Sosyal Hak ve Yardımlar

Kimler Kömür Yardımı Alabilir? Kömür Yardımı Başvuru Formu

Sosyal Yardımlaşma Kömür Parası! Kömür Yardımı Ne Zaman Verilecek? Kimler Kömür Yardımı Alabilir? Kömür Yardımı Başvuru Formu!

Sosyal Yardımlaşma Kömür Parası

Kömür yardımı: özellikle de kış aylarında ihtiyaç sahibi, dar gelirli ve yardıma muhtaç olan kişilerin belini kömür giderleri büküyor. Artan enflasyon oranları sebebiyle her sene tonajına zam gelen kömür alımı vatandaşların canını sıkmaya başladı. Bu artan zam oranları sebebiyle devletten bir yardım kapısı isteyen vatandaşın derdine yine devlet derman oldu ve kış aylarında vatandaşlarına kömür yardımı yapmaya karar verdi.

Bu projenin adı ise sosyal yardımlaşma kömür parası olarak geçer. Bu yardım projesinden faydalanacak olan kişileri ise aile ve sosyal politikalar bakanlığı kendi bünyesinde belirledi. Şimdilerde ise vatandaş bu yardım projesine kimlerin dâhil olacağını merak etmeye başladı.

Kimler Kömür Yardımı Alabilir? Kömür Yardımı Başvuru Formu

Kömür Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Devletin başlatmış olduğu bu uygulamadan faydalanan vatandaşlar, kömür yardımı ne zaman verilecek sorusuna cevap istiyorlar. Yapılacak olan bu yardım ekim ve kasım aylarında ihtiyaç sahibi ve dar gelirli yardıma muhtaç kişilere verilmiş olacak.

Kimler Kömür Yardımı Alabilir?

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından şartları belirlenen yardım politikasına dâhil olabilecek kişilerin listesi açıklandı. Kimler kömür yardımı alabilir  sorusunun cevabı ise, şu şekilde verildi;

 • Devlet tarafından 3294 sayılı kanun kapsamında bulunan kişiler,
 • Dar gelirli kişiler,
 • Yardıma muhtaç ya da ihtiyaç sahibi kişiler,
 • Kirada oturan kişiler,
 • Üzerine kayıtlı taşınmaz mülkü olmayan kişiler,
 • Sağlık sorunları sebebiyle tam teşekküllü bir hastaneden iş göremez raporu bulunanlar
 • Engelli kişiler,
 • 65 yaş ve üstü yardıma ve bakıma muhtaç kimseler,
 • Asgari ücretin altında yaşayan kişiler,
 • Aldığı aylık ücret var ise, bu ücretin hane başına bölünmesiyle ortaya çıkan rakamın devletin belirlediği sınırın altında kalanlar,
 • Dul ya da yetim maaşı alanlar

Bu yardımdan faydalanmaya hak kazanan kişilerdir.

Kömür Yardımı Başvuru Formu

Eğer siz de yukarıda belirtiğimiz şartlardan en az birine uyum sağlıyorsanız, devletin sizler için oluşturduğu kömür yardımı başvuru formu için e devlet sitesine girip sağ üst tarafta bulunan arama çubuğuna kömür yardımı yazarak bu başvuru formunu doldurabilirsiniz. Yapılacak bir diğer işlem ise, şehrinizde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bizzat giderek bu başvuru formuna sahip olabilirsiniz.

Bu başvuru formunda sizlerden maddi gelirinizi, ikametgah yerinizi ve iletişim bilgilerinizi görevli kişi ile paylaşıp, başvuru formunuzu gerekli mercilere iletmeniz istenecektir. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde belirttikten sonra siz de bu yardımdan faydalanabileceksiniz.

Yardım türünün bazı başvuru şartlarının olmasının temel sebebi ise; gerçekte ihtiyaç sahibi kişileri belirleyip ayrılan bu yardım fonunu sadece onların ihtiyaçları doğrultusunda kullanmaktır.

Kömür Yardımı Başvuru Linki

Verilecek olan bu yardımı internet üzerinden yapmak istiyor ama kömür yardımı başvuru linkini bulamıyorsanız yapmanız gereken tek şey, arama motorunuza e devlet kömür yardımı yazmaktır. E devlet kömür yardımı başvuru adresi için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamanız yeterli olacaktır.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / TİKTOK / İNSTAGRAM / news.google.com//

İlgili başlıklar;

Kömür yardımı!

Sosyal yardım parası nasıl alınır?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu