Güncel

İşitme Engelli Vatandaşlar İçin “Alo İşaret Hattı” Kuruldu

Sivas Belediyesi ve Cumhuriyet Üniversitesi “Alo İşaret” Hattı Kurdu

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Sivas Belediyesi ve Cumhuriyet Üniversitesi işbirliğinde işitme engelli vatandaşların problemleri çözülüyor. Bu çerçevede işitme engellilerin iletişim konusunda sıkıntı yaşadığı konularda çözüm üretilmesi amacıyla 0505 272 10 11 numaralı telefonun görüntülü aranmasıyla yaşanan sıkıntılar giderilecek.

0505 272 10 11 numaralı telefonun başında İşaret dili eğitmeni Mustafa Epik olacak. Epik, bu telefonu arayan işitme engelli vatandaşların talepleri listeleyerek ilgili alanlarda çözüm üretilmesi için çalışma gerçekleştirecek.

Yeni yapılan çalışma hakkında Bilgi veren Cengel olarak bilinen Cumhuriyet Üniversitesi Engelliler Birimi Kurucusu Prof. Dr. Recep Toparlı, “Sivas Belediyesi ve Cumhuriyet Üniversitesi işbirliğiyle işitme engellilerimizin bir problemini daha çözmeye çalışıyoruz. Onların en çok sıkıntı çektikleri iletişim konusunda bir ilke imza atıyoruz. Sivas Alo İşaret 0505 272 10 11 numaralı telefonundan görüntülü konuşma ile arayan işitme engelli kardeşlerimizin problemlerini çözmek için bir hat oluşturduk. Türkiye’nin neresinde olursanız olun. Eğer Sivas’ta işitme engelliyseniz ve Sivas’ta çözülmesi gereken bir probleminiz, meseleniz varsa çekinmeden arayabilirsiniz. Karşınıza işitme engelli bir kardeşiniz çıkacak. Onunla konuşacaksınız. O sizin problemlerinizi not edecek daha sonra Belediye Başkan Yardımcımız Ahmet Özaydın beyefendi ile bana bildirecek. Çözülebilecek problemlerinize yardımcı olacağız. Bu hizmetimizin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bize destek olan Belediye Başkanımız Sami Aydın ve Rektörümüz Âlim Yıldız’a teşekkürlerimi iletiyorum.” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın da “Sivas Belediyesi ve Cumhuriyet Üniversitesi işbirliğiyle Sivas Alo İşaret adı altında bir hat ile özellikle işitme engelli kardeşlerimizin sorunlarını çözmek, onlara olabildiğince yardımcı olmak adına böyle bir hat suretiyle işitme engelli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırmak, onlara hizmet etmek için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Gerek Belediye Başkanımız gerek Rektörümüzün bu desteğiyle bu programı yapmamıza vesile oluyor. Burada asıl teşekkürü bu işi organize eden ve engelli dostların dedesi olarak anılan Recep Toparlı’nın ve Üniversitede CENGEL (Üniversitemiz Engelliler Birimi) Başkanı’nın çok önemli ve büyük katkısı olduğu hepimizin malumudur. Burada Recep Hoca’nın rolü her şeyin üzerinde kendisine huzurunuzda teşekkür ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. İnanıyorum ki bundan sonra işitme engelli kardeşlerimizin hayatı daha kolaylaşacak, işleri daha kolay yürüyecek, bizler de bunlardan mutlu olacağız.” ifadesini kullandı.

Konuşmanın ardından İşitme engelli bir vatandaşımız hattı arayarak Mustafa Epik’e yaşadığı sıkıntıyı anlattı. Epik’te not alarak konunun çözümü noktasında çalışma gerçekleştirdi.

Oy Ver post

makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu