Teknoloji

Görme Engellilerin Yapı Kredi Engelsiz Bankacılık ATM’si Kullanımı

Yapı Kredi Engelsiz Bankacılık ATM’lerinden görme engelli bir vatandaş nasıl para çekebilir. Engelsiz Bankacılık Nedir.? Ve Erişilebilir ATM’lerden birisi olan Yapı Kredi ATM’lerinin Kullanımı…

Engelsiz Bankacılık Yapı Kredi ATM’lerini anlatmaya başlamadan önce engelsiz bankacılık nedir? Bu sorunun cevabını arayalım.

Engelsiz Bankacılık Nedir?

Ülkemizin en önemli toplumsal sorunlarından biri, engelli vatandaşların günlük hayatta yaşadıkları zorluklardır. Bu gerçekten hareketle engelli vatandaşların bankacılık hizmetlerine daha kolay ve çağdaş bir biçimde ulaşmalarını ve erişilebilir olmalrını sağlamak üzere hazırlanması gereken bankacılık uygulamaları olarak anlatabiliriz.

Peki, Yapı Kredi Engelsiz Bankacılık ATM’lerini yavaş yavaş anlatmaya başlayalım dilerseniz. Yapı Kredi Bankası’ndan hesabınız varsayalım. Herhangi bir Yapı Kredi ATM’sine gittiniz, kartınızı elinize aldınız. Kartın bir yerinde sim kart gibi bir işaret var zannedersem. Çipi olacak işareti hissetiniz diyelim. Bu arada unutmayalım ATM’nin her zaman sağ üst köşesinde kart yeri vardır.

Kartı sokacaksınız ancak ufak bir problem var, Eğer ATM cihazını sesli kullanacaksanız. Bir tane telefon kulaklığı bulundurmak zorundasınız cebinizde aksi takdirde cihazı sesli kullanamazsınız.

Şimdi kartı cihaza takmadan önce sesli kullanabilmemiz için kulaklığınızı hazırlayın. Cihazın sağ tarafında numaraların biraz üzerinde kulaklık girişi var, hemen kulaklık girişinin sağında da ses arttırma ve azaltma yuvarlak bir tuş var. Kulaklığımızı oraya düzce yerleştiriyoruz. Sonra ses açma- kapama tuşundan duyabileceğimiz şekilde sesi arttırıp- azaltmamız lazım. Bu işlem bittiyse sonra kartımızın işaret olan yüzü yukarıya ve aşağıya gelecek şekilde cihaza takıyoruz.

Not: “Bu işlemler süresi boyunca ekranda hiç bir şekilde görüntü olmayacak sadece sesli işlem yapılıyor şeklinde bir yazı olacaktır.”

Şifremizi giriyoruz. Ancak şifremizi girmeden önce numaratörle alakalı kısa bir bilgi vermenin faydalı olabileceğini düşünmekteyiz. Aşağı yukarı herkes Nokia”nın 51- 10 cihazını bilir. Birden sıfıra kadar harici olarak yıldız ve kare var. Cihazın sol tarafında da düğmeler var.

Bu adımların ardından cihaz bizden şifre girmemizi isteyecek. Bizde şifremiz neyse giriyoruz. Cihaz şöyle bir uyarı verecek. Şifreniz kontrol ediliyor, şifreniz başarıyla girildi, bakiye öğrenmek için “1 “para çekmek için “2 “kendi hesabıma para yatırmak için” 3 ” kredi kartı ve diğer işlemler için “4” diyecektir. Şimdi biz para çekeceğiz varsayımıyla hareket edeceğiz. İkiyi tuşlayacağız size kısa bir uyarı verecektir. Sonra çekeceğimiz miktar 20 Tl diyelim, 20 yazıyoruz. Cihazın sağ tarafında numaratörden ayrı dört adet tuş var.

Biz aşağıdan yukarıya doğru çıkarken ikinci tuşa basacağız. Onay tuşu sonra beş tuşuna basarak para çekme işlemini tamamlayacağız. Önce cihaz kartınızı size verecek ardından cihazın sol tarafından harflerin biraz üzerinden parayı bize bir müddet sonra verecektir.Şimdi de para yatıracağız . Bunu da şöyle yapabiliriz; öncelikle her ihtimale karşı bir önceki işlemimiz bittiği için kulaklığı çıkartıp tekrar takalım. Cihaza ardından kartımızı takıp şifremizi girelim. Şifremiz onaylandıktan sonra üç tuşuna basarak kendi hesabıma para yatırma menüsüne ulaşalım. Sonra cihazın sol tarafında biraz önce para aldığımız para haznesi açılacak. İyi bir kulağınız varsa haznenin açıldığını rahatlıkla duyabilirsiniz . Diyelim 100 Tl yatıracaksınız. Haznenin içine düz bir şekilde kırışık olmayacak şekilde koyuyoruz . Parayı makine içeriye çekecektir. Bir müddet bekliyoruz. Cihaz önce hesabınızı size okuyacak.Yatırdığınız para miktarını size söylüyecek. Siz parayı yatırmak istiyorsanız beş tuşuna basarak para yatırma işlemini tamamlayacaksınız. Dokuz tuşuna basarak kartınızı alıp yolunuza devam edeceksiniz.

Yapı Kredi Engelsiz Bankacılık hakkında elimizden geldiğince bilgiler vermeye çalıştık. Bu anlamda sizlere en iyi kaynak Yapı Kredi tarafından oluşturulan Engelsiz Bankacılık resmi web sitesi olacak..


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu