GüncelSosyal Hak ve Yardımlar

Malulen Emeklilik Şartları

Malulen Emeklilik Şartları? Malulen Emeklilik Başvurusu? Malulen Emeklilik Başvuru Evrakları Nelerdir? Malulen Emeklilik Maaşları Ne Kadar?

Malulen Emeklilik Şartları

Malulen Emeklilik Şartları?

Malulen emeklilik, belirli bir yaşı doldurmuş olan, yıllarca emek verip artık emekli hayatına geçmek isteyen vatandaşlarımızın; maalesef belirli şartlar altında daha erken iş hayatın veda etmesi durumudur. Bu durumlar hastalık, sağlık, engellilik gibi problemler olabilmektedir. Bu durumda, emeklilik yaşına göre daha erken iş hayatından koparak emekli olanlar “malulen emekli” sınıfına girmektedir. 

Malulen emeklilik, her olay veya her sakatlık durumunda ya da her hastalıkta sunulmaz. Malulen emekli olabilmek için birtakım malulen emeklilik şartları taşımak gerekmektedir. Bu şartlar, sizin iş hayatınızda aktif ve verimli olup olamayacağınızı belirtecektir.

Malulen emeklilik şartları;

  1. İş yerinde meydana gelen bir kaza ya da yaralanmadan ötürü, bireyin yüzde altmış oranında fiziksel vs. kayıplar yaşaması,
  2. Sakatlık, güç kaybı gibi durumlarla karşı karşıya kalınması,
  3. Doktor raporu ile iş göremez olduğu durumunun netleşmesi ve teyit edilmesi,
  4. Çalıştığı iş yerinde en az o yıl sigortalı olarak devirmiş olması,
  5. Toplam ödenen prim gün ve sayısı 1.800’ü doldurmuş olması gerekmektedir.

Yukarıda sayılı olan şartları taşımanız halinde, gerekli işlem ve başvuruların sonucunda malulen emeklilik hakkı kazanabilirsiniz. 

Malulen Emeklilik Şartları

Malulen Emeklilik Başvurusu?

Malulen emekli olmak isteyen vatandaşlarımız, başvuru işlemleri için birtakım belgeleri yanlarında bulundurmak zorundadır. Bu belgeler, iş göremez durumunuzu ve emekli olabilme hakkınızı teyit edecek nitelikte olacaktır. Çevrenizde bulunan, Sosyal Güvenlik Kurumlarına ve Müdürlüklerine giderek başvuru işlemlerinizi yapabileceksiniz. 

Malulen Emeklilik Başvuru Evrakları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumlarına giderek malulen emeklilik için başvuru işlemelerinizi yapabileceksiniz. Bu sırada bazı belgeleri elinizde bulundurmanızda fayda vardır. Bu belge ve evraklar;

  1. İşe girdiğiniz sırada aldığınız işe giriş belgeniz,
  2. Muayeneler sonucu alınan sağlık raporunuz,
  3. İşten çıktığınız sırada aldığınız işten çıkış belgeniz,
  4. Sağlık kurulları tarafından alınan belgeler ve raporlar,
  5. Başvuracak kişinin TC. kimlik kartı ve nüshası.

Yukarıda sıralı olan evraklar ve belgeler, başvuru sırasında malulen emeklilik durumlarına kriterlerinizin uyup uymadığını doğrulayacaktır. Raporlarda gerekli yüzdelikler (%60) yazılı olmalıdır. 

Malulen Emeklilik Şartları

Malulen Emeklilik Maaşları Ne Kadar?

Malulen emeklilik hakkı kazanmış olan bireylerimiz, eğer SGK veya BAĞKUR üzerinden emeklilik hakkı alıyor ise yaklaşık olarak 3.500 Türk lirası civarında maaş alacaklardır. Devlet memuru olarak malulen emekliliğine geçiş yapacak olan bireylerimiz için bu miktar yaklaşık olarak 4.000 lira ile 4.500 Türk lirası arasındadır. 

İlgili başlıklar;

Engelli emeklilik şartları nelerdir?

Vergi indiriminden emeklilik hesabı nasıl yapılır?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu