GüncelSosyal Hak ve Yardımlar

Malulen Emeklilik Şartları? Malulen Emeklilik? Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar? Malulen Emeklilik Sorgulama

Malulen Emekli Olma Şartları Nelerdir? Malulen Emekli Başvurusu Nasıl Yapılır? Malulen Emekli Başvurusu Belgeleri Nelerdir? Malulen Emeklilik Parası Ne Kadar? Malulen Emekliliğin Kesilme Nedenleri Nelerdir?

Malulen Emeklilik Şartları? Malulen Emeklilik? Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar? Malulen Emeklilik Sorgulama
Malulen Emekli Olma Şartları Nelerdir? Malulen Emekli Başvurusu Nasıl Yapılır? Malulen Emekli Başvurusu Belgeleri Nelerdir? Malulen Emeklilik Parası Ne Kadar? Malulen Emekliliğin Kesilme Nedenleri Nelerdir?

Belirli yıllar arasında çalışmış, emek vermiş ve sigorta üzerinden primleri yeterince ödenmiş olan vatandaşlarımız, yaşlılık dönemlerine eriştiklerinde emekliliğe ayrılırlar.

Fakat bazı dönemler vardır ki elde olmayan sebeplerden ötürü erken emekliliğe mecbur kalınmaktadır. Maalesef bu sebepler sakatlık, hastalık vb. durumlardır. 

Ağır hastalık veya sakatlık geçirip çalışma hayatına son vermek zorunda kalan vatandaşlarımız için de belirli şartlar taşıyarak emekli olma şansı tanınmıştır. Bu sayede, hastalık süresi ve hayatının geri kalan dönemleri boyunca aylık belirli bir miktar para kazanarak geçinmeye çalışırlar. Peki malulen emekli tam olarak nasıl olunur?

EMEKLİLİK ŞARTLARI VE SON DAKİKA AÇIKLAMALAR!!!

Malulen Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Malulen emekli olabilecek vatandaşlarımızın da belirli şartları taşıyor olması gerekmektedir. İşe girer girmez bir sakatlık yaşanması neticesinde elbette malulen emeklilik olmaz. Malulen emekli olmak için aranan şartlar;

  1. Kişinin çalıştığı iş yerinde herhangi bir kaza veya yaralanma sonucu %60 oranında fiziksel vb. gücünü kaybetmek, sakatlık gibi bir durumla karşı karşıya kalmış olması gerekmektedir. 
  2. Geçirdiği kaza sonucu işini göremez duruma gelmiş olması gerekmektedir.
  3. Bulunduğu işte toplamda 10 yıllık bir sigorta dönemini aşmış olması gerekmektedir. 
  4. Prim sayısı toplamda 1800 gün olacak şekilde tamamlanmış olması gerekmektedir. 

Yukarıda saydığımız şartlar dahilinde olan vatandaşlarımız malulen emekli olma durumlarından faydalanabilmektedirler. 

Malulen Emekli Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malulen emekli olabilmek için kaza veya sakatlık vb. olayları geçirmiş olan kişi adına, işveren aracılığı ile bağlı bulunduğu sosyal güvenlik müdürlüklerine başvuru yapacaklardır.

Bu başvurular yazılı şekilde olacaktır. Malulen emekli başvurusu için sizden birtakım belgeler istenebilmektedir. Peki bu belgeler nelerdir?

Malulen Emekli Başvurusu Belgeleri Nelerdir?

Malulen emekli başvurusunda bulunacak vatandaşlarımız tarafından istenilen birkaç belge olacaktır. Bu belgeler;

  • İşi girdi belgesi
  • Sağlık raporu
  • İşten çıktığına dair verilen işten çıkış belgesi
  • Sağlık kurulu raporları
  • Malulen emekli olabilmek için verilmiş olan sevk raporları gibi belgeler ile başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Malulen Emeklilik Parası Ne Kadar?

Malulen emekli olan vatandaşlarımız, belirli gün primleri ve sigorta işlemlerini doldurmasından sonra bu haklardan faydalanabileceklerdir. Malulen emeklilik için ise belirlenen maaş SGK ve Bağkur üzerinden emekliliği olan vatandaşlarımız için yaklaşık olarak 3.500 Türk Lirası iken devlet memurluğundan malulen emeklilik hakkı kazanmış olan vatandaşlarımız için ise yaklaşık olarak 4.000-4.500 lira arasındadır. 

Fakat yukarıda söylenilen maaş miktarları herkes için eşit değildir. Çalıştığınız prim ve sigorta süreci farklılıkları olabilmektedir. Bunlar baz alınarak hesaplar yapılmaktadır. Daha fazla veya daha az miktarlarda da olabilir. İşte çalışma süreciniz ne kadar uzun ise alacağınız malulen emeklilik parası da o kadar fazla olacaktır. 

Malulen Emekliliğin Kesilme Nedenleri Nelerdir?

Malulen emeklilik maaşı tabii ki de daimî ödenecek maaş türlerinden değildir. Eğer hastalık durumunuz, doktor kontrolleri sonucunda iyi çıkar ise ve çalışmanıza engel teşkil eden sorun ortadan kalkarsa, herhangi bir sigortalı işte çalışmaya başlarsanız maaşınız kesilecektir. 

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR /// news.google.com/


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu