Kamu’da engelli ve eski yükümlü kontenjanları dolacak

2 dakikada okuyabilirsiniz


Kamu kurum ve kuruluşlarındaki engelli ve eski yükümlü kontenjanları dolacak. Milli Eğitim’de 6 bin, Diyanet’te 1.732 boş kontenjan bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl başlatılan ve bu yıl ikinci fazında desteklerin arttığı istihdam seferberliği konusunda çalışmalar hızlandırıldı. Özel sektöre ek istihdam halinde büyük destekler veren hükümet, kamu kuruluşlarında engelli istihdamının artırılması için düğmeye basıyor. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), engelli vatandaşların istihdamı için kamu kuruluşlarına uyarıda bulundu. Uyarıda, kamuda istihdam edilmesi gereken engelli ve eski yükümlü kontenjanlarının doldurulması konusu da yer aldı. İl bazında 50 veya daha fazla çalışanı olan kamu kurum ve kuruluşlarının, personel sayısı üzerinden ortaya çıkan yüzde 4 oranında engelli ve yüzde 2 oranında eski hükümlü kontenjanı açığını kapatması gerektiği belirtildi. Merkezi birimlerin yanı sıra İŞKUR mahalli idare şirketlerinin de yüzde 3 oranında engelli çalıştırma zorunluluğuna dikkat çekerek bu konudaki kontenjan açığının kapatılması uyarısını yaptı.

İŞ İLANLARI İŞKUR’A

Mahalli idare şirketleri, İŞKUR’dan gelen bu uyarılar sonrasında, istihdam edeceği engelli ve yükümlü işçilere ilişkin, alım ilanlarının duyurusunu İŞKUR’a bildirilecek. Aksi halde bildirilmeyen ilanlar için idari para cezası uygulanacak. Mahalli idarelerin şirketlerinin, çalıştırması gereken zorunlu engelli işçi kontenjanlarını takip edebilmesi için, aylık işgücü çizelgesi yayınlanacak. Merkezi birimlerin ve ona bağlı birimlerin bilgilerini de içerecek olan aylık işgücü çizelgesi takip eden ay sonuna kadar, İŞKUR tarafından kayıt sayfasına girilecek. Açığı tamamlamayan mahalli idare şirketleri cezaya tabi tutulacak.

Türkiye’de son yıllarda engelli vatandaşların istihdamında gözle görünür gelişmeler yaşanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın istihdam programlarının yanı sıra özel sektörle de iş birliği sayesinde istihdamlarında artışlar yaşanıyor. 2002’de 5 bin olan kamuda istihdam edilen engelli sayısı son 16 yılda 50 binin üzerine çıkarak 10 katına kadar ulaşmış durumda. Yaşanan bu gelişmelerle birlikte, Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre hala 10 bin engelli kontenjan açığı bulunuyor. Bu açıklardan en fazlası 6 bin ile Milli Eğitim Bakanlığında bulunurken, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda da bin 732 kontenjan açığı

 

Kaynak: Türkiye Gazetesi / Sefa Bilgitekin


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Hoş
0
Hoş
Beğen Beğen
0
Beğen
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Kötü Kötü
0
Kötü
İlginç İlginç
0
İlginç

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF