Güncel

Kreş Yardımı Nasıl Alınır?

Kreş Yardımı Nasıl Alınır? Kreş Yardımı Şartları Nelerdir? Kreş Yardım Başvuru Şartı! Kreş Yardımı Kimlere Verilir? Kreş Yardımı Kaç TL? Çalışan Anneye Kreş Desteği Nasıl Alınır?

Kreş Yardımı Nasıl Alınır?

Kreş yardımı almak isteyen çalışan anneler bu yardıma başvuru yaparak yardımı almaya hak kazanır. Yardım kapsamında verilen nakit destek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanır. Bakanlığın sunduğu olanaklar çalışan aileleri destekler. Günümüzde eğitimin zorlu ve maliyetli oluşu ailelerin geçimini olumsuz etkilemektedir. Bu sebepten dolayı çalışan annelere kreş yardımı desteğinde bulunulur. 

Yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin her ikisi de çalışıyor olmalıdır. Çocuğa bakacak bir kişinin bulunmaması bu yardımı almaya hak kazandırır. Çalışan anne ve babalar kreş yardımı sayesinde bir nebze olsun rahatlar. Ailenin rahat bir şekilde geçinmesine olanak tanımak için bu yardım sunulmuştur.

Yardım olanakları ile birlikte başvurular değerlendirilir ve ayrıca ailenin geliri hesaplanarak bu başvurudan yararlanıp yararlanmayacakları ortaya çıkar. Özellikle asgari ücret ile çalışan veya daha az ücretler ile çalışan kişilerin önceliği vardır. 

Geçinmekte zorlanan kişiler kreş yardımı sayesinde çocuklarını rahatlıkla kreşe gönderebilir. Çalışan anne ve baba kreş yardımının başvuru süresini kaçırmadan ön kayıt yaptırmalıdır. Devletin sunduğu tam zamanlı çalışan ebeveynlerin ana okulu ve kreş gibi gündüz bakım evlerine ödedikleri ücretin bir kısmını devlet karşılar. 

Kreş yardımı almak için çalışan ebeveynler 4/a sigortalı olmak zorundadır. Sigorta koluna mensup olan kişiler bu yardımdan yararlanabilir. Bu yardım alınabilmesi için öncelikli olarak bakanlığın il ya da ilçe merkezlerine başvuru yapılmalıdır. Kreş desteğinden faydalanmak isteyen kişilerin aktif bir şekilde çalışması mutlak zorunludur.

Kreş Yardımı Nasıl Alınır? Kreş Yardımı Şartları Nelerdir? Kreş Yardım Başvuru Şartı! Kreş Yardımı Kimlere Verilir? Kreş Yardımı Kaç TL? Çalışan Anneye Kreş Desteği Nasıl Alınır?

Çalışmayan kişilere bu yardım verilemez. Ayrıca çalışmayan kişiler farklı yardımlardan yararlanabilir. Kreş yardımı yalnızca çalışan annenin maaşı hesaba alınarak hesaplanarak ödenir. Hesaplamalar yapılarak gerekli görüldüğü takdirde bu maaş anneye ödenir. Başvuru yapacak kişinin bizzat çocuğun velisi olması gerekir. Bu sayede kreş yardımından yararlanır. Kreş yardımı almak isteyenlerin şu detayları göz önünde bulundurması gerekir;

  1. Çocuğun anne ve babası başvuru yapabilir,
  2. Kreşe giden yaştaki çocuğun ikametgah, nüfus bilgileri istenir,
  3. Tam zamanlı bir şekilde çalışmak gerekir,
  4. 4/A sigortalı olmak gerekir.

Birtakım gerekli başvuruları yaptıktan sonra ilgili bakanlığa giderek başvuru sonucu takip edebilir. Başvuru takibi projeye başvuru yaptıktan sonra ayrıca vatandaş temsilcisini arayarak öğrenilebilir. Vatandaş temsilcilerini arayabilir ve gerekli detayları inceleyebilirsiniz. Bakanlığın sunduğu bu destek sayesinde tüm sorularınızı cevaplarsınız.

Buna ek olarak bakanlığın sitesinde gerekli detayları bulursunuz. E-Devlet üzerinden tercih edebileceğiniz seçimler vardır. Bakanlığın kendi web sitesine e-Devlet sayfası üzerinden ziyaret ederek yararlanabileceğiniz yardım paketlerini inceleyebilirsiniz.

Tam zamanda çalışan anneler bu yardımı alarak bir nebze olsun aile ekonomisine katkıda bulunmayı hedefler. Bu sayede çalışan anneler rahat bir yaşam ile çocuklarını kaliteli bir eğitim sayesinde rahat ettirir. Kreş yaşına gelmiş çocuklar ana okulu, gündüz bakım evi gibi bazı yerlerde eğitim görebilir.

Çocuğun yaşı tuttuğu taktirde mutlaka başvuru yapılması gerekir. Ayrıca başvuru tarihleri kaçırmamak için mutlaka vatandaş temsilcisini arayarak net tarihleri öğrenmelisiniz.

Kreş Yardımı Şartları Nelerdir?

Kreş yardımı şartları arasında ilk önde gelen annenin mutlaka çalışması gerektiğidir. Anne çalışıyor ise bu yardımdan yararlanır. Yardım şartlarından bir diğeri ise çocuğun kreş yaşında olmasıdır. Kreş yaşına gelmemiş çocukların başvuruda yapılan incelemelerinde yardımdan olumsuz şekilde geri dönüş olmaları mümkündür.

Aile gerekli şartları sağladığı sürece yardımdan yararlanır. Çocuğun kreş boyunca daha rahat bir şekilde kreşe gidebilmesine olanak tanıyacak maddi desteği devlet sağlar. Devletin sunduğu olanak en son yapılan sosyal destekler kapsamı arasına girer. Zorlu hayat koşullarında annelerin rahat bir şekilde çocuklarını kreşe götürmeleri mümkündür.

Kreş yardımı sayesinde anneler çocuklarını yakınlardaki dilediği kreşe yazdırabilir. Alınan destek herhangi bir şekilde istenilen gündüz bakım evi veya kreş ile anlaşma yapılarak sağlanabilir. Anne ister evine yakın isterse iş yerine yakın bir kreş seçebilir.

Kreş seçiminde herhangi bir kısıtlama yoktur. Yalnızca annenin çalışması ve çocuğun gerekli şartları taşıması gerekir. Buna ek olarak annenin gelir durumu da dikkate alınır. Devletin belirlediği bir sınırı vardır ve bu sınırı geçen kişiler bu yardım alamaz.

Asgari ücret ile çalışan kişiler bu yardımdan faydalanmaya hak sahibi olabilir. Daha fazla aylık gelire sahip anneler yardım yapsa dahi başvurusu olumsuz sonuçlanabilir.

Kreş Yardım Başvuru Şartı

Kreş yardımı başvuru şartı öncelikli olarak annenin tam zamanlı bir biçimde çalışması gerekliliğidir. Eğer anne yarı zamanlı bir işte çalışıyor ise bu yardımdan faydalanması mümkün değildir. Yardım desteğinden faydalanacak annelerin asgari ücret ile tam zamanlı çalışması gereklidir.

Ek olarak annenin sigortasız bir işte çalışması bu ücreti almasını engeller. Şartlar sırasında ilk istenecek olan annenin SGK döküm bilgileridir. Bilgileri eksiksiz bir şekilde tamamlamalı ve ilgili kuruma teslim etmelidir.

Başvuru şartlarına uymayan kişiler başvuru yapsa dahi olumsuz bir şekilde geri dönüş olabilir. Ailedeki hane başına düşen gelir sayısı hesaba katılarak bu ücretinin verilip verilmeyeceği ortaya çıkar. Ayrıca bekar annelerde bu ücretten faydalanabilir. Eşi çalışmayan anneler de bu başvuruyu yapabilir. Başvuru şartlarını isterseniz bakanlığın web sitesinden inceleyebilirsiniz.

Kreş Yardımı Kimlere Verilir?

Kreş yardımı yalnızca çalışan annelere verilmektedir. Anneler çocuğuna bakamadığını beyan ederek çalışmasını öne sürer ve tam zamanlı bir işte çalışırken çocuğuna bakamadığı için bu yardımdan faydalanır. Yardımdan yararlanmak isteyenlerin mutlaka başvuru yapması gerekir.

Başvuru yapmadan bu yardımdan faydalanmak mümkün değildir. Ayrıca anneler başvuruyu yaparken mutlaka kendi adına başvuruda bulunmalıdır. Bir başkasının adına başvuru kabul edilmez. Başvuru yapacağı çocuğun velisi olmalıdır. Sadece çocuğun velisi olan çalışan kişiler bu başvuruyu yapabilir.

Kreş yardımını almak isteyen kişiler detayları incelemek ve öğrenmek için dilerse vatandaş temsilciliğini arar. Ayrıca oldukça hızlı ve pratik bir şekilde e-Devlet üzerinden birtakım detaylar öğrenebilirsiniz.

Birçok kişi hızlı olduğundan dolayı e-Devlet hesabı üzerinden işlemlerini yapar. Gerekli formları ve dilekçeleri e-Devlet hesabında bulabilirsiniz. Dilerseniz birden fazla yardıma başvuru yapabilir ve diğer yardımları e-Devlet sayfasından inceleyebilirsiniz.

Kreş Yardımı Kaç TL?

Kreş yardımı parası en son belirlenen rakamlara göre 1015 liradır. Bu ücret çocuğun kreşi bitene kadar aileye ödenir. Aile bu para sayesinde rahatlıkla çocuğunu istediği kreşe ya da gündüz bakım evine gönderebilir.

Kurumun yaptığı bu imkan ve fırsat bir çok anneye ilaç olmuştur. Kreş pahalılığı yüzünden birçok çalışan kişi çocuklarını kimseye emanet edemez olmuştur. Ayrıca bu destek sayesinde istihdamda desteklenir. Annelerin çalışması ve çocuklarını rahatlıkla kreşe göndermesine olanak sağlanır.

Şartları taşıyan anneler başvuruyu yapar ve gerekli şartları taşıdığı süre boyunca bu parayı alır. Kreş yardımını almaya devam etmesi için mutlaka şartları taşıması gerekir. Şartları taşımayan kişiler bu yardımdan faydalanması mümkün değildir. Ayrıca bu ücreti alırken şartlardan herhangi birini yerine getirmeyenler bir dahaki sefere bu ücret alamaz.

Çalışan Anneye Kreş Desteği Nasıl Alınır?

Kreş yardımı almak isteyen anneler bu desteği e-Devlet sayfasında Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığının web sitesini inceleyerek görüntüleyebilir. Bakanlığın sunduğu bu imkan bir çok çalışan annenin güvenle yararlanabileceği bir imkandır.

Anneler bu fırsat sayesinde çocukların rahatlıkla kreşe gönderir. Artan ve pahalılaşan kreş fiyatları yüzünden ailelerin çocuklarını kreşe gönderemiyor oluşu devletin bu yardımı yapabilmesine olanak tanımıştır.

Devlet bu yardım sayesinde pahalı olan kreş fiyatlarında ailenin daha rahat bir ödeme imkanına sahip olabilmesini destekçidir. Çalışan anneler devletin sunduğu yardımdan faydalanarak çalışma hayatına rahatlıkla devam edebilir. 

Kreş desteği almak isteyenler öncelikli olarak il ya da ilçe müdürlüklerine başvuru yapmalıdır. En yakın Sosyal dayanışma hizmetine giderek başvuruda bulunmalıdırlar. Başvuru yapmayan kişiler ve başvuru tarihini kaçıran kişiler bu destekten faydalanamaz.

Başvuru tarihinin mutlaka bilinmesi ve takip edilmesi gerekir. Bu sebepten dolayı bakanlığın web sitesi, e-Devlet sayfası veya vatandaş temsilcilerinden başvuru tarihleri detaylı bir şekilde öğrenilmelidir.

İlgili Başlıklar;

Çocuk parası başvurusu? Çocuk yardımı!

Otizmli çocukların annelerinden mektup var!

Engelli çocuklara maaş nasıl bağlanır


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu