kızılay

Kızılay Yardımları Nelerdir?

Kızılay Yardımları Kimlere Verilir? Kızılay Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Kızılay Yardımları Kimlere Verilir? Kızılay Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

İnsanoğlu, dünyanın varoluşu ve varlığının devamı için meydana gelen döngüler içerisinde oluşan doğal afetlere, yıkımlara ve felaketlere maruz kalmaktadır. İnsanlığın kanayan yarası olan bu döngü içerisinden çıkabilmek için tek yürek olmak elzemdir. Ülkemizde, meydana gelebilecek olaylar, afetler, depremler, savaşlar ve yıkımların yarattığı yaraları sarmak için kurulmuş olan sivil toplum örgütü bulunmaktadır. Bu sivil toplum örgütü Kızılay’dır. 

Sadece ülkemiz değil, kuvvetlerinin yettiği kadar komşu ülkelere ve diğer ülkelere de el uzatmaktan asla çekinmezler. Kızılay, kendi imkanları ile belirlenen bütçe haricinde, yardımsever ve hayırseverlerin destekleri ile de büyük bir birikim yapmakta. Bu birikimler kesinlikle yardımlar için ayrıldığı gibi belirli kişilere de belirli miktarlar da ödemeler olarak dönmektedir. Kızılay, her alanda yardımlar yapmaya çalışmaktadır. 

Kızılay Hangi Alanlarda Yardımlar Yapar?

Kızılay Yardımları Kimlere Verilir? Kızılay Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Kızılay’ın yardım kolları oldukça uzundur. Her felaket ve her olay sonucunda fiziksel, ruhsal, maddi ve manevi el uzatmaktadır. Genel olarak yardım ve destek alanları ise şu şekildedir;

 1. Sağlık yardımları
 2. Gıda yardımları
 3. Barınma ve konaklama yardımları
 4. Erzak ve koli yardımları
 5. Aşevi yardımları
 6. Giyecek yardımları
 7. Para yardımları
 8. Kızılaykart yardımları
 9. Afet yönetimi

Yukarıda sayılı olan her alanda destek sunmaktadır. Sağlık yardımları içerisinde vatandaşlarımızın yapmış olduğu kan alma, kan verme noktaları olduğu gibi yıkım anlarında da bulunan vatandaşlarımızın gerekli tedavilerine destek olmaktadırlar. Kızılay yardımları, oldukça kapsamlı olduğu gibi faydalanmak için de belirli şartları gerektirmektedir. 

 

Kızılay Yardımlarından Kimler Faydalanabilmektedir?

Kızılay Yardımları Kimlere Verilir? Kızılay Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Kızılay yardımlarından hemen hemen herkes faydalanabilmektedir. Belirli durumları taşımanız halinde, örneğin maddi yoksulluk veya konaklama, yiyecek içecek alamama gibi ihtiyaçlarınız hasıl olunca başvuruda bulunabilmektesinizdir. Bunların haricinde yardımlardan faydalanabilecek olan vatandaşlarımız;

 1. İşsiz vatandaşlarımız,
 2. Yoksulluk sınırında olan vatandaşlarımız,
 3. Herhangi bir geliri olmayan vatandaşlarımız,
 4. Afet, sel, deprem vb. afetlere maruz kalmış afetzedeler,
 5. Hastalık gibi durumları taşıyan vatandaşlarımız,
 6. Hanede kişi başına gelen gelirin asgari ücretin 3/1’i olmaması, 
 7. Engellilik durumu bulunanlar,
 8. SGK vb. aylık ve güvencesi olmayanlar.

Yukarıda sayılı olan grup içerisindeki bütün vatandaşlarımız, Kızılay’ın belirlediği yardımlar içerisinden kendine uygun olanları var ise başvuruda bulunma haklarına sahiptirler.

Kızılay Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Kızılay Yardımları Kimlere Verilir? Kızılay Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?Kızılay’ın verdiği yardım hizmetlerinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, şartları taşımaları halinde Kızılay başvurularında bulunabilirler. Ülkemizin her noktasında hizmet veren Kızılay noktaları vardır. Vatandaşlarımız, Kızılay temsilcilerinin bulunduğu bölgelere giderek, kendi ihtiyaçları doğrultusunda yardım başvurularını yapabilirler. 

Yardım başvurusu yapabilmenin bir diğer yolu ise Kızılay iletişim numarasını aramaktadır. Kızılay iletişim numarası 168’dir. Bu numarayı arayarak sorunlarınızı ve ihtiyaçlarınızı bildirebilirsiniz. Yetkili kişinin sizlere telefon üzerinden soracağı sorulara vereceğiniz cevaplar üzerine formunuz doldurulmuş olacaktır. 

Üçüncü yardım başvuru yöntemi ise Kızılay’ın kendi resmi sayfası üzerinden başvuruda bulunmaktır. Bunun için Kızılay’ın internet adresine girmeniz gerekecektir. https://www.kizilay.org.tr/Iletisim sayfasına giderek gerekli başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz. 

Kızılay Başvuru Evrakları Nelerdir?

Kızılay yardımlarından faydalanmak için başvuruda bulunan vatandaşlarımızın ellerinde birtakım evraklar olmalıdır. Kızılay yardımları, gerçekten yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımız içindir ve bu yardımları alabilmek için ihtiyacınızın olduğunu kanıtlamanız gerekecektir. Bu evraklar;

 1. İşsiz iseniz bunu belirten işsizlik belgesi,
 2. Aile içi gelir durumunu belirten belge, 
 3. Engel durumu var ise sağlık kurulu raporu ve engelli raporu,
 4. İkametgâh adresinizi belirten belge,
 5. Başvuru yapacak kişinin kimlik kartı ve kimlik kartının nüshası,
 6. Nüfus kâğıt örneği, (vukuatlı)
 7. Fakirlik/muhtaçlık belgesi. (muhtarınızdan alabilirsiniz)

Kızılay Yardımları Kimlere Verilir? Kızılay Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?Kızılay Para Yardımı Ne Kadar?

Kızılay, kılık kıyafet, yiyecek içecek yardımları, konaklama gibi maddi yardımlarda da bulunabilmektedir. Kızılay tarafından verilecek olan maddi yardımın net bir miktarı yoktur. Başvuru sırasında evraklarınız, maddi geliriniz ve aile kişi sayısına bağlı olarak paranın miktarı belirlenecektir. Üç kişilik ile beş kişilik aileye verilecek olan maddi yardım elbette farklı olacaktır.

Kızılay Para Yardım Başvurusu?

Kızılay tarafından sunulmuş olan yardımlar içerisinde bulunan maddi yardımı almak isteyen vatandaşlarımız, bizzat Kızılay iletişim hattını yani 168’i arayarak başvuruda bulunabileceklerdir. Telefon üzerinde sorulan sorular karşılığında formunuz oluşturulacaktır. Detaylı bilgileri de aynı şekilde Kızılay sayfası üzerinden inceleyebilme hakkına sahipsiniz. Bunun için tekrar https://www.kizilay.org.tr/Iletisim sayfasına gidebilirsiniz.

Kızılay Para Yardımı Sorgulama? 

Kızılay üzerinden para yardımlarına başvuruda bulunmuş olan vatandaşlarımız, bu haktan faydalanıp faydalanmadığını öğrenebilmek için aynı şekilde Kızılay iletişim hattını arayacaklardır. 168 numaralı Kızılay iletişim hattı üzerinden paranızı sorgulayabilirsiniz.

Kızılaykart Nedir?

kızılaykart’ı, maddi olarak ihtiyaç sahibi olan bireylere, ailelere verilen, Kızılay’ın anlaşmalı olarak bağlı bulunduğu bankalar ve marketler arasında yapılacak olan alışverişler için kullanılacak karttır. Kartın limiti en az yüz elli lira iken en fazla 400 liralara çıkmaktadır. Bu fiyatlar, sizin hanenize ve gelir durumunuza göre değişkenlik gösterebilmektedir. 

Kızılaykart Kimlere Verilir?

Kızılaykart’ı alabilecek olan vatandaşlarımız;

 1. Kimsesiz olan ve tek başına hayatını idame ettirmek zorunda kalan kadınlarımız,
 2. Aynı şekilde kimsesi olmayan ve tek başına yaşamak zorunda kalan 60 yaş üstü yaşlılar,
 3. En az bir çocuğa sahip olan ve çocuğun yaşı 18 altında olan anne ya da babalar,
 4. En az %40 engelli raporu olan vatandaşlarımız,
 5. Aile içerisinde çocuk sayısı en az dört olan çiftler,
 6. Aile içerisinde birden fazla bakıma ihtiyacı olan, bakılmakla yükümlü bireylerin bulunan kişiler.

Yukarıda sayılı kriterler içerisinde olan aile ve bireylerimiz, Kızılay’ın sunmuş olduğu yardımlardan ve Kızılaykart’tan yararlanma hakkına sahiptirler. 

Benzer içerikler;

Kömür yardımı şartları nelerdir?

Sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır?

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR /// news.google.com


makale içeriği alt bilgi

6 Yorum

 1. Kahramanmaraşlıyım hem engelli hemde depremzedeyim 3 çocugum var evimiz ağır hasarlı erzak koli yardımından faydalanmak istiyorum

 2. Burası Afed bölgesi yardım edin bize lütfen eşim çalışamıyor iş yok geçim sıkıntısı çekiyoruz kiradayız çocuklarım küçük Allah rızası için yardım elinizi uzatın yalvarıyorum

 3. Burası Afed bölgesi yardım edin bize lütfen eşim çalışamıyor iş yok geçim sıkıntısı çekiyoruz kiradayız çocuklarım küçük Allah rızası için yardım elinizi uzatın yalvarıyorum

 4. Burası Afed bölgesi yardım edin bize lütfen eşim çalışamıyor iş yok geçim sıkıntısı çekiyoruz kiradayız çocuklarım küçük Allah rızası için yardım elinizi uzatın yalvarıyorum ne olur maddi desteğinize ihtiyacımız var Acil

 5. Burası Afed bölgesi yardım edin bize lütfen eşim çalışamıyor iş yok geçim sıkıntısı çekiyoruz kiradayız çocuklarım küçük Allah rızası için yardım elinizi uzatın yalvarıyorum ne olur maddi desteğinize ihtiyacımız var Acil lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu