Güncel

Görme Engelliye Huzur Yok!!!

Görme Engelliye Huzur Yok!

Huzurevlerine kabul edilmeyen görme engelliler için harekete geçen Beyaz Baston Derneği Başkanı Çam, bakımevi için çalışma başlattı.

 

Sesli sinyalizasyon, izli yol ve kabartmalı harita gibi talepleri çoklukla karşılanmayan görme engelli vatandaşlar bir darbeyi de yaşlanınca yiyor. İkinci baharlarını huzurevinde yaşamayı isteyen görme engelliler, kaza riski ve bakım zorluğu gerekçeleriyle huzurevlerine kabul edilmiyor.
HUZUREVLERİ ALMIYOR
Bu iddiaların sahibi, merkezi Antalya‘da olan ve görme engelliler konusunda en ciddi derneklerin başında gelen Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği Başkanı Kamil Çam. Konuyla ilgili acı tespitlerde bulunan Çam, “Sağlık insanların huzurevine ihtiyacı varsa, görme engellilerin daha çok ihtiyacı var. Aileleri bakmadığı takdirde yaşlı görme engelliler ortada kalıyor, evde ölümü bekliyor” dedi.
YURT İSTİYORLAR
Bu konuda çok sayıda talep olduğunun altını çizen Kamil Çam, “Eğitim çağındaki öğrencilerimiz için yurdumuz var. İl dışından gelen öğrenci kardeşlerimiz burada kalıyorlar. Görme engelliler alanında en ciddi derneklerden birisi olduğumuz için Türkiye’nin her yerinden her gün onlarca telefon alıyoruz. Yurtta kalabilir miyiz diye soruyorlar” dedi.

ARSASI BİLE HAZIR
Derneğin 1996 yılında Döşemealtı Kömürcüler’de 9.5 dönümlük bir arazi aldığını anlatan Kamil Çam, “Bu arazide görme engelliler için bir bakımevi yaptırmak istiyoruz. Botanik bahçenin de olduğu, spor alanının da olduğu, sağlık hizmetlerinin de verildiği, modern bir bakımevi planlıyoruz” diye konuştu. Kamil Çam, bunun için hayırseverlerden yardım istediklerini sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Bu içerik, Sabah.com.tr tarafından oluşturulmuştur. İçeriğin orjinal haline buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı