Engelliler Dostu

İşitme Engelliliği Nedir? İşitme Engelliler Federasyonu

İşitme Engelliliği Nedir? İşitme Engelliler Federasyonu İşitme Engelliler Dernekleri! İşitme Yetersizliği Olan Bireyler! İşitme Engelli Bireylerin Özellikleri

İşitme Engelliler Federasyonu

İşitme Engelliliği Nedir? İşitme Engelliler Federasyonu İşitme Engelliler Dernekleri! İşitme Yetersizliği Olan Bireyler! İşitme Engelli Bireylerin Özellikleri

İşitme engelliler federasyonu engelli bireylere yönelik spor branşlarının yapılabilmesine olanak sağlayacak düzeni sunar. Uluslararası alanda veya ulusal spor branşlarda işitme engelliler federasyonu ile engelli bireyler becerilerini ortaya koyabilir.

İşitme Engelliliği Nedir
İşitme Engelliliği Nedir

Ayrıca altyapıdan spor kültürünü en doğru şekilde aktaran eğitimler de işitme engelli bireyler topluma kazandırılır. İşitme engelli bir birey için büyük ve güçlü bir federasyon engelli vatandaşın spor yapabilmesine olanak tanır.

Hangi yaştan olursa olsun işitme engelliler federasyonu üye olarak spor branşlarından dilediğini yapabilir. Spor branşlarında tercih edilen bölümlerde verilecek olan eğitimler profesyonel sporcular tarafından sağlanır. Ayrıca buna ek olarak işitme engelli alacağız spor eğitiminde kendi özel durumuna göre bu eğitimleri alır.

İşitme Engelliliği Nedir?

İşitme engelli bir birey kısmen veya tamamen duyma yetisini yitirmiş kişilerdir. İşitme engelli kişiler farklı derecelerde işitme engeline sahiptir. Engel olan durumda farklı frekans tipleri ile işitme engelinin duyduğu sesler birbirinden farklı olabilir.

Bazı işitme engelli kişiler hiçbir ses algılayamazken bazıları ise belirli frekanstaki sesleri duyamaz. Her ikisi de işitme engelli olarak anılır fakat dereceleri farklıdır. Bu farklılık işitme engelli raporunda ortaya çıkar. Detaylı bir teste tabi tutulan engelli vatandaşın yüzde kaç oranında işitme engelinin olduğu ortaya çıkar.

İşitme Engelliler Dernekleri

İşitme engelli dernekleri özellikle engelli vatandaşın topluma kazandırılmasında büyük önem taşır. Mutlaka her işletme engelli vatandaş derneklere üye olmalıdır. Dernekler sayesinde tüm işitme engelliler tek bir çatı altında toplanır.

Sorunlarını ve herhangi bir şekilde problemlerini dile getirdikleri eylemleriyle toplumda farkındalık oluştururlar. Derneklere bağış yapılabilir ve bu sayede engelli vatandaşların aktivitelerini veya faaliyetlerini gerçekleştirmesine imkan kazandırabilirsiniz. Her işitme engelli birey kendi şehrinde bulunan işitme engelli derneklerini bularak üye olabilir.

İşitme Yetersizliği Olan Bireyler

İşitme engelli olan bireylerin yaşam kalitesini bozmamak adına son zamanlarda çıkan son teknoloji cihazları kullanması önerilir. Bu cihazlar sayesinde belirli oranda ki sesleri duyabilen işitme engelli yetersizliği bir nebze olsun azaltılabilir.

Fakat işitme engelli tamamen hiçbir frekansı duyamayan kişiler bu cihaz ile birlikte yine aynı sorunu yaşamaya devam edebilir. Sadece belirli oranlarda duyan ve işitme yetersizliği olan bireyler bu cihazları kullanarak işitme engelini bir nebze olsun rahatlatır.

İşitme engelinin derecesi mutlaka bilinmeli ve raporlu bir şekilde ortaya konmalıdır. Ancak bu sayede işitme yetersizliği olan kişilere ayrılan ve onlara özel üretilen cihazlar kullanılabilir.

İşitme Engelli Bireylerin Özellikleri

İşitme engelli bireylerin özellikleri aslında bazı ortak özellikler de birleşir. Özellikle düşünme veya fikir yürütme işlemlerinde zorluk çekebilirler. İlişki kurmayla birtakım şeyleri açıklama konusunda problem yaşayabilirler.

Buna ek olarak soyut bir düşünce de yetersizlik yaşayan kişilerde kızgınlık ve öfke duyguları gibi bazı kavramlar hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebepten dolayı bazı zamanlarda kendilerini anlatamadıklarından dolayı öfkeli ve kızgın olabilirler.

Mutlaka özel bir eğitim ile birlikte küçük yaşlarda işitme engeli bulunan kişilere gerekli özen gösterilmelidir. Ancak bu sayede toplumda diğer bireylere kendini anlatabilir ve özgürlük kazanabilirler.

İşitme engelli bir bireyin özellikle kendi konuşma dilini öğrenmesi önemlidir. İşitme engelli dilini öğrenen kişiler birbirleri ile rahatlıkla anlaşır. Bu sebepten dolayı işitme engelli bir birey bağlı bulunduğu dernekten yardım isteyebilir.

Bu sayede rahatlıkla kendi gibi aynı durumu yaşayan veya bir başkasıyla iletişim halinde olabilirler. Ayrıca buna ek olarak bazı zeka testleri ile birlikte becerilerini artırmak da önemlidir. Çünkü kendini ne kadar iyi anlatırsa o kadar özgür hissedecektir. Bu sebepten dolayı kendini ifade edebileceği bazı testler ve eğitimlerle birlikte işitme engelli bireyin bazı olumsuz özellikleri giderilir.

Engelli hakları ve detayları için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu