Sosyal Hak ve Yardımlar

Maaş Zammı: 65 Yaş, Engelli, Evde Bakım, Dul ve Yetim Aylıklarına Temmuz 2023 Zammı!

Temmuz'da Maaşlar Zamlanacak! 65 Yaş Maaşı ve Engelli Aylığı Ne Kadar Olacak! Dul ve Yetim Aylığı Maaşı Temmuz 2023 Zammı Ne Zaman Açıklanacak! İşte Detayları...

Temmuz’da Maaşlar Zamlı Olacak!

Maaş Zammı: Temmuz’da Maaşlar Zamlanacak! 65 Yaş Maaşı ve Engelli Aylığı Ne Kadar Olacak! Dul ve Yetim Aylığı Maaşı Temmuz 2023 Zammı Ne Zaman Açıklanacak! İşte Detayları…

Maaş Zammı: 65 Yaş, Engelli, Evde Bakım, Dul ve Yetim Aylıklarına Temmuz 2023 Zammı!
Maaş Zammı: 65 Yaş, Engelli, Evde Bakım, Dul ve Yetim Aylıklarına Temmuz 2023 Zammı!

Milyonlarca kişi nefesini tuttu, Temmuz ayında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan enflasyon oranını beklemeye başladı. Açıklanacak olan enflasyon oranı ile ilk 6 aylık enflasyon farkı kesinleşirken, bu orana eklenecek refah payı ve Cumhurbaşkanı jesti ile beraber memur, emekli maaşı, dul ve yetim aylığı ile engelli maaşı gibi rakamlar da kesinleşmiş olacak.

Bu nedenle söz konusu rakamlar yakından takip ediliyor ve bekleniyordu. Ekonomistler Temmuz ayı rakamını tahmin ederek zamlı maaşları hesapladılar!

65 Yaş Maaşı ve Engelli Aylığı Ne Kadar Oldu?

Diğer rakamlardan farklı olarak, engelli aylığı ve 65 yaş maaşı asgari ücrete yapılan zam oranı üzerinden hesaplanıyordu. Asgari ücrete Temmuz ayında yüzde 34.04 oranında zam gelirken, bu zam bazı sosyal güvenlik maaşlarını da etkiledi. Bunlardan ikisi ise 65 yaş maaşı ve engelli aylığı olarak öne çıktı.

65 Yaş Aylığı

  • 65 yaşını doldurmuş, hiçbir sosyal güvencesi ve herhangi bir geliri olmayan kişilere ödenen 65 yaş aylığı otomatik olarak arttı. Bu yıl yararlanma şartları da değişecek. Aylıktan yararlanabilmek için gelirin asgari ücretin aylık net tutarının üçte birinden az olması gerekiyor. Buna göre aylık geliri 3.800 liranın altında olanlar yaşlılık aylığı alabilecek. Yeni asgari ücretle birlikte 65 yaş aylığı da 3.184 liraya çıkacak.

Engelli Aylığı

  • Gelen zamdan sonra engelli aylığı da arttı. Yüzde 40-69 arası engelli aylığı 2.624 lira, yüzde 70 ve üzeri engelli aylığı ise 3.813 liraya yükseldi. 18 yaş altı olan engellilerin ailelerine ödenen tutar ise 2 bin 542 TL oldu.

Dul ve Yetim Aylığı Maaşı Temmuz 2023 Zammı Ne Zaman Açıklanacak?

Maaş Zammı: 65 Yaş, Engelli, Evde Bakım, Dul ve Yetim Aylıklarına Temmuz 2023 Zammı!
Maaş Zammı: 65 Yaş, Engelli, Evde Bakım, Dul ve Yetim Aylıklarına Temmuz 2023 Zammı!

Dul ve yetim maaşı diğer sosyal yardım maaşlarından farklı olarak emekli aylığı üzerinden hesaplanmakta olup, 5 Temmuz 2023 Salı günü TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon oranı sonrasında kesinlik kazanacak. Dul ve yetim aylığı belirlenirken, emekli maaşı dikkate alınıyor. En düşük emekli aylığı olan 7.500 TL’den, dul ve yetim maaşı alan vefat eden sigortalının dul eşine %50 oranında ödeme yapılıyor.

Sigortalının çocuğu yoksa ve eşine kendi sigortalılığı sebebiyle gelir veya aylık bağlanmamışsa, %75 oranında ölüm aylığı bağlanıyor. En düşük emekli aylığı alan sigortalının eşi zamdan önce 2.250 TL alırken, yapılan zam ile birlikte bu tutar 3.750 TL’ye çıkacaktı.

Temmuz ayında asgari ücrete %34 oranında zam yapıldı ve yeni tutar 11.402 TL oldu. Temmuz ayında zammın resmen açıklanması ile bu maaşların da artması bekleniyor.

Sosyal medya hesaplarımız: İNSTEGRAM – –TİKTOK


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu