engellilerdostu.com | Engelliler İçin Sosyal İçerik Platformu

İETT Engelli Kart Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan protokolde engelli vatandaşların ücretsiz kart kullanımına ilişkin sözleşme yapıldı. Korona virüs tedbirleri kapsamında Sağlık Bakanlığı, Hayat Eve Sığar(HES) kodu zorunluluğu uygulamasıyla engelli vatandaşların sorun yaşamaması üzerine çalışma başlattı.

İETT ENGELLİ KART BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

1) % 40 ve üzerinde Engelli Sağlık Kurulu Raporu aslı veya T.C Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın engelliler için verdiği Kimlik Kartının aslı,

2) Üstünde TC kimlik numarası bulunan kimlik kartının aslı veya kimlik yerine geçen belgelerden bir diğerinin aslı (sürücü belgesi, evlilik cüzdanı, avukat/hâkim/savcı/noter kimlik kartı, pasaport ve özel kanunlarda resmi kimlik kartı yerine geçebildiği açıkça belirtilen kimlik belgeleri)

3) Son 6 ay içinde çekilmiş bir adet  vesikalık fotoğrafınız ile başvuru yapılabilir. Ayrıca ağır engelli raporu bulunan (%50 ve üzeri oranda) vatandaşların yanlarında refakatçi olarak birini daha ücretsiz taşıma hakkı bulunuyor.

Sağlık Kurulu Raporu 30 Mart 2013 tarihi ve 28603 sayılı resmi gazetede yayımlanan “Engelli Ölçütü, Sınıflandırılması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Hakkında Yönetmelik” hükümleri çerçevesinde düzenlenmiş olmalıdır. Ayrıca vatandaşların İstanbul kartı her yıl bir kez güncellemesi gerekmektedir.

Exit mobile version