Sosyal Hak ve Yardımlar

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Başvuru Formu…

Kömür Yardımı Başvurusu; Bilindiği üzere Devlet tarafından maddi durumu iyi olmayan ailelere yakacak kömür yardımı yapılmaktadır. 2020 yılına girmeden Resmi Gazete’de bu hususta bir düzenleme yapıldı. Bu içeriğimiz de ihtiyaç sahipleri için Tc ile kömür yardımı sorgulama, sigortalılara başvuru şartları, ne zaman dağıtılacak, gerekli şartlar neler, İstanbul, Adana, Bursa, Yüreğir, Kars, Van, Erzurum, Erzincan gibi illerimizde ne kadar dağıtım yapılacak gibi hususları araştırdık.

Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı:1949) sayılı kararı okuyabilirsiniz.

Resmi Gazete’de yayımlanan MUHTAÇ AİLELERE ISINMA AMAÇLI KÖMÜR YARDIMI YAPILMASINA İLİŞKİN KARAR gereğince 2020 yılında da yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza kömür yardımı yapılacak. Karar şöyle;

Kömür Yardımı Başvurusu: Miktar ve Sevkiyat

MADDE 1- (1) 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu uyarınca her il ve ilçede kurulu bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca (vakıf) aynı Kanunda yer alan muhtaçlık kriterine uygun olarak yardımdan faydalanabilecek aileler belirlenir.

Bu madde içeriğine göre vatandaşlarımız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilecekler.

(2) Her il ve ilçede dağıtımı yapılacak kömür miktarı; birinci fıkra hükümlerine göre ortaya çıkan aile sayılan, bölgenin iklim koşullan, geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları ve kömürün ısıl değerleri dikkate alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenir.

İllere göre dağıtılacak kömür miktarını Maliye Bakanlığı Belirleyecek.

(3) Dağıtımı yapılan kömürler satılamaz.

Yardım amacıyla verilen kömürler satışı yasak.

(4) Vakıflar, kömür teslimlerini ikinci ve üçüncü fıkra hükümleri çerçevesinde ailelerin ihtiyaçları nispetinde yaparlar.

(5) Bu Karar kapsamında vakıflara yapılacak kömür sevkiyatları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca belirlenecek kriterlere göre, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlükleri tarafından belirlenen sevkiyat programı dahilinde yapılır.

Görevlendirme

MADDE 2- ( 1) TKİ ve TTK tarafından CIF satış esaslarında vakıflarca bildirilen teslim noktalarına kadar gönderilecek kömür, sevkiyat noktalarının konumuna göre belirlenecek nakil vasıtalarıyla TKİ ve TTK sorumluluğunda nakledilir.

(2) Sevkiyat programı, ekte yer alan dağıtım takvimine uygun olarak yapılır. Vakıflar, TKİ ve TTK’nın termin planı ve dağıtım takvimine uyar ve bu hususta gerekli tedbirleri alır. Dağıtım takvimi ve temin planına uyulmaması durumunda vakıfların talepleri TKİ ile TTK’nın imkanlan dahilinde hazırlayacağı sevkiyat programına göre karşılanır.

(3) TKİ’nin bu Karar kapsamında dağıtacağı kömürü öncelikli olarak kendi işlettiği sahalardan temin etmesi esastır. TKİ, bu Karar kapsamında dağıtacağı kömürü ve gerekli hizmeti, işleticisi kim olursa olsun kendisine ait sahalar ile bağlı ortaklık veya iştiraklerine ait sahalardan da temin edebilir ve kömürün kendi sorumluluğu altında vakıflara ulaştırılmasını sağlar.

Devlet yakacak yardımı isimli yazımızda daha önceki dönemde yapılan başvurular hakkında ayrıntılı bilgilere yer vermiştik.

(4) Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünün bağlı ortaklığı TCDD Taşımacılık A.Ş. ile taşınacak kömüre bu bağlı ortaklık tarafından öncelik verilecek olup, TKİ ve TTK ile TCDD Taşımacılık A.Ş. arasında öncelik ve taşıma konusunda protokol yapılır.

(5) TCDD Taşımacılık A.Ş., kömürlerin eksiksiz ve zamanında teslim edilmesi için gerekli önlemleri alır.

Kömür Yardımı Başvurusu: Organizasyon ve Denetim

MADDE 3- ( 1) İl ve ilçe içerisinde dağıtım organizasyonu vakıflar tarafından yapılır.

(2) Dağıtılacak kömürün niteliği, ilgili mevzuat ve TKİ ve TTK tarafından üretilen kömürün nitelikleri de göz önünde bulundurularak belirlenir.

Kömür Yardımı  Başvuru Dilekçesi 2020

Başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımız için örnek bir dilekçe hazırladık. Kömür yardımı başvurusu dilekçe örneği sadece örnek mahiyette olup, başvuru için Vakıfların belirleyeceği prosedürler, evraklar geçerlidir.

kömür-yardımı-başvuru-dilekçesi-örneği

T.C. Numarası İle Kömür Yardımı Sorgulama 2020

Bazı vakıflar yapılan başvuruları internet üzerinden sonuç sorgulama sayfasından yayınlayabilirler. Ancak bu tüm illerimiz için geçerli bir sorgulama sistemi değildir. E-Devlet üzerinden sosyal yardım bilgilerinizi sorgulamak isterseniz, https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresini ziyaret edebilirsiniz. Bunun dışında T.C. no ile öğrenme işlemleri Vakıflara yapacağınız başvuru ile yapılabilir.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR // news.google.com/

5/5 - (3 {Oy})

makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu