Güncel

LÜBNAN’I YOK EDERİZ! Tehditler Yeni Savaşın Habercisi mi?

Tansiyon Zirve Yaptı… 2. Cephe Alarmı! İsrail’den Lübnan’ı Yok Ederiz

LÜBNAN’I YOK EDERİZ; İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, 10’uncu gününde devam ediyor. Bu süreçte, bölgede yaşanan olaylar sadece Gazze’de değil, Lübnan sınırında da tansiyonun yükselmesine neden oldu. İsrail, Hizbullah’ın mevzilerini hedef aldığını ve bu çatışmada bir askerini kaybettiğini açıkladı. Bu gelişmelerin ardından İsrail’den dünyanın gündemine oturan bir ‘ültimatom’ açıklaması geldi.

LÜBNAN'I YOK EDERİZ! Tehditler Yeni Savaşın Habercisi mi?
LÜBNAN’I YOK EDERİZ! Tehditler Yeni Savaşın Habercisi mi?

Gazze’de Devam Eden Saldırılar

İsrail Savunma Güçleri (IDF), Gazze’yi abluka altına alarak hem karadan hem de havadan saldırılarını sürdürüyor. Bu süreçte, Gazze’deki insanlar insani açıdan zorlu bir süreçle karşı karşıya kalmış durumda. Ancak İsrail’den gelen açıklamalar, savaşın daha geniş bir cephede mi devam edeceği sorusunu akıllara getiriyor.

Hizbullah’ın Tehlikesi

LÜBNAN’I YOK EDERİZ: İsrail, Lübnan sınırında yaşanan son olayları yakından takip ediyor. Dün Lübnan’dan İsrail mevzilerine ateş açılmış ve bu saldırıda bir İsrail askeri hayatını kaybetmişti. İsrail ulusal güvenlik danışmanı Tzachi Hanegbi, Hizbullah’ı ikinci bir cephede savaş başlatmamaları konusunda uyardı ve eğer böyle bir adım atarlarsa, Lübnan’ı yok etmekle tehdit etti.

LÜBNAN’I YOK EDERİZ, Sınırda Gerilim Artıyor

IDF sözcüsü Yarbay Peter Lerner, son günlerde Hizbullah’la sınırda birçok çatışma yaşadıklarını ve Hizbullah’ın savaş eşiğini aşmamaları gerektiğini vurguladı. General Daniel Hagari ise, güney Lübnan’daki Hizbullah güçlerine saldırmaları halinde yıkıcı sonuçlarla karşılaşacakları konusunda uyarıda bulundu. Hagari, Hizbullah’ın Gazze’deki savaşında İsrail’e meydan okumak için Kuzey sınırında gerilimi tırmandırdığını ve bunu İran’ın desteği ve talimatıyla yaptığını ifade etti. Bu durum, hem Lübnan’ı hem de vatandaşlarını ciddi bir tehlike altına sokuyor.

İki Cephede Savaşa Hazır İsrail

General Daniel Hagari, İsrail’in iki cephede ve daha fazlasında harekete geçmeye ve savaşmaya hazır güçlü bir ordusu olduğunu belirtti. İsrail ordusu, artan gerilim nedeniyle kuzey sınırında yaşayan sivilleri tahliye ettiğini duyurdu. Bu, bölgedeki gerginliğin ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor.

ABD ve Uluslararası Müdahale Çağrıları

Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, ABD’nin kuzey sınırında yaşanan gerilimi endişeyle takip ettiğini ve İran’ı diplomatik yollarla müdahale etmemesi konusunda uyardığını açıkladı. Birleşmiş Milletler, bölgede yoğun roket çatışmalarının yaşandığını bildirdi. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ise, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılar nedeniyle bölgede tehlikeli ve endişe verici bir durumun oluştuğunu belirterek, ‘Bölgede durum her an kontrolden çıkabilir’ dedi.

İSRAİL-FİLİSTİN SAVAŞI SON DAKİKA HABERLER

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / TİKTOK / İNSTAGRAM / news.google.com


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu