Güncel

Kronik Hastalara Ne Kadar Maaş Veriliyor

Hangi Kronik Hastalara Ne Kadar Maaş Veriliyor?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2018 Ocak ayında başlatılan kronik hastalara yönelik nakdi yardım programı uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizde belirli kronik hastalıklara sahip kişilerin fiziksel sağlık kayıplarının eksikliğini gidermek ve ekonomik olarak destek olmak amacıyla maaş ödenmektedir. 

Kronik Hastalara Yapılan Yardımlar

Ülkemizde 2018 yılında başlatılan kronik hastalara nakdi yardım programı, DSÖ tarafından iyi uygulamalar arasında gösterilen örnek bir projedir. Bu proje ile hastalara çeşitli destekler sağlanmaktadır. Sadece maaş bağlanmakla kalmıyor, tedavi giderlerine yardımcı olunuyor. Çalışma gücü kaybı nedeniyle yaşanan gider kayıpları tedavi ediliyor.

Sosyal devlet olmanın bir gereği olarak yapılan bu yardımlar sayesinde tüm vatandaşlar arasında eşitlik ilkesinin gözetilmesi amaçlanmaktadır. 2020 yılı itibariyle kronik hastalığı olanlara şu yardımlar yapılmaya devam etmektedir.

kronik hastalar

 

 • Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Maaş

 

Tüberküloz hastaları ile kızamık mikrobunun yol açtığı beyin hastalığı olan SSPE hastalarına maaş bağlanarak desteklenmektedir. SSPE kızamık nedeniyle oluşan bir beyin hastalığıdır. Bu kişilerin fiziki sağlık kayıplarının eksikliğinin daha az hissedilmesi, sağlık giderlerine destek olunması ve ekonomik olarak desteklenmeleri amacıyla maaş bağlamaktadır. Bu kişiler için 2020 yılında aylık 1.460 lira maaş verilmektedir.

Bu maaşı almak için şu şartlar sağlanmalıdır:

 • Hanede kişi başına düşen aylık gelir net asgari ücretin 2/3’ünü geçmemelidir.
 • SSPE hastalarının özür ölçütünü gösteren sağlık kurulu raporu alınmalıdır. 

Bu şartlar sağlanıyorsa yardım almaya hak kazanılacaktır. SSPE hastalarına hastalık süresince ödeme yapılmaya devam eder. Tüberküloz hastaları içinse hastalığın türüne göre en az 12 en fazla 30 ay yardım ödenecektir. 

Tedavi görmemiş tüberküloz hastalarına 12 ay boyunca yapılacaktır. İlaçla tedavi görenlere 30 ay boyunca, menenjit tüberküloz olanlara 18 ay ve kemik tüberküloz hastalarına 15 ay boyunda ödenecektir. 

 

 • Sağlık Giderleri İçin Ek Ödeme

 

Yukarıdaki hastalıklara sahip kişiler aynı zamanda yatağa bağlı olabilir. Bu durumda bakım ve sağlık giderleri çok daha fazla olacaktır. Aylık maaşa ek ödemeler de yapılmaktadır. Bu ödeme ile hastaya bakan kişinin yaptığı giderlere destek olunmaya çalışılır. Ek ödeme almak için şu şartlar sağlanmalıdır:

 • Hasta kendi başına tıbbi öz bakımını giderememeli, başkasının bakımına muhtaç olmalıdır.
 • Yatağa bağımlı şekilde hayatına devam etmelidir. 
 • Ev ve yaşam koşullarında iyileştirme yapılması gerekmelidir. 

Bu şartları sağlayan hastaların bakımını yapan yakınlarına aylık 600 lira daha maaş ödenmektedir. Ek ödeme kronik hastalık maaşı süreleri ile aynı şekilde ödenmeye devam edecektir. 

 

 

 • Elektrik Tüketim Desteği

 

Konutunda yatağa bağımlı yaşayan ve sürekli olarak makinelere bağlı olması gereken kişilere elektrik tüketim desteği sağlanır. Bu hastalar için 7/24 çalışan makinelerin elektrik faturasına destek olunması amaçlanır. Elektrik tüketim düzeyine bakılarak ayda 200 liraya kadar destek verilir.

 

 • Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği

 

Evde elektriklerin kesilmesi halinde hastanın hayatı tehlikeye girecekse bu ailelere kesintisiz güç kaynağı sağlanmaktadır. Böylece herhangi bir kesinti halinde güç kaynağı devreye girecek ve hastanın hayati tehlikesi yaşanmayacaktır. 

 

 • Birikmiş Elektrik Borcu Desteği

 

Aileler hastaları için bu yardımları almaya başladıkları ayda biriken elektrik borçları ödenir. SYDV’ye başvuru yapıldıktan sonra ilk maaşın ödendiği ay, aynı zamanda biriken elektrik faturası da ödenecektir. Tek seferlik yapılan bir yardımdır. Elektrik faturasının tıbbi cihaz bağlandıktan sonraki kısmı ödenmektedir.

 

 • Kronik Hastalığından Ötürü Çalışamayanlara Maaş

 

Sonradan ortaya çıkan kronik hastalık nedeniyle çalışma gücünde kayıp yaşanmışsa devlet tarafından 12 aydan 24 aya kadar maaş bağlanmaktadır. Kronik hastalığın durumu, süresi gibi şartlara göre maaş ödenen süre değişecektir.

Kronik hasta maaşı alma şartları şu şekilde belirlenmiştir:

 • En az 1800 gün yani 10 yıl boyunca sigortalı olarak çalışmak gerekir. Bu durum SGK hizmet dökümü ile ispatlanmalıdır. 
 • Kronik hastalık nedeniyle çalışma gücü en az yüzde 60 oranında kaybedilmiş olmalıdır. Sağlık kurulu raporu ile en az yüzde 60 oranında işgücü kaybı yaşandığı ispatlanmalıdır. İş gücü kaybı ile engellilik aynı şey değildir. Bu rapor yüzde 60 engelli olunduğu anlamına gelmez. Sağlık Bakanlığın belirlediği hastanelerde kurula girerek rapor alınabilecektir.
 • Aylık bağlanması için belirlenen hastalıklardan en az bir tanesine sahip olmak gerekir. Birden fazla hastalık nedeniyle işgücü kaybı yaşanması halinde de maaş bağlanacaktır. 

Devlet tarafından maaş bağlanan kronik hastalıklar yasal olarak belirlenmiştir. Bunlar arasında kanser, AIDS, demans, şizofreni, Parkinson, beyin tümörü, görme azlığı, uzuv kayıpları, organ yetmezliği, kalp nakli, tüberküloz, siroz, Behçet hastalığı, denge hastalıkları gibi hastalıklar yer almaktadır. 

Toplumda kronik hastalık deyince akla gelen kalp, tansiyon, şeker gibi hastalıklar çalışma gücü kaybına neden olmayan, tedavi edilebilir ya da kontrol altında tutulabilir hastalıklardır. Maaş bağlanan hastalıklar ise tedavisi zor ya da imkansız olan, hastalık sürecince yatılı geçirilenler ya da işi yapması için gerekli olan sağlık koşullarını sağlamayan hastalıklardır. Yukarıdaki şartların sağlanması halinde maaşa hak kazanılabilecektir. 

Kanser hastaları teşhis konulduktan sonraki 1 yıl içinde maaş için başvuru yapmalıdır. 18 ay süreyle maaş alabileceklerdir. Kemik iliği nakli olanlar 12 ay, verem tedavisi görenler 24 ay maaş alabilecektir. Her hastalık için süre değişmektedir ancak 24 ayı geçemez. 

kronik hasta maaşları

Başvuru Usulü

Yukarıda sayılan yardımlardan yararlanmak isteyen kişiler ikametgahlarının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) başvuru yapacaktır. Bizzat başvuru yapamayacak durumda olan hastalar için veli ya da vasileri tarafından başvuru yapılabilecektir. 

Başvuru esnasında şu belgeler sunulmalıdır:

 • Kronik hastalık maaşı almak için dilekçe,
 • Sağlık Kurulu Raporu,
 • Vasi ya da vekille başvuru yapılıyorsa ilgili yetki belgesi, 
 • SGK kaydı 
 • Vesikalık fotoğraf

Yukarıdaki belgeler tam ve eksiksiz olarak sunulmalıdır. Sonrasında bu başvurular SYDV mütevelli heyetleri tarafından değerlendirildikten sonra yardımın bağlanmasına karar verilecektir. Yardım başvurusu yapıldığı tarihten itibaren ödeme yapılmaya başlanacaktır. 

Kronik hastalar için maaş ödemesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından PTT aracılığı ile yapılacaktır. Hak sahipleri Sosyal Yardım Kartı aracılığı ile ödemelerini alabilecektir. Bu kartlarla PTT ya da ATM’lerden para çekmek mümkündür. Yine alışveriş yaparken de kullanılabilecektir. 

Kronik Hastalara Ne Kadar Maaş Veriliyor?

Kronik hastalara ne kadar maaş veriliyor sorusunun tek bir cevabı yoktur. Kronik hastalıklara yapılan yardımın türü ve hastalığın çeşidine göre verilen maaş değişmektedir. Tüberküloz ve SSPE hastaları her ay 1.460 lira maaş ve 600 lira ek ödeme alabilecektir. Yani ayda 2.060 lira maaş ödenecektir.

Maaş alan hastaların maaşının devam etmesi için hastalığının devam etmesi gerekir. Bu nedenle yardım almaya başlanmasının üzerinden 1 yıl geçmesiyle yeniden sağlık kurulu raporu alınacaktır. Bu rapor maaş alma şartlarını sağlıyorsa maaş alınmaya devam edecektir. Ancak hasta iyileşme sağlamışsa ve maaş alma şartlarını kaybetmişse maaşı kesilebilecektir. Yeniden rapor almayan kişilerin de maaşı kesilecektir. 

Kronik hastalığı nedeniyle çalışma gücü kaybı yaşayan kişilere yapılacak ödemeler ise SGK tarafından hesaplanacaktır. Çalışanın sigortalılık süresi, aldığı maaş, çalışma gücü kaybı hesaplanarak miktar belirlenecek ve ödeme yapılacaktır. Tek bir miktar telaffuz etmek mümkün değildir. Yapılan hesaplamalar neticesinde SGK tarafından bildirilecektir. 

 


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı