Engelliler Dostu

İşitme Yetersizliği Nedir

İşitme Yetersizliği! İşitme Yetersizliği Olan Bireyler! İşitme Engellilerin Yaşadığı Sorunlar! İşitme Engelliler Haftası! İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği!

İşitme Yetersizliği

İşitme Yetersizliği! İşitme Yetersizliği Olan Bireyler! İşitme Engellilerin Yaşadığı Sorunlar! İşitme Engelliler Haftası! İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği!

İşitme yetersizliği olan kişiler derecelerine göre birbirinden ayrılır. Kısacası her işitme yetersizliği aynı şekilde yorumlanmamalıdır. Çünkü işitme yetersizliği durumunda bazı frekanslar kişiden kişiye algılanamayabilir. Her işitme yetersizliği bu durumun sebebi olacak problemlerden dolayı işitme engeline takılır. Öncelikli olarak işitme yetersizliğini sebebi bilinerek işitme yetersizliğinden yüzdesi hastane raporunda belirtilir. 

İşitme Yetersizliği! İşitme Yetersizliği Olan Bireyler! İşitme Engellilerin Yaşadığı Sorunlar! İşitme Engelliler Haftası! İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği!
İşitme Yetersizliği! İşitme Yetersizliği Olan Bireyler! İşitme Engellilerin Yaşadığı Sorunlar! İşitme Engelliler Haftası! İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği!

İşitme yetersizliği durumunda hayatın daha rahat ve güvenli bir şekilde yaşanması için bazı cihazlar vardır. Bu cihazlar kişiden kişiye kullanımı farklı olan birtakım medikal ürünlerdir. Medikal ürünler ile birlikte işitme yetersizliğine bir nebze olsun çözüm bulunabilir.

Mutlaka uzman kontrolünde medikal ürünü kullanılması işitme yetersizliği olan kişilerin hayata kazandırılmasında büyük önem taşır. İşitmenin daha rahat ve daha güvenli bir şekilde duyulabilmesi yaşam içerisinde işitme yetersizliği yaşayanların kullanımına sunulmalıdır.

İşitme Yetersizliği Olan Bireyler

İşitme yetersizliği olan bireyler bu durumun eksikliklerini hayat içerisinde yaşar. İster iş hayatında ister okul ya da gündelik hayatta yaşadığı problemler yüzünden işitme yetersizliği sorunu ortaya çıkmıştır. Yetersizliği olan kişilerin işitme kaybına hangi sebebin neden olduğu bilinmelidir.

Onun için öncelikli olarak hastaneye gitmek lazımdır. Ayrıca erken yaşlarda tanı konulan hastaların ileriki yaşlarda bu yetersizliğin üzerine giderek çözüm bulabilmesine kolaylaştıracak işlemler yapılabilir. Bu sebepten dolayı erken teşhis çok önemlidir.

Bazı durumlarda bu konu söz konusu olmayabilir. Çünkü işitme yetersizliği belirli bir yaştan sonra herhangi bir kaza sonucunda da yaşanabilir. Bu durumlarda ise mutlaka medikal ürünler ile birlikte işitme yetersizliği olan bireylerin işitme kaybına çözüm bulunmalıdır.

İşitme Engellilerin Yaşadığı Sorunlar

İşitme yetersizliği yaşayan kişilerin ortak sorunları genellikle toplum içerisinde fark edilememelerine sebep olur. Bu sorunun ortadan kalkması için öncelikli olarak dernekler ve vakıflar kurulmuştur. Farkındalığı artırmak amaçlı işitme engellilere yönelik okullarda dersler verilmiştir.

Ayrıca işitme engellilere özel eğitimlerin de verildiği kurumlar vardır. İşitme engelli birey kendi dilini kullanarak diğer işitme engelliler ile birlikte iletişim kurabilir. Ayrıca kendi dilini bilen diğer kişilerle de sürekli iletişim halinde bulunarak kendini ifade edebilir.

Önemli olan işitme engelli bireyin mutlaka kendini ifade edebilme şeklidir. Genellikle yaşadıkları ortak sorunlar kendilerini ifade edemedikleri için agresif ve sinirli tavırlar sergilemeleridir.

Bu durum genellikle kendilerini rahatlıkla ifade edemedikleri yüzünden ortaya çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı mutlaka toplum içerisinde fark edilebilmeleri önemlidir.

İşitme Engelliler Haftası

İşitme yetersizliği veya işitme engeli yaşayan kişilere özel uluslararası işitme engelliler haftası her sene 19 ve 25 Eylül aralığında düzenlenir. Bu tarihler aralığında ki günlerde özel etkinlikler ve Dünya işitme gününe yönelik çalışmalar yapılabilir.

İşitme engelli bulunan kişiler bu özel gün içerisinde baz aktiviteler ve faaliyetlerde bulunabilir. Ayrıca ancak bugünlerde işitme engelli bireylerin topluma kazanılması ve fark edilebilmesi sağlanır. Bu sebepten dolayı bu özel günlerde ister okullarda ister diğer eğitim kuruluşlarında veya devlet dairelerinde gerekli eğitimler verilmelidir.

İşitme engelli haftası boyunca mutlaka düzenlenen etkinliklerle engelli bireylerin tespit edilmesi ve ortaya çıkarılması ile yaşadıkları sorunlara dikkat çekilmelidir.

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği

İşitme yetersizliği yaşayan kişiler ve aileleri için dernekler kurulmuştur. Bu dernekler hem işitme engellinin eğitimi ve hayata kazandırılması hem de devlet tarafından sunulan yardımların anlatılmasında faydalıdır. Bir işitme engelli ve ailesi derneğe mutlaka kayıt olmalıdır.

Dernek sayesinde sunulan eğitim ve diğer faaliyetler kapsamındaki etkinlikler işitme engelli birey için gereklidir. Yaşamları son derece zorlayıcı ve sorunlu geçebilir. Bu sebepten dolayı kendi ile aynı sorunu yaşayan kişilerle ortak paydada buluşması onları bir nebze olsun rahatlatır. Bundan dolayı mutlaka dernek ya da vakıflara başvuru yapmak önemlidir.

Güncel haberler için takipte kalın news.google.com TİKTOK / İNSTEGRAM

Engelli hakları ve detayları için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu