Engelliler Dostu

Görme Yetersizliğine Neden Olan Etkenler

Görme Yetersizliğine Neden Olan Etkenler! Görme Engellilere Devlet Yardımı! Görme Engelli Tanımı! Görme Engelli Çocuklar! Görme Engelliler İçin Uygulamalar! Görme Ve İşitme Engellilerin Karşılaştığı Zorluklar

Görme Yetersizliğine Neden Olan Etkenler

Görme Yetersizliğine Neden Olan Etkenler
Görme Yetersizliğine Neden Olan Etkenler

Görme Yetersizliğine Neden Olan Etkenler! Görme Engellilere Devlet Yardımı! Görme Engelli Tanımı! Görme Engelli Çocuklar! Görme Engelliler İçin Uygulamalar! Görme Ve İşitme Engellilerin Karşılaştığı Zorluklar

Görme yetersizliği doğuştan gelebilir veya bazı hastalıklar sonrasında ortaya çıkabilir. Görme engelli aslında hamilelik zamanında annenin kızamıkçık geçirmesine bağlı veya herhangi bir radyasyondan etkilenerek buna ek olarak bazı psikolojik veya diğer hastalıkları geçirmesine göre değişebilir.

Hamilelik döneminde rahat bir hamilelik yaşamayan kişi genellikle görme yetersizliğine sahip çocuklar doğurabilir. Bu durum doğuştan gelen bir görme yetersizliğine neden olur. Fakat sonradan gelişen görme yetersizliğinde ise kazalar veya diğer sebepler sayılabilir.

Kaza sonucunda görme yetersizliği yaşanabilir veya bazı hastalıklar yüzünden görme yetersizliğine sebep verecek birtakım sorunlar oluşabilir.

Görme Engellilere Devlet Yardımı

Görme engellilere devlet yardımı ile birlikte hayatlarını daha rahat geçirmelerine olanak sağlanır. Ekonomik zorluk çeken görme engelliler devletten yardım alabilir. Yardım sayesinde daha rahat bir yaşam sürebilirler.

Buna ek olarak engelli vatandaşlar devlet yardımıyla hem kendi hem de ailelerini geçindirir. Görme engellinin aldığı yardım maaş şeklinde veya diğer sosyal yardımlar kapsamında verilebilir. Devlet görme engelli vatandaşa düzenli maaş bağlar. Bu sayede ekonomik anlamda zorluk çekmeleri engellenmiş olur.

Görme Engelli Tanımı

Görme engelli kişide tüm müdahalelere rağmen iki gözün de görmemesi durumunda görme yetersizliği olur. Görme engelli tanımında görme engelli her iki gözün de görmeyişinden kaynaklıdır. Yani bir kişinin görme engelli olarak sayılabilmesi için her iki gözünü de kullanamıyor olması lazımdır.

Ayrıca görme yetersizliği görme engelli kişi ile karıştırılmamalıdır. Çünkü görme yetersizliği herhangi bir gözde ya da her iki gözde de belirli bir görme kaybı yaşayan kişidir.

Görme Engelli Çocuklar

Görme engelli çocuklar için görme engelli derneklerinde özel organizasyonlar düzenlenir. Mutlaka çocukların bu organizasyonlara ve etkinliklere katılması gelişimleri için son derece önemlidir. Ayrıca farklı rehabilitasyon merkezlerinde görme engelli çocuklar için düzenlenen tüm etkinlikler çocukların gelişimi için faydalıdır.

Çocuğun görme engelli ve görme engellinin derecesine göre alabileceği eğitim birbirinden farklı olmalıdır. Ancak bu sayede ileriki yaşlarında görme engelli ile birlikte yaşamayı öğrenebilir.

Görme Engelliler İçin Uygulamalar

Görme engelli kişiler için birtakım uygulamalar vardır. Bu uygulamalarda hem vakıflar, dernekler hem de devlet kurumları görme engelliler için rahat bir yaşam sunmak adına faaliyetler yapar. Birtakım faaliyetlerde bulunan kurumlarda görme engelli vatandaşlar hayata kazandırılır.

Görme engellilere sunulan uygulamalar içerisinde özellikle yaşamlarını rahatça devam ettirebilmeleri için belediyelere büyük iş düşer. Çünkü belediyeler görme engellilere yönelik park, yol, sosyal kullanım alanları geliştirmelidir.

Görme engelli vatandaşlar doğada yürüyüş yaparken veya herhangi bir yere giderken zorluk çekmemelidir. Ancak bu sayede topluma yararlı bireyler kazandırılabilir.

LCW Sense Uygulaması Nasıl Kullanılıyor?

Önümüzdeki haftadan itibaren Appstore, Google playstore’dan ücretsiz olarak cep telefonlarına indirilebilecek olan uygulamanın ana menüsünde bulunan “oku”, “favoriler”, “gardrobum” ve “yardım butonları” üzerinden çalışıyor. Fiyat kartonunun ortasında ve ürün içerisindeki yıkama etiketinin en kısa parçası üzerinde, kumaşa yakın kısmında yer alan ürün barkodu, oku butonu ile ürün barkodunu okutmak için akıllı telefonun kamerasını aktif hale getiriyor.

Kamera, bu barkodun üzerine geldiğinde, barkod otomatik olarak okunuyor. Barkod okunduktan sonra çıkan menüde kullanıcı ürün ile ilgili Genel Bilgiler, Yıkama Talimatı, Fiyat gibi bilgilere ulaşıyor. Burada, isterse Favorilere Ekle butonuyla ürünü favoriler listesine ekleyebiliyor ya da Paylaş butonu ile de ürün bilgilerini, cihazda yüklü olan mobil uygulamalar aracılığı ile de sevdikleriyle paylaşabiliyor.

Satın aldığı bir ürünü ise, gardrobuma ekle butonuyla ürünü gardrobum listesine ekleyebiliyor. Ana menüdeki gardrobum menüsüne eklediği ürünlerin fiyat dışındaki tüm bilgilerine internet olmadığı zamanlarda da ulaşılabiliyor.

Genel Bilgiler kısmında ürünün renk, desen adı, beden, kumaş tipi ve ürün ana tanımı bilgileri yer alıyor. Yıkama bilgileri menüsü ile ürünün yıkama talimatı uyarıları ve ürün kumaş karışım bilgilerine ulaşılıyor. Fiyat butonu ile ürünün peşin ve taksitli fiyatlarını öğrenebiliyorlar.

LCW Sense uygulaması LCW Home kategorisinde bulunan aksesuar ve giyim kategorisinde bulunan çorap ürünleri dışında tüm ürünlerde kullanılabiliyor.

Görme Ve İşitme Engellilerin Karşılaştığı Zorluklar

Görme ve işitme engellilerin karşılaştığı zorluklar genellikle toplumun yoğunlukla kullandığı alanlarda ortaya çıkmaktadır. Özellikle hastane, kafeterya, restoran gibi yerlerde görme engelli vatandaştır düşünerek birtakım uygulamalar yapmak lazımdır.

Bu uygulamalarda görme engelli vatandaşlar diğer insanlar gibi rahatlıkla tüm işlemlerini yerine getiriyor olması lazımdır. Son zamanlarda birçok birim görme engellilerin karşılaştığı zorlukları azaltmak adına uygulamalarda bulunur. Buna ek olarak görme engelli kişinin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri ise engellere takılmasıdır. Engel evin dışarısında görme engelli vatandaşın takılarak düşmesine ve yaralanmasına sebebiyet verebilir.

Bu sebepten dolayı mutlaka görme engellilerin karşılaşabilecek sorunlar ele alınmalı ve okullarda okutulmalıdır. Ancak bu sayede toplumda farkındalık oluşturulmalıdır. Toplumun görme ve işitme engelliler için yapacağı her türlü iyileştirme çalışması onların rahat ve refah bir şekilde yaşamasına yardımcıdır.

Engelli hakları ve engellilerle ilgili başlıkların detayları için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu