Sosyal Hak ve Yardımlar

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı! Kentsel-Dönüşüm Kira Yardımı Kimler Alabilir? Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Sorgulama! Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Şartları

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Kentsel dönüşüm kira yardımı kapsamında ihtiyaç sahibi kişiler kira yardımından faydalanabilir. Gerekli şartların taşınması durumunda bu yardım bakanlık tarafından sağlanır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı açıklamalara göre kentsel dönüşüm kapsamındaki kira yardımı 1150 TL’den 1500 TL’ye çıkarılmıştır. Bu tutar artan kira bedellerine bir nebze olsun yardımcı olur. Kentsel dönüşüm kapsamında evlerinden olan kişiler bu kira yardımı ile istedikleri yere gidebilir.

Herhangi bir konut seçebilir ve konut kirasına ek olarak bakanlıktan yardım alabilir. Kentsel dönüşümün sürdüğü tüm şehirlerde bu yardımdan faydalanmak mümkündür. Herhangi bir şehir ya da ilçe kısıtlaması bulunmaz. 

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı! Kentsel-Dönüşüm Kira Yardımı Kimler Alabilir? Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Sorgulama! Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Şartları

Yardımdan fayda sağlamak isteyen kişilerin mutlaka kentsel dönüşüm içerisinde bir hanede yaşaması gerekir. Buna ek olarak kentsel dönüşüm kapsamında evi tamamen yıkılacak olan kişilere bu yardım yapılır. Yeniden yapılacak olan bölgelerde kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımından fayda sağlamak mümkündür. Bakanlığın sunduğu bu açıklama kapsamında birçok kişi bu yardımdan yararlanarak kira artış sürecinde rahatlamayı hedefler.

Her şehirde kira artış bedelleri kişileri zora sokmaktadır. Bu sebepten dolayı özellikle kentsel dönüşüm kapsamında verilen kira yardımı tüm ailelerde rahatlatıcı bir etki yaratmıştır.

Kira ödemekte zorlanan kişiler kentsel dönüşüm kapsamında evlerinden olduğu sürelerde en az 18 ay boyunca bu yardımdan faydalanabilir. Kentsel dönüşüm sürecinde kira yardımı peşin olarak kişilere verilir. Bu yardım kişilerin hesaplarına yatırılır. Yardımdan fayda sağlamak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken birtakım hususlar şu şekildedir;

  1. Kira yardımında yardım kılavuzunda belirtilen şartlar uygulanır.
  2. Başvuru yaparken tüm şartları dikkatli bir biçimde okumanız gerekir.
  3. Kira yardımı alabilmek için öncelikli olarak hanenin gelir sayısına bakılır.
  4. Muhtaç olması gereken kişiler kentsel dönüşümdeki kira yardımından fayda sağlayabilir.
  5. Ölüm aylığı, emekli maaşı, yetim aylığı gibi birtakım maaşlar alınmıyor olması gerekir.
  6. Kira yardımını yapacak olan bakanlık mutlaka kişilerin geçmişe dönük gelir bilgilerini sorgular.

2022 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Kentsel dönüşüm kira yardımı almak isteyen kişiler en son belirlenen tutarları da 1500 TL civarındaki ödemeyi toplu bir biçimde alabilir. Bu ödeme beş aylık kira tutarı türünde verilir. Maksimum 18 ay şeklinde bu yardımdan fayda sağlamak mümkündür. İhtiyaç sahibi kişiler bu yardıma başvuru yaparak gerekli detayları kaçırmadan yardımdan fayda sağlayabilirler. Yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin de mutlaka gerekli şartları yerine getirmesi gerekir.

Bu şartların en başında ekonomik durum gelir. Maddi konuda yetersiz olan hane bu yardımdan yararlanmaya hak kazanır. Başvuru yaparken gelir bilgisi hesaba katılır ve buna göre en çok ihtiyacı olan kişiye bu yardım verilir. Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde bu yardımdan yararlanmak mümkündür. Yardım kentsel dönüşüm kapsamında yapıldığı için kentsel dönüşümün olduğu her alanda yardım başvurusunda bulunmak mümkündür.

Kentsel-Dönüşüm Kira Yardımı Kimler Alabilir?

Kentsel dönüşüm kira yardımı almak isteyen kişiler öncelikli olarak düşük gelire sahip kişiler arasından seçilir. Maddi durumunun yetersiz olması sebebi ile kentsel dönüşüm kapsamında kişiler kira yardımından fayda sağlayabilir. Sonrasında ise herhangi bir ek gelire sahip olmaması gerekir. Emekli maaşı veya devletten düzenli olarak aldığı maaş bulunmaması gerekir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı! Kentsel-Dönüşüm Kira Yardımı Kimler Alabilir? Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Sorgulama! Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Şartları

Ev, dükkan ya da gayrimenkul olan kişilere bu yardım yapılmaz. Yardım sadece ihtiyaç sahipleri kişiler tarafından alınabilir. Geri dönüşüm kapsamında evlerinden olan insanlar kira artışları yüzünden zorlanmadan bu yardımı alarak daha rahat kiralarını ödeyebilir. Kira ödemekte zorlanan kişiler mutlaka başvuru zamanını kaçırmadan bu başvuruyu yapmalıdır. Özellikle geri dönüşüm kapsamında haneden ayrılmadan önce bu başvuru yapılmalı ve yeni bulunacak yerdeki kira ödemeleri aksamamalıdır. Başvuru zamanı kişinin evden ayrılış zamanı ile başlayabilir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Sorgulama

Kentsel dönüşüm kira yardımı sorgulama işlemlerini yapmak isteyenler vatandaş temsilcisini arayabilir. Buna ek olarak e-Devlet üzerinden sorgu işlemleri yapmak mümkündür. Sorgu işlemlerinde e-Devlet hesabını kullanan kişiler hızlı ve pratik bir yöntem olduğu için bu yolu tercih edebilir. Bilgilerin doğru ve net olduğunu görüntüledikten sonra kentsel dönüşüm uygulaması bakanlığın e-Devlet hesabına sunulur.

Bilgilere baktığınızda herhangi bir aksaklık yaşamamak için mutlaka başvuru sırasında doğru bilgilerin verilmesi gerekir. Sizden başvuru sırasında istenen tüm belgeleri başvuru günü oluşturacağınız tarihlerde yapmanız gerekir. Kısacası istenen bilgiler güncel tarihli olmalıdır. Özellikle gelir dökümü güncel sürelerde sunulduğu sürece başvurunun geçerliliği kabul olur.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Şartları

Kentsel dönüşüm kira yardımı alma şartları arasında kişilerin maddi durumunun yetersiz olması gerekir. Kira yardımında özellikle binanın kentsel dönüşüme uygun olduğu ortaya çıkarılmalıdır. Devlet tarafından kentsel dönüşüme ait olduğu belge ile birlikte başvuru yapılmalıdır. Yapının riskli veya raporlu bir şekilde yıkım kararının alınması gerekir. Bu karar belgesi ile birlikte başvuru yapmak gereklidir. Mutlaka güncel tapu ve ek belgelerin bulunması lazımdır.

Aksi taktirde net bir bilgi verilmezse bu süreç başvuru yapılsa dahi sonucu geçersiz olacaktır. Bu sebepten dolayı ilgili kurumla iletişime geçerek mutlaka gerekli detaylara hakim olmanız gerekir. Kira yardımından fayda sağlamak isteyen kişiler ek gelire sahip olduğu ortaya çıkarsa bu yardımdan faydalanamaz.

Evraklarda eksik veya yanlış bilgiler vermeniz üzerine e-Devlet üzerinden yapacağınız başvurularda e-Devlet hesabınızda bulunan bilgilerin ortaya çıkarılacağı için başvurunuzun geçerli olmayışı gün yüzüne çıkabilir.

2022 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Zammı Belli Oldu Mu?

Kentsel dönüşüm kira yardımı Almak isteyenlerin gerekli şartları taşıması durumunda rahatlıkla başvuru yapabilmesine olanak sunulmuştur. Kira yardımındaki zam tutarı en son belirlenen tutarları da 1150 TL iken 1500 TL olarak ihtiyaç sahiplerine verilmiştir. Bu zam oranında her sene artış gözlemlenebilir. Tamamen bakanlığın belirleyeceği tutarlardaki rakamlar hesaplara düzenli şekilde yatırılır.

Verilen hesap bilgilerinin aktif bir hesap olması ve kullanılabiliyor olması gerekir. Aksi taktirde hesaba para yatsa dahi bu paranın görüntülenememesi durumu söz konusu olabilir. Mutlaka hesap bilgilerinizi dikkatli ve titiz bir şekilde ilgili başvuruda belirtmeniz gerekir. Yanlış ya da eksik verdiğiniz vergiler yüzünden kira yardımını alamayabilirsiniz. Bu durum sonucunda verilecek olan kiranın da aksamasına neden olur.

Kira yardımı almak isteyen kişiler öncelikli olarak bu yardımı başvuru sırasında gerekli şartları okuyarak incelemelidir. Şartların sağlanması durumda kira yardımı kesilebilir. Kira yardımı yapılan son zam artışları ile birlikte kira ödemekte zorlanan kişilere bir nebze olsun yardımcı olur.

Kentsel dönüşüm kapsamında çoğu aile evinden olmuş ve yeni kira ödemelerini yapmakta zorlanmıştır. Hali hazırda muhtaç aileler ekonomik zorluk çektiği zamanlarda bir de üzerine kira bedeli geldiğinde daha fazla zorlukla baş etmek zorunda kalmıştır.

Bu durumda devreye bakanlık girmiş ve gerekli yardımları sağlayarak kira bedeli ve diğer yardımları kişilere sunmuştur. Ayrıca ihtiyaç sahibi kişiler bu başvuruyu yaptıktan sonra isterlerse diğer yardım başvurularının da yapılabilmesini isteyebilir.

Kısacası gıda, yakıt, giyim gibi birtakım ihtiyaçlar devlete sunulan evraklarda e-Devlet üzerinden başvuru yapabilme imkanı tanır. İhtiyaç sahibi kişiler tek bir yerden ya da birden fazla yerden yardım alabilir. Bu sayede daha rahat bir şekilde geçimlerini sağlayabilirler.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / TİKTOK / İNSTAGRAM / news.google.com

İlgili Başlıklar;

Devletten kira yardımı nasıl alınır? Başvuru nasıl yapılır?

Asgari ücretle çalışana devlet yardımı var mı?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu