Güncel

Türkiye’nin Dört Bir Yanında İsrail Karşıtı Protestolar Düzenlendi

Gazze’de El Ehli Hastanesi’ne düzenlenen ve yüzlerce kişinin ölmesine yol açan saldırı Türkiye’nin çok sayıdaki şehrinde protesto edildi.

İstanbul’da İsrail Başkonsolosluğu Önünde Protesto

İsrail Karşıtı Protestolar; Hamas, saldırıdan ötürü İsrail’i suçlarken İsrail ise Gazze’nin ikinci en büyük örgütü olan İslami Cihad’ın başarısız füze saldırısı yüzünden saldırının gerçekleştiğini öne sürdü. Hamas bu iddiayı reddetti. Türkiye’deki gösterilerde ise protestocular İsrail’i suçladı.

Türkiye’nin Dört Bir Yanında İsrail Karşıtı Protestolar Düzenlendi
Türkiye’nin Dört Bir Yanında İsrail Karşıtı Protestolar Düzenlendi

İstanbul’da İsrail Başkonsolosluğu önünde toplananlar saldırıyı protesto etti. DHA’nın haberine göre Levent’te bulunan İsrail Başkonsolosluğu’nun olduğu sokağa girmeye çalışanlara polis müdahale etti, biber gazı kullandı.

Saadet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı Hayatını Kaybetti

Saadet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı Nuri Tüfekçi’nin babası, İsrail Konsolosluğu önünde geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Nuri Tüfekçi, paylaştığı sosyal medya mesajında, “Kıymetli babam Eshabil Tüfekçi’yi kaybettik.

Biber gazından uzakta kalp krizi nedeniyle vefat etti. Bu olay ne Filistinli kardeşlerimizin direnişine ne bizim protestomuza ne de İsrail’in vahşetine ve zalimliğine gölge düşürmemeli” dedi. Henüz yetkililerden söz konusu ölümle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ankara’da Binlerce Kişi İsrail Büyükelçiliği Önünde

Ankara’da da İsrail Büyükelçiliği önünde toplanan binlerce kişiye polis biber gazı ile müdahale etti. Güvenlik güçleri elçilik önünde geniş güvenlik önlemi aldı. Kalabalık, “Mehmetçik Aksa’ya”, “Hamas’a selam, yardıma devam”, “İsrail Büyükelçiliği kapatılsın” sloganları atarken bazı kişiler elçilik binasına girmeye çalıştı.

Bu girişim, polis ekipleri tarafından engellendi. Eylem nedeniyle Atatürk Bulvarı ve İran Caddesi tamamen trafiğe kapandı. Protestocuların dağılması konusunda uyarı yapan polis, biber gazı ile müdahale etti.

Adana’da İsrail Konsolosluğu Önünde Olaylar

İsrail Karşıtı Protestolar: Adana’da ise İsrail’in Gazze saldırılarını protesto için ABD Konsolosluğu önünde toplanan kalabalık, basın açıklaması sonrası konsolosluğa taş ve molotof kokteyli fırlattı. Polis ekipleri, anonslarla gruba dağılma çağrısı yaptı. Protesto eden grup ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı.

Olay sırasında başına taş isabet eden iki polis memuru yaralandı. Atılan taşlar yüzünden yoldan geçen sivil araçların da zarar görmesi üzerine polis ekipleri gruba müdahalede bulundu.

Fahrettin Altun’un Çağrısı

İsrail Karşıtı Protestolar konusunda; Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı çağrıda, “Vatandaşlarımızın İsrail’e yönelik tepkilerini gösterirken demokratik hak ve özgürlükler çerçevesinde hareket etmeleri ve güvenlik güçlerimizin kamu düzenini korumaya yönelik gayretlerinde kendilerine yardımcı olmaları son derece önemlidir” dedi.

İSRAİL-GAZZE SON DAKİKA HABERLER İÇİN TIKLAYIN…

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / TİKTOK / İNSTAGRAM / news.google.com

Oy Ver post

makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu