Güncel

Malulen Emekliliğe Başvurdum Ne Zaman Maaş Alırım

Gelen Soru ziyaretçimizden

Sağlık sorunları sebebiyle iş kuvveti kayıbı yaşam sürdüren yurttaşların başvuru yapması sonrasında maaşın bağlanma zamanı başvuru uygulanan kurum yönünden uygulanan araştırmalara ve kurumun yoğunluğuna göre farklılıklar göstermiştir. Malulen emekli maaşının bağlanması ortalama 1 ay ila 3 ay arası bir süreci kapsamaktadır. Vatandaşların malulen emekliliğe başvurmaları amacıyla ilk olarak tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sıhhat raporu belgesi alması gereklidir. Alınan evrak ila beraber Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru etmek gereklidir.

Malulen Emekliliğin Şartları Nelerdir?

Malulen emekli olmak amacıyla gereken koşullar Sosyal Güvenlik Kurumu yönünden belirlenmektedir. Bu belirlemeler sonucunda yurttaşların yaşadığı iş kazaları neticesi iş kuvveti kayıbı yaşamaları haline göre malulen emeklilik maaşı bağlanmaktadır. İş gübü kaybının devlet hastanelerinden alınacak olan ayrıntılı sıhhat raporu ila ispatlanması gereklidir.

malulen-emeklilik

Malulen emeklilik amacıyla gereken başka şartlar işe alttaki gibidir:

Kişilerin malulen emekli olmaya hak kazanmaları amacıyla en az 10 yıllık sigorta primlerinin ödenmiş olması gereklidir.
1800 ihtiyarlık, maluliyet ve vefat sigorta prim ödeme gün adedi kusursuz olarak yatırılmış olmalıdır.
4B (Bağ-Kur) kapsamında çalışan yurttaşların geçmişe yönelik Bağ-Kur borcu bulunmamalıdır. Bağ-Kur borcunun bulunması durumunda bireylerin malulen emeklilik maaşından faydalanabilmek amacıyla bu borcu kapatmaları gereklidir.
Vatandaşın işten ayrılış tarihinden itibaren 10 gün içinde malulen emeklilik amacıyla talepte bulunmalıdır.
Malulen Emeklilik İçin İş Gücü Kaybı Oranları Nasıl Olmalıdır?
Vatandaşların malulen emeklilik maşına hak kazanabilmeleri amacıyla tespit edilen iş kuvveti kayıbı oranları alttaki gibidir:

Kişinin %80 oranında ve üstünde engeli bulunuyorsa şahıs birinci dereceden özürlü olarak kabul edilir ve malulen emekli maaşı almaya hak kazanır.
Kişinin %60 ve %79 oranı arasında engeli bulunuyorsa şahıs ikinci dereceden özürlü olarak kabul edilir ve malulen emekli maaşı almaya hak kazanır.
Kişinin %40 ve %59 oranı arasında engeli bulunuyorsa şahıs üçüncü dereceden özürlü olarak kabul edilir ve malulen emekli maaşı almaya hak kazanır.
Kişinin %39 oranında ve altında engeli bulunuyorsa şahıs malulen emeklilik maaşından faydalanamaz.
Malulen Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Malulen emekli olabilmek amacıyla tüm şartlar el veriyorsa bireylerin izlemesi gereken yol alttaki gibidir:

Kişilerin lüzumlu belgelerle beraber SGK İl Müdürlüklerine ya dahi Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğü’ne başvurmaları gereklidir.
Malulen emekli olabileceklerine dair rapor alabilmek amacıyla bireylerin Sağlık Bakanlığı’na tabi eğitim ve soruşturma hastanelerinden rapor alması talep edilir. Özel hastanelerden alınan rapor eder şayet kabul edilmemektedir.
Başvuru isteği sigortalı şahıs yönünden Sosyal Güvenlik Kurumu’nda oluşturulmaktadır.
Malulen Emeklilik İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
Malulen emeklilik müracaatı meydana getirmek talip vatandaşlardan alakalı kurum yönünden bazı evraklar talep edilmektedir. Bu evrakların bir alanı bireyin tabi olduğu sigorta kurumuna göre (Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur) farklılıklar gösterse dahi fazlası belgeler ortaktır.

malulen-emeklilik

Ortak olan belgeler şayet alttaki gibidir:

Tahsis talep ve beyan taahhüt evrakları,
Kamu görevlisi olarak çalışanlar ve 4C kapsamında (Emekli Sandığı) hizmet verenler amacıyla sevk tasdik belgesi,
İş kuvveti kaybının yüzdesini ispatlayan, tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış evrak.
Malulen Emeklilikten Kimler Faydalanabilir?
Malulen emeklilik hakkı tanınmış hastalıklar yasalar kapsamında düzenlenmiştir. Bu yasalar dâhilinde bireylerin malulen emekli olabilmeleri amacıyla tespit edilen hastalıklardan müzdarip olmaları ve bu hastalıkları tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınacak raporla belgelemeleri gereklidir.

Düzenlenen kanun kapsamında tespit edilen hastalıklar şayet alttaki gibidir:

Parkinson Sendromu,
Serebral Palsi,
Karaciğer kanseri,
Safra kesesi ve pankreas kanseri,
Mesane ve böbrek kanseri,
Prostat ve testis kanseri,
Mide kanseri,
Akciğer kanseri,
İnce ve kalın bağırsak kanseri,
Tiroit bezi kanseri,
Meme kanseri,
Lösemi,
Baş ve boyun yumuşak dokusu kanseri,
Cilt kanseri,
Tükürük bezler, sinir sistemi ve erkeklik organı kanserleri,
Retina hastalıkları,
Organ kayıpları,
Epilepsi, konvülsif epilepsi,
Santral sinir sistemi rahatsızlıkları,
İleri derecede şeker hastalığı,
Genetik rahatsızlıklar,
İleri düzeyde gerilim ve obsesif bozukluklar,
Tüberküloz,
AIDS,
Anemi hastalıklar.

Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Malulen emeklilik hakkı kazanan yurttaşların 2020 senesinde aldıkları maaş enflasyon oranlarına göre 971 TL olarak saptanmıştır. Malulen emekli olmak amacıyla bireylerin en az 10 yıllık çalışma zamanı ila beraber primlerini dahi doldurmuş olmaları gereklidir. Belgelerini Sosyal Güvenlik Kurumu İl Merkezi’ne ya dahi Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü’ne teslim edip başvuruları sonrasında pozitif takdir alan yurttaşların alacakları maaş 3 ya dahi 4 ay içinde 971 TL olarak hesaplarına yatmaya başlayacaktır.

Malulen Emeklilik Maaşı Hangi Durumlarda Kesintiye Uğrar?

Malulen emeklilik maaşının kesintiye uğradığı durumların başında bireyin kanuni olmayan bir şekilde çalışmaya başlaması gelmektedir. Malulen emekli vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu yönünden devamlı bir biçimde denetlenmektedir. Yapılan denetlemeler sonrasında bireylerin malulen emeklilik maaşından faydalanmasına karşın çalışmayı sürdürdüğü gördüğünüz takdirde maaşları tümden kesilmektedir. Ayrıca bireylerin maluliyet halini ortadan kalkması ve yineleme çalışabilir seviyeye gelmesi durumunda şahıslar bu hali Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmekle yükümlüdür. Kişilerin bu hali Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmemesi durumunda almış oldukları malulen emeklilik maaşının faiziyle beraber şahıstan iade edilmesi alakalı kurum yönünden istenmektedir.

Malulen Emeklilik Maaşı Sorgusunu Kimler Yapabilir?
Malulen emeklilik sorgulama prosedürü sadece malulen emekliliği kabul edilmiş ve maaşları almaya hak kazanmış şahıslar yönünden e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilinmektedir. Malulen emeklilik başvuru sürecinin gidişatını ve başvurunun nasıl sonuçlandığını e-Devlet kapısı üzerinden çevrimiçi olarak görmenin mümkünatı bulunmamaktadır.

Malulen Emeklilik Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik sorgulaması e-Devlet kapısı üzerinden yapılabilinmektedir. Malulen emeklilik sorgulamasını e-Devlet sistemi üzerinden uygulamak talip bireylerin e-Devlet şifresine gereksinimi vardır. Ardından bireylerin sorgulama prosedürünü yapmaları amacıyla izlemeleri gereken yol şöyledir:

T.C. hüviyet numaranız ve şifreniz ila e-Devlet sistemine giriş yapın.
“e-Hizmetler” menüsünden “Sosyal Güvenlik Kurumu” sayfasını açın.
Sosyal Güvenlik Kurumu yönünden yayılan hizmetleri inceleyin.
SSK’ya tabi iseniz “4A Emekli Aylık Bilgisi” sekmesini açın.
Bağ-Kur’a tabi iseniz “4B Emekli Aylık Bilgisi” sekmesini açın.
Emekli Sandığı’na tabi iseniz “4C Emekli Aylık Bilgisi” sekmesini açın.
Nasıl e-Devlet Şifresi Edinebilirim?

e-Devlet şifrenizi temin etmek amacıyla PTT şubelerine başvuru etmeniz gereklidir. PTT veznelerinde 2 TL karşılığında e-Devlet şifrenizi oluşturabilirsiniz. Şifrenizi daha evvela oluşturmuş olmanıza karşın e-Devlet şifrenizi unutmuş olmanız durumunda şifrenizi yenileme amacıyla iki yol bulunuyor. İlki e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleşmektedir. Fakat bu yolla şifrenizi yenileme amacıyla cep telefonu numaranızın e-Devlet sisteminde kayıtlı olması gereklidir.

Eğer cep telefonu numaranız sistemde kayıtlı şayet e-Devlet kapısının giriş menüsünde tespit edilen “Şifremi Unuttum” sekmesini tıkladıktan sonra lüzumlu bilgilerinizi girerek şifrenizi yenileyebilirsiniz. Şifreniz e-Devlet sisteminde kayıtlı değilse yapmanız gereken PTT şubelerine başvuru etmektir. PTT veznelerinde 4 TL karşılığında e-Devlet şifrenizi yenileyebilirsiniz.

Malulen Emeklilik Süreç Sorgusu Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik başvurunuzun takibini çevrimiçi olarak uygulamak muhtemel değildir. Başvuru süreciniz ile ilgili bilgi alabilmek amacıyla, aynı başvuru sırasında olduğu gibi, direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmanız gereklidir. Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerine başvuru ederek malulen emeklilik başvurunuz ve başvuru sürecinizin işleyişi ile ilgili bilgi almanız mümkün olabilir.


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı