GüncelSosyal Hak ve Yardımlar

İşkur’un Engellilere Verdiği Destek Nelerdir?

Merhaba değerli dostlar, bu köşe yazımda Türkiye İş Kurumunun engellilere sağladığı projeleri anlatacağım.

 

Türkiye İş Kurumu 5 Temmuz 2003 yılından beri ülkemizde istihdam yaratmaya yönelik bir devlet kurumudur. 17 yıl boyunca 388 bin engelliyi istihdam etmiştir. Bünyesinde çeşitli projelerle dezavantaj gurubunda olan engelli bireylere yönelik çeşitli projeler yaratarak istihdamı arttırmaktadır. Bu projelerden biri ise hibe desteğidir. Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Aktif İş gücü Hizmetleri Dairesi Başkanlığınca engellilerin ve eski hükümlülerin özellikle kendi işlerini kurmalarına ve engellilerin işe uyumlarını ve mesleki eğitimlerini amaçlayan projelere kaynak sağlamak amacıyla ‘Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyonun Çalışma Usul ve Esasları’ hakkında yayımlanan genelge kapsamına alınmıştır. 2020/1. dönemi engelli ve eski hükümlü hibe projeleri sonuçlarına göre il müdürlüğümüze başvuruda bulanan engelli vatandaşların projeleri kabul edilmiştir.

Hibe Desteğine Nasıl Başvurulur?


Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücü kaybının en az % 40 olduğu “Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları” ile belgelenen kişiler mevzuatımızda engelli olarak kabul edilmektedir. Kendi işini kurmak isteyen engellilerin aşağıdaki bütün şartları taşıması gereklidir.

  1. İŞKUR’a kayıtlı olmak
  2. Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücünün en az % 40’ından yoksun olduğunu “Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları” ile belgelendirebilmek,
  3. 18 yaşını tamamlamış olmak,
  4. Hangi sebeple olursa olsun emekli olmamak,
  5. Kendi üzerine aktif olarak kayıtlı işyeri/işletme olmamak, (Proje başvuru rehberi yayım tarihi itibari ile proje konusu meslekte vergi kaydı ve son bir yıl içerisinde terk mükellefi olmamak),
  6. İşyerinin kurulacağı il sınırları içinde ikamet etmek,
  7. Girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak,
  8. Kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin vb. belgelere sahip olmak ve aranılan diğer şartlara haiz olmak.
  9. Herhangi bir icra dosyası bulunmamak. (Komisyon tarafından kabul edilen projelerin sözleşme imzası öncesinde https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama adresinden kişinin icra dosyasının olup olmadığı sorgulamasının yapılması gerekmektedir.)

Şartları yer almaktadır. Bu başvuruyu yapmak isteyen engellilerin bulundukları yerde bağlı olduğu İşkur merkezine gidip başvurabilmektedir.


makale içeriği alt bilgi

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu