Başarılı Engelliler

Louis Braille Kimdir?

Louis Braille dünya çapında görme engelliler tarafından kullanılan körler alfabesinin sistemini icat eden ve körlere okuma-yazma yöntemi kazandıran önemli bir şahsiyettir.

engellilerdostu.com olarak tarihsel süreç içerisinde veya günümüzde başarılı olan engelliler ile ilgili yaptığımız biyografi çalışmamız kapsamında bugün ele aldığımız isim Louis Braille, bu önemli hayat hikayesi ile sizi baş başa bırakıyoruz.

Louis Braille, 4 Ocak 1809 tarihinde Fransa’nın Coupvray köyünde doğdu. Babası Simon-Rene Braille deriden koşum ve eyer takımları üreten bir saraç, annesi ise ev hanımıydı. 3 yaşındayken geçirdiği bir kaza sonucunda sol gözünü kaybeden Braille, sempatetik oftalmiya sebebiyle 6 yaşındayken de sağ gözünü kaybederek tamamen kör oldu.

Henüz 10 yaşındayken, Paris’te bulunan Ulusal Körler Enstitüsü’ne burs alarak girmeye hak kazandı. Aldığı burs bir kör olarak kaderini değiştirdi. O dönemde kör bir gencin kaderi sokaklarda para dilenmekti. Hayat şartlarının zor olduğu, öğrencilerin ekmek ve su dışında pek fazla yemek bulamadıkları okulda, kısa süre içerisinde org ve çello çalma konusundaki becerileri, Braille’in öğretmenlerinin gözünde yükselmesini sağladı.

Bu dönemde okulun kurucusu ve ilk müdürü olan Valentin Haüy tarafından icat edilmiş olan kabartmalı harfler yöntemiyle okumayı öğrendi. Fakat bu sistemin birçok sorunu vardı. Kitaplar oldukça pahalıydı ve kabartma yapmak için kullanılan kurşun nedeniyle çok ağır oluyordu

1821 yılında, eski Fransız Ordu Yüzbaşısı Charles Barbier tarafından, karanlıkta, ışık olmadan askeri şifrelerin çözülebilmesi için bir yazım sistemi geliştirilmişti. 12 farklı noktadan oluşan harflerle yazılan bu yazı etkili değildi ve öğrenilmesi çok zordu. Ayrıca ordu tarafından da reddedilmişti.

Braille bu sistemi değiştirdi. Sadece 6 farklı nokta, harfler için yeterliydi. Babasının kendisine hediye ettiiği kabartmalı bir ahşap zardan esinlenerek, henüz 15 yaşındayken bu yeni alfabeyi tasarlayan Braille, kısa süre içerisinde dünya çapındaki bütün görme engelli insanların umudu oldu. Daha sonra bu sistemi ilerleyen yıllarda matematik ve müziğe de uyarladı.

İlk görme engelliler kitabı olan Kelimeler, Müzik ve Basit Şarkılar Metodu, 1829 yılında yayınlandı. Hayatının geri kalanını öğretmen olarak geçiren Braille, 6 Ocak 1852 tarihinde Paris’te tüberküloz nedeniyle hayatını kaybetti.

Kaynak: yeniakit


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı