Eğitim

İhh Yetim Sponsorluğu!

İhh Yetim Sponsorluğu! İhh Adak Kurbanı! İHH Yetim Sponsorluğu nedir?

İhh Yetim Sponsorluğu

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

İHH yetim sponsorluğu nedir sorusu binlerce kişi tarafından merak edilmekte olan bir sorudur. Birleşmiş Milletlere göre şu anda dünyada 150 milyondan fazla yetim bulunmaktadır. Bu sayı deprem, sel, yangın gibi doğal afetler, hastalıklar ve savaşlar nedeniyle her geçen gün ne yazık ki artmaktadır.

İhh Yetim Sponsorluğu!
İhh Yetim Sponsorluğu!

Sizlerin de katkılarıyla Türkiye’de 49 ülke ve 78 ilde 133.319 yetime sahip çıkıyor. Onların gıda, barınma, sağlık ve eğitim ihtiyaçlarını her ay düzenli olarak İHH karşılamakta.

Binlerce hayır kurumunun desteğiyle oluşturdukları yetim sponsorluk sistemi ile yetimlerin kendilerini korumalarına ve kendi ayakları üzerinde durmalarına yardımcı oluyorlar. Yetimler yalnız olmadıkları için hayatlarını sağlam durarak sürdürüyorlar.

Dünyanın dört bir yanında savaş, iç çatışma, doğal afet, hastalık, yoksulluk ve kuraklığın kurbanları olan milyonlarca insan yaşam mücadelesi veriyor.

Tüm yoksul ve mazlumların insani ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan vakıf bölgelere gıda, sağlık, barınma ve eğitim gibi temel konularda hizmet vermektedir. Yardıma muhtaç bölgelerin yardıma ihtiyaç duymayacak duruma gelmesi için kalkınma stratejileri geliştirir. 

İhh Adak Kurbanı

İhh adak kurban işlemi nasıl gerçekleşir;

  • Mevsim ne olursa olsun bağışınızı yapabilir, zorunlu hizmeti tamamlayabilir ve bağışın ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlayabilirsiniz. 
  • Kurban kesmek adak adayana farz bir eylemdir. Bir kimse, bu vaadini bir şartın yerine getirilmesine nispet ederse, o şartın yerine getirilmesinden sonra o vaadi gerçek kılmalıdır.
  • Kurban, kişinin kendisi veya temsilcisi tarafından kurban edilebilir. Vekaletname ile vekalet teklifinde bulunan kişi, vekaletnameyi bulunduğu yerde bulunan bir başkasına veya başka bir yerde bulunan bir kişi veya kuruluşa vekalet verebilir. Vekaletname sözlü veya yazılı olabileceği gibi telefon, internet, faks vb. yollarla da verilebilir. 
  • Bağışladığınız adak, İHH’nin kurban komisyonu tarafından belirlenir ve acil ihtiyaç bölgelerinde 14 ila 30 gün arasında kesilir.
  • Kurbanınız, kesim işleminin ardından paylara bölünerek acil ihtiyaç bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine, mültecilere, savaş ve doğal afet mağdurlarına, yetim ailelere, yaşlılara, kimsesizlere ve yoksulluk çekenlere dağıtılır.

İhh Yetim

İhh yetim için birçok faaliyete imza atar. Ailesini kaybeden, korumasız kalan yetimlerin çoğu İslam coğrafyasında yaşıyor. İnsan kaçakçılığı, çocuk işçiliği, bazı tehditler gibi eylemler insan yaşamını zora sokmaktadır. Kötü niyetli örgütler ise Müslüman ülkelerde bile milyonlarca yetim çocuğa ulaşarak bunları kendi çıkarları için kullanıyor. 

İHH onlarca ülkede yüzbinlerce yetime sahip çıkmak için çalışıyor. Yetimleri büyüyüp kendi ayakları üzerinde durana kadar desteklemek, barınmadan sağlığa, eğitimden gıdaya tüm ihtiyaçlarını karşılamak için durmadan çalışıyor.

Kendi ülkelerinde kültürlerinden ayrılmadan, akrabalarının yanında kimseye ihtiyaç duymadan yaşamalarını istiyor. Anne ve babasını kaybetmiş ve yakınlarıyla yaşayamayanlar için kendilerini aile gibi hissedebilecekleri yetimhaneler inşa ediyor.

Zekat ve Sadaka

Zekat ve sadaka konusunda İHH çalışmalar yürütüyor. Dünyadaki her on kişiden biri, yani 811 milyon insan açlığın eşiğinde yaşıyor. Milyonlarca insan yetersiz beslenmeye bağlı hastalıklardan muzdariptir.

Sizlerin zekatı, açlıkla mücadele eden fakire umut veriyor. Fakirler, kimsesizler ve muhtaçlar sizin zekatınızla yaşar, evlerinin ihtiyaçlarını giderir. İHH de geçtiğimiz seneler içinde 151.673 kişiye zekat, fitre ve fidye dağıttı.

Yetim Sponsorluğu

Yetim sponsorluğu yapan İHH çalışmalarında, Türkiye ile dünya çapında iş birliği, dayanışma ve kardeşliğin geliştirilmesine öncelik veriyor ve bu amaçla birçok sosyal ve kültürel proje üretiyor.

Vakıf, faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının gelişmesinde öncü ve örnek olmayı görev bilir. Bölge halkına hizmet vermek için okul, yetimhane, cami, kuyu, kültür merkezi, sağlık ocağı, hastane gibi kalıcı tesisler de inşa eder.

Güncel haberler için takipte kalın news.google.com / TİKTOK / İNSTEGRAM

İlgili Başlıklar;

Yetim maaşı nasıl alınır alma şartları nelerdir?

Öksüz ve yetimler için yeni birim kurulacak!


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu