Güncel

Görme Engelliler İhmalden Kaynaklı Sorunlar Yaşıyor!

Günlük yaşamda, görme engelli bireyler yürümek, karşıdan karşıya geçmek gibi gündelik işlerde bile insan ihmalinden kaynaklı sorunlar yaşamaktadır. Bunların başında aşağıdakiler gelmektedir:

  • Görme engelliler için yapılan sarı çizginin amacına uygun kullanılmaması.
  • Kaldırımlara çıkıp arabaların park etmesi.
  • Elektrik direkleri, uyarı levhaları gibi aletlerin dağınık konulması.
  • Trafik lambalarının sesli uyarı sistemine sahip olmaması.
  • Otobüslerde durakları sesli şekilde okuyan sistem olmaması.
  • Tadilat yapılan yerlerin etrafının çevrilmesi, çevrilse bile insanlar tarafından şeritlerin tahrip edilmesi.

Bunların birçoğu “Ne olacak ya!” gibi laflar edilerek yapılsa bile bizim tehlikeli olmadığını düşündüğümüz şeyler görme engelliler için hayati tehlike oluşturabilir, empatiyle bunları anlayabiliriz ve çözüm yolları üretebiliriz;

  • Sesli uyarı sistemi olmayan yerlerde görme engellilere yardımcı olabiliriz,
  • Kaldırımlara park etmek yerine otoparklara park edebiliriz,
  • Sarı çizgiyi işgal edenleri gerekli birimlere şikâyet etmeli olay anında müdahale edebiliyorsak işgal eden kişiyi uyarmalıyız.

Bunlar bize düşen görevler olmakla birlikte belediyelere düşen büyük sorumluluklar da vardır bunlar: elektrik direklerini dağınık dikmemek, tadilat bölgelerindeki uyarıları arttırmak…

Braille Alfabesiyle Yazılan Kaynakların Yetersizliği

Görme engelliler için özel birçok alet yapılmıştır bunlar görme engelliler için saat, telefon, baskül, kabartmalı satranç takımı, kitap… Kitaplar ise Braille alfabesiyle yazılır.

Braille alfabesinden kısaca bahsetmek gerekirse 1821 yılında Louis Braille tarafından icat edilen özel bir alfabedir. Kabartmalı noktalar sayesinde okuma sağlanır. Braille alfabesi günümüzde yaygın olarak kullanılır.

Özel eğitim gören görme engelliler için yazılan ders kaynakları yeterli olsa bile herkes tarafından okunan dergi, gazete, roman gibi kaynaklar az bulunmakta. Yayınevleri bu tutumlarını acilen değiştirmeli ve Braille alfabesiyle yazılmış kitaplar sunmakla beraber son zamanlarda popülaritesi artan sesli kitapları hizmete sunmalı, her kitabın sesli hali bulunmalıdır.

Görme engelliler için yapılan icatlar sadece Braille alfabesiyle yazılan kitaplar ve sesli kitaplarla sınırlı kalmamıştır; görme engelliler için telefon, saat, termometre, satranç takımı, konuşan hesap makineleri yapılmıştır. Fakat bu ürünlerin fiyatı çok yüksek olmakla birlikte toplumumuzda görme engellilerin para kazanması gittikçe zorlaşmaktadır. Devlet görme engellilere telefon, saat gibi temel araçları sağlayarak bu sorunu da giderebiilir.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu