GüncelSosyal Hak ve Yardımlar

Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Devlet Destekli Hibe Nasıl Alınır? Devlet Hibe Desteği Ne Kadar? Hibe Desteği Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? Ticaret Bakanlığı Hibe Desteği Başvurusu. Devlet Hangi İşler İçin Hibe Veriyor? 3000 ile 5000 TL Hibe Desteği Ne Zaman Verilecek

Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hibe desteği: 2020 yılında ülkemizde yayılmaya başlayan Covid-19 salgınından sonra esnaflar birçok açıdan sıkıntı yaşamaya başlamıştır. Bu nedenle devlet kurum ve kuruluşları esnafa hibe desteği vereceklerini açıklamıştır. Hibe desteği başvurusu nasıl yapılır sorusu ise mali açıdan birtakım sıkıntılar yaşayan esnaflar tarafından sıklıkla sorularak yanıt aranmaktadır.

Ekonomik açıdan zor günler yaşayan esnaflar, e-devlet üzerinden hibe desteğine başvuruda bulunabilecekler. Bunun için dükkan sahibinin e-devlet hesabına giriş yapması ve Ticaret Bakanlığı’nın hizmet sayfasına gitmesi gerekecek.

Bu sayfada yer alan hibe desteği başvurusu sekmesine tıklanması yeterli olacaktır. Başvuruyu tamamlayan esnaflar 30 gün içerisinde sisteme kayıtlı cep telefonlarına bir kısa mesaj alarak başvuru sonucunu öğrenebilecekler.

 

Devlet Destekli Hibe Nasıl Alınır?

Devlet destekli hibe nasıl alınır sorusu pek çok esnaf tarafından sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Eğer çeşitli ekonomik sıkıntılar ile karşı karşıya kaldıysanız ve hibe almak için gereken şartları taşıyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayarak hibe desteği başvurusunda bulunabilirsiniz.

 • Öncelikle T.C. kimlik numarası ve şifre bilgileri ile e-devlet hesabınıza giriş yapmanız gerekecektir. Eğer şifreniz yoksa PTT şubelerine giderek kolayca alabilirsiniz.
 • Giriş işleminin ardından üst sekmede yer alan arama çubuğunu kullanarak Ticaret Bakanlığı’nın hizmet sayfasına gitmelisiniz.
 • Ziyaret ettiğiniz sayfada ‘’Hibe Destegi Başvurusu’’ adında bir bölüm yer alacaktır. Bu bölüme tıklamanız yeterli olacaktır.

Hibe desteği başvurusu ekranında kişisel bilgileriniz yer alacaktır. Bu bilgilerin güncelliğinden emin olduktan sonra başvur butonunu kullanarak başvurunuzu başarılı bir şekilde iletebilirsiniz. Başvurunuz ilgili birimlere ulaştıktan en geç 30 gün sonra tarafınıza bir geri dönüş yapılacaktır.

Devlet Hibe Desteği Ne Kadar?

Devlet hibe desteği ne kadar sorusu da son zamanlarda sıklıkla sorularak yanıt aranır. Devlet hibe desteğinin tutarı yaptığınız işin türüne ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Küçük ölçekli esnaflar 3,000 TL hibe alabiliyorken, orta ölçekli esnaflar 5,000 TL hibe alabilecek. Eğer işletmeniz teknoloji ile alakalı bir üretim veya satış yapıyor ise 200,000 TL’ye kadar hibe alabileceksiniz.

Bu hibe desteği genellikle küçük ve orta ölçekli esnaflar tarafından tercih edilir. Eğer herhangi bir alanda hizmet veren bir dükkanınız varsa, devletten 5,000 TL’ye kadar hibe alabilirsiniz. Başvuru işleminizin ardından ne kadarlık hibe desteği alacağınız tarafınıza bildirilecektir.

Hibe Desteği Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hibe desteği başvuru formu nasıl doldurulur sorusu büyük önem taşımaktadır. Formda yer alan herhangi bir bilgiyi yanlış veya eksik doldurmak, başvurunun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Bu nedenle sizlere sunulan formu doğru ve eksiksiz bir şekilde kendinize göre doldurmanız gerekecektir. Bu formu e-devlet hesabınıza giriş yaparak kolayca doldurabilir ve aynı ekran üzerinden teslim edebilirsiniz.

Hibe desteği başvuru formu sorunsuz bir şekilde doldurulup teslim edildikten sonra 30 gün içerisinde tarafınıza bir geri dönüş yapılır. Eğer bu süre geçmesine rağmen herhangi bir geri dönüş alamadıysanız, Ticaret Bakanlığı ile iletişime geçerek başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda e-devlet üzerinde yer alan hizmet ekranından da başvuru sonucunu öğrenmeniz mümkündür.

Ticaret Bakanlığı Hibe Desteği Başvurusu

 

Eğer küçük ve orta düzeyde bir işletmeye sahipseniz ve ekonomik sıkıntılarınızı azaltabilmek amacıyla hibe almak istiyorsanız, Ticaret bakanlığı hibe desteği başvurusu yapmanız gerekecektir. Bu başvuru ile işyerinizin güncel durumu göz önüne alınarak yaşadığınız zorluklar incelenecek ve tarafınıza 5,000 TL’ye kadar hibe desteği verilecektir.

Hibe desteği ne yazık ki tüm esnaflara verilmez. Esnafın bu desteği alabilmesi için özellikle pandemi sürecinden sonra ekonomik sıkıntılara girdiğini kanıtlaması gerekecektir. Hibe desteği başvurusu işlemleri ise e-devlet üzerinde yer alan Ticaret Bakanlığı hizmet sayfasından gerçekleştirilebilir. Bu sayfa üzerinde yer alan tüm bilgilerin ve telefon numaranızın güncel olduğundan emin olmanız ise şarttır.

Devlet Hangi İşler İçin Hibe Veriyor?

Devlet hangi işler için hibe veriyor sorusu pek çok işyeri sahibi tarafından merak edilir. Devlet tarafından hibe verilen işler şunlardır:

 • Unlu mamuller, içecek, dokuma ve giyim gibi imalat sektörü
 • Sıva işleri, elektrik tesisatı ve sıhhi tesisat gibi inşaat işleri
 • Motorlu taşıtlar, hırdavat, gıda ve ev eşyası gibi toptan perakende sektörü
 • Yazılım ve web tasarım gibi bilgi – iletişim sektörü
 • Lokanta ve seyyar yemekçiler gibi yiyecek sektörü
 • Acente ve aracılık gibi sigorta sektörü
 • Danışmanlık ve fotoğrafçılık gibi mesleki teknik faaliyetler
 • Bilgisayar ve cep telefonu dükkanı gibi iletişim sektörü
 • Telefon ve ayakkabı onarımı gibi onarım sektörü
 • Kuru temizleme, kuaförlük ve güzellik salonları gibi çeşitli faaliyetler
 • Cenaze işleri ile alakalı faaliyetler
 • Veri işleme ve barındırma gibi faaliyetler

Devlet kurumları, yukarıda yer alan işlerle uğraşan işyeri sahiplerine hibe vermektedir. Sizler de bu alanların herhangi biriyle uğraşıyorsanız, hibe desteği başvurusunda bulunabilirsiniz.

Esnafa Hibe Desteği Ne Zaman Verilecek

Esnafa hibe desteği ne zaman verilecek gibi sorular pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. En son gerçekleştirilen hibe desteği Haziran 2021 yılında son bulmuştur. Ancak son duyurulan hibe desteğinin ne zaman başlatılacağı ve ne zaman verileceği hakkında net bir bilgi yoktur. Hibe desteğinin tam olarak ne zaman verileceği önümüzdeki süreçte açıklanabilir.

Bir işyerine sahip olan ve hibe almak isteyen kişiler, devlet kurumları tarafından yapılacak açıklamaları takip ederek bu desteğe ne zaman başvurmaları gerektiğini öğrenebilirler.

Verilen Hibe Destekleri Nelerdir?

Devlet tarafından işyeri sahiplerine çeşitli destekler verilir. Verilen hibe destekleri nelerdir sorusunun yanıtı ise şöyle sıralanabilir:

 • 3,000 ve 5,000 TL hibe desteği
 • Girişimcilik destekleri
 • AR-GE, teknolojik üretim ve yerlileştirme destekleri
 • KOBİ finansman destekleri
 • İşletme geliştirme, büyüme ve uluslararasılaşma destekleri
 • İŞGEM/TEKMER destekleri
 • Mikro ve küçük işletmelere hızlı destek programı

Yukarıda yer alan desteklerden faydalanabilmek için sizlerden istenen yeterlilikleri ve şartları sağlamanız gerekir.

3000 ile 5000 TL Hibe Desteği Ne Zaman Verilecek

3000 ile 5000 TL hibe desteği ne zaman verilecek sorusunun yanıtına gelecek olursak, bu konu için henüz net bir açıklama yapılmamıştır. 3,000 TL ile 5,000 TL desteğin ne zaman verileceği ile alakalı net bilgi edinebilmek için Ticaret Bakanlığı tarafından yapılacak olan açıklamaları takip etmek gerekir.

Sizler de yukarıda yer alan bilgiler doğrultusunda devlet kurumları tarafından verilen hibe desteğinden faydalanabilir ve işletmenizin karşı karşıya kaldığı sorunları bir nebze de olsa hafifletebilirsiniz.

İlgil başlıklar;

Engelli fatura indirimi yapan kurumlar!

Gelir yuvan aile destek başvurusu nasıl yapılır?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu