Engelliler Dostu

Görme Engellilerin Yaşadığı Sorunlar

Görme Engellilerin Yaşadığı Sorunlar! Görme Yetersizliği Nedir? Görme Engelli Dernekleri! Görme Engelliler İçin Yapılan Çalışmalar! Görme Engelli Bireylerin Özellikleri! Görme Engellilerin Eğitimde Karşılaştığı Sorunlar

Görme Engellilerin Yaşadığı Sorunlar

Görme Engellilerin Yaşadığı Sorunlar! Görme Yetersizliği Nedir? Görme Engelli Dernekleri! Görme Engelliler İçin Yapılan Çalışmalar! Görme Engelli Bireylerin Özellikleri! Görme Engellilerin Eğitimde Karşılaştığı Sorunlar

Görme Engellilerin Yaşadığı Sorunlar!
Görme Engellilerin Yaşadığı Sorunlar!

Görme engellilerin yaşadığı sorunları dile getirmek hayatlarını daha rahat bir şekilde geçirmelerine olanak tanıyacak en önemli farkındalıktır. Bu farkındalığın büyümesi ve gelişmesi için görme engelli kişilerde yaşanan tüm ortak sorunların sivil toplum kuruluşlarında dile getirilmesi lazımdır.

Ayrıca okullarda ve birçok kurumda yaşanan sorunların gün yüzüne çıkarılması gerekir. Ancak bu şekilde ne kadar çok insana ulaşılırsa görme engellerin yaşadıkları sorunlarda bir nebze olsun azalabilir. Görme engellinin yaşadığı sorunlar öncelikli olarak sosyal ve psikolojik açıdan kişiyi zora sokar.

En küçük örneğini düşünecek olursak yolda yürürken onlara özel ayrılmış bir alanda rahatlıkla yürüyüşlerini yapabilmelerine olanak tanımak gerekir.

Görme Yetersizliği Nedir?

Görme yetersizliği yaşayan kişiler bu durumu doğuştan veya sonradan yaşayabilir. Doğuştan görme yetersizliği bulunan kişiler %100 göremeyebilir veya belli bir kısım görüşe sahip olabilir. Ayrıca sonradan da %100 görme engelli olunabilir. Tamamen görme sorunu yaşayanlar görme engelli olarak sayılabilir. Ayrıca belli bir kısım görme kaybı yaşayanlar da yine görme yetersizliğine sahip görme engellilerdir.

Görme Engelli Dernekleri

Görme engelli derneği tüm görme engelli vatandaşları bir araya toplayan kuruluşlardır. Bu kuruluşlar toplumda oldukça ilgi görmektedir. Bazı kurumlar tarafından desteklenir. Görme engelliler problemlerini ve sorunlarını derneklerde oluşturdukları etkinliklerde gün yüzüne çıkarır.

Derneğin amacı görme engellileri bir araya getirerek toplumdaki farkındalığını artırmaktır. Ayrıca görme engelli kişi kendi gibi aynı sorunu yaşayan kişilerle buluştuğunda yaşadığı zor hayatı bir nebze olsun daha kolay hale getirmeyi düşünür.

Görme Engelliler İçin Yapılan Çalışmalar

Görme engelli çalışmaları sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan farkındalık çalışmalarıdır. Bu çalışmalarda görme engelli bireylerin hem rahat bir yaşam için hayatın içinde olabilmeleri hem de vakit geçirerek kafa dağıtmalarına imkan tanıyacak birtakım aktiviteler bulunur.

Bu aktivitelerle birlikte görme engelli birey hayatın içine karışır. Görme engelli bireylere yapılacak olan birtakım çalışmalarda belediye veya bunun gibi diğer kuruluşlar her sene düzenlenecek olan etkinlikler yapabilir. Ayrıca okullarda veya derneklerde ise görme engelliler için yapılan çalışmalar onları hayata kazandırmayı amaçlar.

Görme Engelli Bireylerin Özellikleri

Görme engelli bireylerin özellikleri aslında her bireyde birbirinden farklı olabilir. Bu farklılık kişinin yaşı, cinsiyeti, örf ya da adet gibi birtakım farklılıklarından ortaya çıkar. Görme engelli kişi özellikle gözlerini sürekli ışıktan kaçırır ve gözlerini titreterek sıklıkla gözlerini ovar.

Buna ek olarak uzun şekilde aynı yere bakmaktan kaçınır. Ayrıca amaçsız bir şekilde sık sık bir yerlere çarparak dengesini bulamayabilir. Görme engelli bireyin özelliklerinde farkındalık sadece seslere göre yapıldığından kulakları oldukça gelişmiştir. Duyma yetileri oldukça üst seviyeye çıkan görme engelliler seslere göre hareketlerini oluşturabilir.

Görme Engelli Telefonları

Görme engelli telefonları ses ile komutu olan telefonlardır. Bu telefonlarda rahatlıkla görüşmelerine yardımcı olacak bazı uygulamalar vardır. Mesaj atabilir ya da sesli aramayla görüntülü arama gerçekleştirebilirler. Gelişen teknoloji sayesinde görme engelliler kendilerini özel telefonuyla birlikte bazı uygulamaları indirerek rahatlıkla iletişim halinde olabilirler.

Görme Engellilerin Eğitimde Karşılaştığı Sorunlar

Görme engellilerin eğitimdeki sorunları mutlaka gün yüzüne çıkmalıdır. Çünkü eğitim herkesin hakkıdır. Görme engellilerin özel eğitim görebilmesi gereken türde bir eğitim alması lazımdır. Bazı birimlerde görme engellilere özel eğitim verilebilir.

Fakat her şehirde ve gerekirse her ilçede mutlaka görme engellilerin eğitimde yaşadığı sorunları en az da indirmek için özel birimler yaratılmalıdır. Özel okullar ve özel sınıflarla birlikte görme engellilerin eğitimde karşılaştığı sorunlar ortadan kaldırılmalıdır.

Engelli hakları ve engellilerle ilgili başlıkların detayları için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu