Güncel

Maddidestek.com Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maddidestek.com Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Maddidestek.com Başvurusu Kimler Alabilir? Maddidestek.com Başvuru Şartları Nelerdir? Maddidestek.com Kimlere Maddi Yardım Yapılıyor? Maddidestek.com Yardım Yapan Vakıflar

Maddidestek.com Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maddidestek.com Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Maddidestek.com Başvurusu Kimler Alabilir? Maddidestek.com Başvuru Şartları Nelerdir? Maddidestek.com Kimlere Maddi Yardım Yapılıyor? Maddidestek.com Yardım Yapan Vakıflar

Maddidestek.com haberine göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye sınırları içerisinde yaşayan ve Türk vatandaşı olan dar gelirliler için maddi yardım programı oluşturuyor. Yardım programında amaç ailelerin gıda, barınma ve eğitim gibi zorunlu ihtiyaçların karşılanmasında yardımcı olmaktır.

Sanal Portal Para Yardımı Alma Şartları Nelerdir?
Sanal Portal Para Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

İhtiyaç sahibi ailelerin belirlenmesi işleminde ailenin gelir miktarı önemlidir. Yapılan gelir testi sonrasında ailenin her hangi bir ihtiyaca sahip olup olmadığı belirlenmektedir.

Engelliler ve bakıma muhtaç olanlar için özel bir ödenek söz konusudur. Engelli vatandaşlar için engelli bakım ücreti ve yardım maaşı ailenin gelir potansiyeline göre belirlenmektedir. Engelli maaşı Aile ve Sosyal Hizmetler takip ederken, kaymakamlık ise dar gelirli aileler için fakirlik maaşı tahsis ediyor.

Bütün bu işlemler gelir testi sonucuna göre takip ediliyor. Ailenin maaşı, gayrimenkulü veya sigortalı bir işi yok ise bu durumda maaşa bağlanıyor.

Yardım başvurusunda 18 yaşından küçükler için başvuru velisi tarafından yapılmaktadır. Velisinin e-devlet sayfasından öğrenci ve kırtasiye yardımı başvurusu yapılabilir. Ayrıca yeni doğum yapanlar için de doğum yardımı başvurusu da yine e-devletten yapılır.

Maddidestek.com Başvurusu Kimler Alabilir?

Türkiye vatandaşı olan ve aylık geliri fakirlik seviyesi altında olan bütün aileler ve bireyler maddi yardım başvurusu yapabilir. Öğrencilerin yanı sıra ailenin geçimi ile ilgilenen kişilerin askere gitmesi durumunda da o aileye yardım yapılmaktadır. Belediyenin gıda yardımı projesi de kaymakamlığın gelir testi sonucuna göre değerlendirilmektedir.

Maddidestek.com haberine göre Yardımın ilk aşaması aile gelirinin araştırılmasıdır. İkinci aşama ise Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü görevlilerinin aileyi evinde ziyaret etmesidir.

Bu ziyaret esnasında bilgilerin teyit edilmesi anlamında sorular sorulmaktadır. Burada amaç yardıma muhtaç olan kişinin bilgilerinin güncel olup olmadığı test edilmektedir. Maddi anlamda yardım alan kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Aylık geliri fakirlik seviyesi altında olanlar gıda ve nakdî yardım başvurusu yapabilir.
 2. Zihinsel, görme, duyma, ayak ve el fonksiyonlarını yerine getiremeyen engelliler, engelli raporu aldıktan sonra yardım başvurusu yapabilir. Gelir testi sonrası aile ve sosyal hizmetler maaş bağlamaktadır.
 3. Dullar ve yetimler de aynı şekilde mağduriyetini belgelediğinde maaş bağlanmaktadır. Gayrimenkulü ve geliri olmayan dullar ve yetimler yardım programından faydalanmaktadır.
 4. Kanser, şeker, kalp, akciğer ve beyin hastalığına yakalanıp çalışamayanlar içinde yardım programı mevcuttur. Sağlık Kurulu’ndan çalışamaz raporu alanlar kaymakamlığa başvurarak yardım alabilir.
 5. Yatağa mahkûm olan hastalar için hastanın yakınları başvuru yapabilir.
 6. Çok yaşlı olduğu için kendine bakamayan yaşlılar da maddi yardım programında yer almaktadır.
 7. Dar gelirli öğrenciler için kırtasiye, barınma ve eğitim yardımı yapılmaktadır.
 8. Mavi kartlılar ve mülteciler de AB programı çerçevesinde yardım almaktadır.
 9. Ev hanımları da her hangi bir sabit geliri yoksa yardım başvurusu yapabilir.
 10. Yeni doğum yapan hanımlar için doğum yardımı ve çocuk parası yardımı yapılmaktadır.
 11. Askerlik nedeniyle ailesinin geçimini sağlayamayan dar gelirli aileler de gerekli evrakları tamamladıktan sonra yardım için başvurabilir.
 12. Pandemi ve benzeri bulaşıcı hastalık nedeniyle çalışamayanlar başvurabilir.

Yardım programında en önemli konu başvuruyu yapan kişinin Bakanlığın belirlediği kriterlere uymasıdır. Yardım programı zaman zaman değişmektedir ve medya aracılığı ile duyurulmaktadır. Aile Destek Programı gibi ekonomik anlamda dar gelirli aileler için özel program oluşturulmaktadır.

Maddidestek.com Başvuru Şartları Nelerdir?

Yardım başvuru şartları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca belirlenmektedir. Öğrencilere yapılan yardımda öğrencinin eğitimine devam ediyor olması ve ailesinin eğitim masraflarını karşılayamaması esas alınmaktadır.

Engellilere verilen bakım ücretinde engellinin kendine bakamayacak düzeyde rahatsız olması ve ailenin de geçim için yeterli maaşa sahip olmaması gerekiyor. Bütün yardım programlarında ailenin gelir testi önemlidir. Ailenin gelir testi her başvuruda analiz ediliyor.

Yaşlı ve kendine bakamayanlar için yine doktor raporu gerekiyor. Doktorun öz bakıma ihtiyacı var raporu alan ve dar gelirli olan aileler için ‘bakım’ maaşı bağlanıyor. Gayrimenkulü olan ve fakirlik seviyesi üzerinde maaşı alanlara bakım maaşı ve benzeri yardımlar yapılmıyor.

Yabancılar da aynı şekilde özel bir program çerçevesinde yardım alıyor. Avrupa Birliği ile yapılan anlaşma gereği yabancılara yapılan yardım programına AB destek veriyor. Özellikle Suriye’den gelen mülteciler için AB programı uygulanıyor.

Pandemi veya olağanüstü hal gerektiren durumlarda aileler için devlet özel yardım programı oluşturabilir. Yakın zamanda meydana gelen pandemide çalışamayan veya hastalık nedeniyle hastanede yatan kişiler için yardım programı oluşturulmuştur. Bu yardımdan başta engelli ve yaşlılar olmak üzere birçok yardıma muhtaç aile faydalandı.

Maddidestek.com Kimlere Maddi Yardım Yapılıyor?

Yardımlar gıda ve nakit olarak yapılıyor. Gıda yardımı belediye ve kaymakamlık aracılığı ile yapılıyor. Afet ve acil durumlarda özel dernek ve kuruluşlar destek veriyor. Maddi yardım almak isteyenler e-devlet üzerinden başvurarak yardım talebinde bulunabilir.

E-devleti olmayan kişi PTT’den şifre alarak işe başlayabilir. Şifre kişiye özeldir ve ikinci bir kişi ile paylaşılmaz. Güvenlik amacı ile PTT’den verilen şifre bir seferlik kullanılır. Daha sonra yeni bir şifre oluşturularak güvenlik sağlanır. E-devlet şifresi ve TC numarasının ikinci bir kişi ile paylaşılması tehlikelidir.

Şifre alındıktan sonra e-devlete girerek başvuru yapılabilir. E-devlet sayfasında arama kısmına ‘sosyal hizmetler yardım başvurusu’ yazarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Yardım başvurusu sekmesini tıkladıktan sonra sağ üst köşede Yardım başvurusu butonu tıklanarak yardım başlatılabilir.

Elektrik, internet, su ve doğalgaz abone numarası ve iban numarası hazır olmalıdır. Başvuru formunu doldururken ayrıca aile fertlerinin tek tek TC numarası gerekiyor. Formda sorulan bütün sorulara güncel bir şekilde yanıtlamak gerekiyor.

Ekonomik kriz, savaş, salgın hastalık, deprem ve benzeri durumlarda yardım programı devreye girmektedir. Afet veya salgın hastalık nedeniyle mağdur olan aileler için özel bir yardım programı oluşturulmaktadır. Yardım programında ailenin mağduriyeti belgelendiğinde devlet yardım yapmaktadır.

Maddidestek.com Yardım Yapan Vakıflar

Devlet Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile ailelere yardım yapıyor. Bunun yanı sıra özel dernek ve vakıflar da yardım yapmaktadır. Bu dernek ve vakıfların yardım şartlarına uyan kişilere gıda ve nakit yardımı yapılıyor. Bütün bu işlemler valilik ve kaymakamlık kontrolünde gerçekleşiyor.

Dernek ve vakıflar yapılan yardımı belgelendiriyor ve ilgili resmi makama sunuyor. Yardım yapan dernek ve vakıflar listesi şu şekildedir:

 1. Fakir ve Muhtaçlara Yardım Derneği,
 2. Deniz Feneri,
 3. İHH Vakfı,
 4. Türkiye Yardım Sevenler Derneği,
 5. Vuslat Derneği,
 6. Ribat,
 7. Rida,
 8. İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği,
 9. Türkiye Sokak Çocukları Vakfı,
 10. Ayhan Şahenk Vakfı,
 11. Nef Vakfı,
 12. Acil İhtiyaç Projesi Vakfı,
 13. Mehmet Zorlu Vakfı,
 14. Alarko Vakfı,
 15. Vehbi Koç Vakfı,
 16. Toplum Gönüllüleri Vakfı,
 17. Rüştü Akın Vakfı

Türkiye genelinde irili ufaklı binlerce dernek ve vakıf maddi yardım yapmaktadır. Dernek ve vakıflar toplanan yardımları ihtiyaç sahiplerine vermektedir. Bütün bu işlemler resmi anlamda belgelendirilmesi kanunen zorunludur.

Başvuru işlemleri için https://www.turkiye.gov.tr adresini ziyaret ederek kendi sayfanızdan yardım başvurusu yapabilirsiniz. https://www.sosyalyardim.org.tr adresini ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

Maddi yardım başvuru ve detayları için https://engellilerdostu.com/maddi-yardim/ linkine tıklayın.makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu