Eğitim

İstanbulkart Nasıl Alınır? İstanbulkart Bakiye Nasıl Sorgulanır?

İstanbulKart Para Yükleme Nasıl Yapılır? İstanbulkart Nasıl Alınır? İstanbulkart Bakiye Nasıl Sorgulanır?

İstanbulkart Nasıl Alınır? İstanbulkart Bakiye Nasıl Sorgulanır?

İstanbulkart Para Yükleme Nasıl Yapılır?

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

İstanbulkart para yükleme nasıl yapılır sorusu insanlar tarafından sık sık sorulabilen bir soru olmaktadır. Bu soruya geçmeden önce İstanbulkart nedir sorusunu yanıtlamak gerekir. İstanbul kart, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından çıkartılıp kullanıma sunulan hem şehir içi hem de sosyal hayatın her alanında kullanılan bir elektronik karttır. 

İstanbul’da yaşayan veya İstanbul’a gezmeye giden kişilerin kesinlikle bir İstanbulkart almaları gerekir. Bu kart insanlara hem ulaşım konusunda büyük katkılar ve kolaylıklar sağlar hem de bu kart sayesinde birçok yemek ve marketlerde indirimli bir hizmetten faydalanabilirsiniz.

Daha öncelerden akbil diye bilinen fakat gelişen teknoloji ile artık kullanılan karta İstanbulkart deniyor. Günümüzün hızlı ilerleyen teknolojisi ile birlikte zamanın gerisinde kalmamak için bir mobil uygulaması geliştirildi.

Bu mobil uygulama sayesinde bakiyenizi görebilir ve bakiye yükleyebilirsiniz. Birden fazla İstanbulkart çeşidi olduğunu da hatırlatmak gerekir. Anonim İstanbulkart, indirimli İstanbulkart, dijital İstanbulkart ve ücretsiz İstanbulkart şeklinde kartlar mevcut bulunmakta. 

İstanbulkart Nasıl Alınır?

İstanbulkart nasıl alınır sorusuna makalemizin bu kısmında cevap vereceğiz. İstanbulkart başvuruları Belbim A.Ş’ye ait olan İstanbulkart başvuru merkezlerinden yapılır ve yine aynı yerden teslim alınır.

Eğer başvuru merkezlerine gitmek için bir engeliniz bulunuyorsa ne yapacaksınız peki? Bu durumda İETT’nin sitesine giderek T.C. kimlik kartınızla online bir şekilde kayıt olup almak istediğiniz kartı seçerek başvurabilirsiniz.

Başvuru yaptığınız gün de dahil olmak üzere toplam 2 gün içerisinde başvuru yaparken verdiğiniz adrese teslim edilir. İstanbul’da 2022 yılından itibaren uygulanan ücret tarifesine göre tam geçiş ücreti 5,48 TL iken öğrenci geçiş ücreti ise 2,68 TL olmaktadır.

Bu fiyatlar tabi ki aktarımlarda mesafeden mesafeye değişiklik gösterebilir. İstanbulkart olmadan da seyahat edebilirsiniz fakat bu şekilde ücretler daha fazla olacaktır bu yüzden İstanbul’da yaşayan ve İstanbul’a gezmeye giden herkese İstanbulkart çıkarması tavsiye edilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan bu kart hizmeti kimlere verilir;

  • 65 yaş üstü vatandaşlar
  • engelli bireyler
  • sarı basın kartına sahip kişiler, gaziler, milli sporcular, gazi aileleri
  • zabıtalar, PTT çalışanları, şehit aileleri tarafından ücretsiz bir şekilde alınabilir.

İstanbulkart Bakiye Nasıl Sorgulanır?

İstanbulkart bakiye nasıl sorgulanır sorusu birçok İstanbulkart sahibi tarafından zaman zaman bilmeyenler tarafından sorulan bir soru olmaktadır. İstanbulkart bakiye sorgulamak için İstanbulkarta ait özel resmi web sitesine giderek ardından kart bilgilerini girerek bakiye sorgulanabilir.

Bir diğer bakiye sorgulama metodu da İstanbulkarta ait mobil uygulama üzerinden yapılabilir. Bu mobil uygulamaya en çok 5 adet İstanbulkart tanımlanabilir. Mobil uygulama üzerinden ulaşım hareketlerinizi detaylı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş İstanbulkart sahibi iseniz kartınıza tek seferde en çok 750 TL tutarında bakiye yükleme işlemi yapabilirsiniz. Fakat anonim bir kart sahibi iseniz en fazla 300 TL değerinde bir yükleme yapabilirsiniz.

İlgili başlıklar!

Devlet yardımları nelerdir?

İTÜ portal nedir?

İBB yardım başvuru!


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu