Güncel

İsrail’e Yardım Eden Ülkeler

Afrika Birliği ve Üye Ülkeler Gazze Savaşına Nasıl Bakıyor? Filistin Zulmü ve Dünya Tepkileri, Afrika İle İsrail İlişkileri, Afrika Birliği'nin Tavrı...

Afrika Birliği ve Üye Ülkeler Gazze Savaşına Nasıl Bakıyor?

İsrail’e Yardım Eden Ülkeler: 7 Ekim Cumartesi günü “Aksa Tufanı” ile başlatılan savaş her geçen gün şiddetleniyor. Gazze’de 2 milyonun üzerinde insan hâlâ abluka altında.

İsrail'e Yardım Eden Ülkeler
İsrail’e Yardım Eden Ülkeler

Filistin Zulmü ve Dünya Tepkileri

Filistin halkının yıllardır uğradığı zulme sessiz kalmaya tercih eden Amerika ve Avrupa ülkelerinin yaşanan son gelişmede İsrail’in yanında yer alması şaşırtmadı. Batı medyası dünyaya İsrail’i haklı göstermek için her yolu deniyor.

Neyse ki, geçen yüzyılın ortalarına kadar Avrupa ülkelerinin bilfiil sömürdüğü, sayısız suç işlediği ve halklarını insan statüsünde değerlendirmediği Afrika ülkelerinin büyük çoğunluğu Filistin’de yaşanan insanlık suçunun farkında. Afrika ülkeleri bugüne kadar Filistin’in yanında yer alarak İsrail’e karşı sert bir tavır takındı.

Afrika İle İsrail İlişkileri

Ancak İsrail’in son on yılda kıtayla olan ilişkileri geliştirme çabaları ve yatırımlarının az sayıda da olsa bazı ülkelerin bu konudaki tavrını değiştirmiş olması üzücü. İsrail’in, tarım, temel sağlık hizmetleri, ortak ekonomik girişimler ve ticaret alanlarında eğitim programlarına odaklandığı 1950’ler ve 1960’larda Afrika’da varlık gösterdiği söylenebilir.

İsrail o dönemde Filistin ve diğer Arap ülkeleriyle girdiği çatışmalar sırasında Afrika devletlerinin diplomatik desteğini sağlamaya çalıştı ancak Afrika devletleri 1967’deki Altı Gün Savaşı’nın ardından İsrail ile ilişkilerini yeniden gözden geçirmeye başladı.

Diplomatik İlişkilerin Değişimi

İsrail-Afrika ilişkilerinin neredeyse tüm kalıntıları 1973 Arap-İsrail Savaşı ve ardından gelen petrol kriziyle sona erdi. Çoğu Afrika ülkesi (Malavi, Lesotho ve Svaziland hariç) İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesti. 1980’lerin sonunda ekonomik ve siyasi faydalar sağlamak ve BM’de İsrail lehine oyları artırmak amacıyla yeniden kıta ülkeleriyle ilişki kurmaya başlayan İsrail’in bugün Afrika’da 12 büyükelçiliği var. Buna karşın Filistin’in Afrika’da 24 büyükelçiliği bulunuyor.

Afrika Birliği ve İsrail İlişkisi

Afrika Birliği bu yıl 18 Şubat’ta Etiyopya’da gerçekleşen Avrupa Birliği-Afrika Birliği Zirvesinde üye devletlerden, Filistin’e yönelik “sömürgeci” uygulamalarına son verene kadar İsrail ile bilimsel ya da kültürel tüm ilişkilerini kesmelerini istemişti.

Aynı zirvede İsrail büyükelçisi akredite şartlarını yerine getirmediği belirtilerek güvenlik personeli tarafından salondan çıkarılmıştı. 2002 yılına kadar Afrika Birliği zirvelerine gözlemci devlet olarak katılan İsrail’in, Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’nin baskılarıyla o tarihten itibaren hiçbir toplantıya katılmasına izin verilmedi. Filistin ise Arap Ligi’nden sonra kendisine en fazla destek veren uluslararası blok olan Afrika Birliği’ne 2013 yılından bu yana gözlemci devlet statüsünde katılıyor.

Afrika Birliği’nin Tavrı

Son yaşanan gelişmeler karşısında Afrika Birliği (AU) Başkanı Moussa Faki, birliğin tutarlı tavrını devam ettirerek, İsrail ve Filistin arasındaki gerilimin ana nedeni olarak “Filistin halkının temel haklarının, özellikle de bağımsız ve egemen bir devlet kurma hakkının inkâr edilmesini” gösterdi. AU ayrıca düşmanlıkların sona erdirilmesi ve diyalog çağrısında bulundu.

Filistin’in Sahra Altı Afrika’daki en yakın dostu olan Güney Afrika’dan çok sayıda politikacı ve düşünür son çatışmada da Filistin’i destekleyen tutumlarını devam ettirdi. Güney Afrika’nın Uluslararası İlişkiler Bakanlığı çatışmanın İsrail’in “Filistin topraklarında devam eden yasadışı işgalinden, yerleşimlerin genişlemesinden, Mescid-i Aksa’ya ve Hıristiyanların kutsal mekânlarına yönelik saygısızlıklarından ve Filistin halkına yönelik devam eden baskısından” kaynaklandığını belirtti.

FİLİSTİN İSRAİL SON DAKİKA HABERLER…

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / TİKTOK / İNSTAGRAM / news.google.com


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu