Başarılı EngellilerÇalışma YaşamıFırsatGüncel

İŞKUR’dan Engelli ve Hükümlülere Hibe Projesi

Kendi İşini Kurmak İsteyen Engelli ve Eski Hükümlülere Yönelik Proje Başlıyor

2020 da kendine iş kurmak isteyen engelli girişimcilere İŞKUR hibe miktarını tam 65.000 TL çıkarmıştır. Sizlere söz vermiş olduğumuz gibi Devlet desteği ile iş kurmak isteyen en az %40 engellilere sağlanan olanakların başvuru tarihlerini duyuruyoruz. Bugün İŞKUR da çalışan memur arkadaşımızdan almış olduğumuz müjdeli haberimize istinaden iş yeri açarak hibe alacak olan engellilerin proje kabulüne 28 kasım tarihi itibarı başlanmıştır. Desteklerden yararlanmak isteyenleri ise en geç 18 aralık 2020 kadar projelerini teslim etmeleri gerekmektedir.

12 ay sürecek olan programa verilecek 65 bin TL hibe için bu içerikte özellik ile sizler için ihtiyaç duyacağınız bir çok temel bilgiye yer verdiğimizi belirtmek isterim. Bunların en başında gerekli duyulan evrakların neler olduğu gelirken, başvuru şartlarının ne olduğu ve özellik ile girişimcilik belgesinin nasıl alınması gerektiğini özen ile açıklık getirdim.

Engellilere 65 bin TL iş desteği! İŞKUR engelli hibe desteği nasıl alınır? Başvuru şartları nelerdir? - Takvim

Engelliler Bu Şartlara Uygun Olması Gerekmektedir!

İŞKUR tarafından bir önceki sene verilen 50.000 TL hibe miktarı bu sene için 65.000 TL çıkartılmıştır. Ayrıca bu sene ilave edilen destek ile hayvancılık alında yatırım yapmak isteyenler için de ufak da olsa bir bütçe ilave edilmiştir. Hayvancılık için kira desteği dahil olmaksızın uygulanan hibe miktarı ise en fazla 9.000 TL olmaktadır. İŞKUR desteği ile hem hayvancılık hem ise iş yeri açmak isteyen engelliler de aranan şartlar ise şunlardır.

 1. Bedensel yada zihinsel olarak en az %40 oranında engelli raporuna sahip olması.
 2. İŞKUR’a engelli kayıtlı olarak olmak
 3. 18 yaşını tamamlamış olmanız
 4. Her ne sebeple olursa ise olsun EMEKLİ OLMAMIŞ OLMANIZ!
 5. Kendinize ait bir işletmeniz olmaması gerekir.
 6. İş yerini kuracağınız il sınırları içerisinde ikametgah da bulunmanız,
 7. Kuracağınız iş yeri için istenilen ustalık sertifikasına sahip olmanız
 8. Kendisine vasi tayini yapılmamış olması
 9. Herhangi bir icra dosyasının olmaması gerekir. Bunun sorgulamasını https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama adresinden yapabilirsiniz.

ve en son olarak ise GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI sahibi olmanız gerekmektedir. Bu belgeler içerisinde belki de en önemli olanı girişimcilik belgesinin alınmasıdır. Girişimcilik belgesinin nasıl alınacağınız sizlere ağıda detaylı olarak anlattım arkadaşlar.

Engelliler Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alabilir?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ilk 9 şartta uygun iseniz geriye kalan tek şey girişimcilik sertifikası almanızdır. Girişimcilik sertifikasını alabilmeniz içinde ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine” katılmanız gerekir. Peki bu eğitimlere ücretsiz olarak nasıl katılıp, sertifikanızı nasıl alabileceksiniz.

Girişimcilik sertifikası almak engelliler için çok kolay hale geldi. Daha önceleri sadece dersliklerde verilen eğitimlere katılma zorunluğuna şimdi alternatif olarak ”UZAKTAN EĞİTİM” uygulaması dahil edildi. Ben hiç halı uzatmadan yerinizden kalkmadan ”UZAKTAN EĞİTİM” yöntemi ile bu sertifikayı nasıl alabilirsiniz ondan bahsedeyim.

 1. Öncelik ile bir e-Devlet şifrenizin olması şart.
 2. Eğer ki bir e-Devlet şifreniz mevcut ise ilk olarak https://lms.kosgeb.gov.tr adresine girelim.
 3. Daha sonra ise sağ üsten ”GİRİŞ YAP” diyelim.
 4. Karşımıza direk e-Devlet giriş gelecektir. Şimdi şifremizi girelim..
 5. Sistem bizi direk aynı eğitim sayfasına yönlendirecektir. Buradan sayfayı aşağıya indirerek ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” sayfasına geçiş yapalım.
 6. Sayfada yer alan 10 videoyu izleyerek video sonrasındaki testleri çözelim.
 7. En son video testinden sonra girişimcilik sertifikanız oluşacaktır.

 


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı