yüzdelik engel durumunu ortaya çıkarır.

Görme Engelli Nedir?

Görme engelli kişiler her iki gözünde veya sadece bir gözün görme yetisini tamamen yitirmesi ile bilinir. Görme engellinin tanımı görmenin tamamen kaybedilmesine bağlıdır. Bu sebepten dolayı hiçbir şekilde her iki gözüyle de göremeyen kişiler görme engelli olarak kabul edilir.

Fakat kısmi bir görmeye sahip olan kişiler ise görme yetersizliğini sahiptir. Bu durum sonradan ortaya çıkabilir veya doğuştan gelebilir. Tedavisi ise her kişiye göre birbirinden farklıdır.

Türkiye görme engelliler web sayfası https://www.turged.org.tr/

Engelli hakları ve engellilerle ilgili başlıkların detayları için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.makale içeriği alt bilgi

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu