Güncel

Maksimum Haber Maddi Yardım

Maksimum Haber Maddi Yardım

Maddi Yardım Başvuru

Maksimum Haber Maddi Yardım

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Maddi yardım kategorisinde 1611TL yardım kategorisi öğrencilerin en çok araştırdığı konulardan biridir. Ayrıca kırtasiye yardımı da bütün öğrencilere yapılmaktadır. Kırtasiye yardım miktarı bir öğrenci için zorunlu olan kırtasiye malzemelerini kapsamaktadır ve kırtasiye malzemelerinin piyasa değerine göre değerlendirilmektedir. Maksimum Haber maddi yardım konusunda güncel bilgi veriyor.

Öğrenci yardımının amacı, öğrencinin maddi sıkıntı çekmede eğitimine devam etmesini sağlamaktır. Öğrenci için en önemli konulardan biri barınmadır. Gıda, giyim, kırtasiye ve ulaşım giderleri de bu kategoride eğitim sürecini olumsuz etkilemektedir. Bu zorunlu ihtiyacını karşılayamayan öğrenciler için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca öğrenci yardımı gerçekleşmektedir.

Yardımı almak için öncelikle;

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor. Mülteci veya mavi kartlılar için ayrı bir program düzenleniyor.
  2. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı öğrenci olan, hali hazırda eğitimine devam eden, idari soruşturma geçirmeyen öğrenciler bu yardıma başvurabilir.
  3. Öğrenci yardımı bir seferliktir ve maaş şeklinde değildir. 2022-2023 eğitim döneminde bir sefere mahsus olmak üzere öğrenciler verilen 1611TL yardım için bütün öğrenciler başvuru yapabilir.

Yardım başvurusu işlemlerinde TC kimlik numarası üzerinden gelir testi yapılıyor. Bu testte tarım geliri, hayvancılık geliri, gayrimenkul geliri, maaş ve işletme geliri araştırması yapılıyor. Bu araştırmada öğrencinin mensup olduğu ailenin gelir tablosu çıkarılıyor. Bu gelir tablosunda ailenin yardıma muhtaç olduğu tespit edildiğinde yardım yapılmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının üzerinde durduğu konu ailenin hali hazırda öğrencinin giderlerini karşılayıp karşılayamadığını tespit etmektir. İflas eden işverenler, kaza sonucu sakat kalanlar, ölümcül hastalığa yakalananlar, işsizler, asker aileleri ve eşi her hangi bir nedenden dolayı cezaevinde olanlar öğrenci yardımına başvurabilir ve bu yardımı alabilir.

Bakanlık ekonomideki dalgalanma, savaş veya salgın hastalık nedeniyle özel yardım paketi oluşturabilir.

Maksimum Haber Öğrenci Yardımı Başvurusu

Eğitimde en önemli konu eğitim müfredatı ve eğitim şartlarıdır. Öğrencinin maddi açıdan sıkıntı çekmesi onu ‘iş aramaya’ itecek ve bu durumda eğitim süreci aksayacaktır. Eğitimde öğrencinin hem çalışması hem eğitime devam etmesi zordur. Maksimum Haber maddi yardım almak için şartların yerine gelmesi gerekiyor.

Özellikle ailesi dar gelirli olan öğrenciler için eğitim süreci zordur. Bu zor durumda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öğrenciler için özel bir program oluşturdu. Bu programa binaen 1611 Lira yardım ve kırtasiye yardımı programa eklendi.

Maksimum haber öğrenci yardımı başvurusu programdan faydalanmak isteyen öğrencinin TC vatandaşı olması ve eğitimine devam etmesi gerekiyor. Başvuru işlemi için e-devlet şifresi gerekiyor ve şifre PTT’den alınıyor. Başvuru e-devletten yapılıyor ve bu işlem için Sosyal Hizmetler Başvuru sayfasına giriliyor. Yardım Başvurusu butonuna basarak yardım başvurusu başlatılabilir.

Sayfaya girmek için e-devlette arama kısmına ‘sosyal hizmetler yardım başvurusu’ yazmanız yetiyor. Başvuru sayfasına girip sağ üst köşede ‘yardım başvurusu’ kısmı tıklanır.

İlk çıkan sayfa onay sayfasıdır ve en alt kısımdaki onay kutucuğunu onayladığınızda forma geçiliyor. Formda size ait kimlik, adres ve telefon bilgileri yer alıyor. bu bilgiler yanlış olursa başvuru yapılamaz. İlk yapılacak iş bu bilgilerin kontrol edilmesidir.

Bu bilgilerin kontrol edilmesinin ardından formda istenen bilgiler tek tek yazılır. Formdaki bilgileri doldurmadan önce elektrik abone, su abone, doğalgaz abone ve internet abone numarası hazır olmalıdır. Aile bireylerinin TC kimlik bilgileri ve telefon bilgileri de hazır olmalıdır. Başvuru esnasında internet kesilir veya zaman aşımı oluşursa tekrar başa dönebilir ve bilgileri tekrar doldurmak zorunda kalabilirsiniz.

İban numarası kısmına aile fertlerinden her hangi birinin ibanı yazılabilir. Aile fertlerinin bilgilerini sırayla yazıp alttaki ‘ekle’ tuşuna basmalısınız. Bu tuşa basınca yeni bir form çıkıyor ve sırayla bu forma ailenin diğer fertlerinin TC numarası ekleniyor. Her eklemede alt kısımdaki ‘ekle’ tuşuna basılması yeterlidir. En sonda onay tuşuna basarak başvuru onaylanıyor.

İlgili başlıklar;

Maksimum haber öğrenci yardımları başvuru!

Maksimum haber 1475 tl yardım başvurusu!

Maksimum haber ptt yardımları


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu